Fractura humerus drept

06-04-2010
tibiszakacs
Nu este medic/terapeut
tibiszakacs
Buna ziua.
Acum 4 saptamani am suferit un accident cu masina si m-am ales cu o fractura de humerus drept la care se mai adauga conform fisei de externare, paralizie de nerv radial. dupa operatie doctorul mi-a zis ca totul este in regula a eliberat nervul radial si ca totul va fi bine. Conform radiografiei osul este prins bine cu dou suruburi si doua cercuri de sarma. La 4 saptamani dupa operatie inca nu pot sa intind degetele si mi se amorteste la nivelul capului mainii. am forta in degete pot sa tin obiecte in mana doar ca nu pot sa le intind. |ntrebarea mea este daca e normal sa fie asa si la cat timp pot sa ma astept la revenirea nervului. Acum am mana imobilizata si asa trebuie sa tin timp de 8 saptamani.

Multumesc pentru sfaturi.
9 comentarii
1
08-04-2010, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema nervului radial este deosebit de delicata.
Cu tot respectul pentru chirurgul care v-a operat va sfatuiesc sa cereti si opinia unui alt ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-06-2011, ora 14:02
razvan83
Nu este medic/terapeut
razvan83
buna ziua !
in urma cu 9 saptamani am suferit o fractura de humerus drept in urma unui accident de masina ; m-am operat in pitesti si mi s-a recomandat tija metalica. in timpul interventiei o aschie s-a desprins si a fost nevoie de doua sarme in jurul osului ca sa fie fixa
dupa 9 saptamani nu pot sa indrept mana total, sa o ridic mai sus de nivelul capului, dar am evoluat fata de momentul in care am renuntat la orteza medicinala ; am fost informat ca problemele acestea se rezolva cu fizioterapie, etc
problema mea este nervul pentru ca nu pot sa misc mana din incheietura, forta am dar nu pot decat sa strang degetele iar de intins mai putin, nu pot sa scriu avand in vedere ca este dreapta (pot dar greu si urat), iau la recomandarea medicului ortope care m-a operat Alanerv si milgamma cate 2 / zi si mai nimic
imbunatatiri am dar sunt mici, sa imi fac un RMN sa vad ce are nervul ?
daca ma masez in zona operatiei simt furnicaturi la degetul mare se aratator
astep un sfat sau parere :)
multumesc!
0
28-06-2011, ora 14:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil va confruntati cu o leziune a nervului radial, fie datorata fracturii, fie datorata interventiei chirurgicale (complicatie frecventa).
Cred ca ar trebui sa consultati un neurochirurg, pentu a decide reinterventia (neuroliza, sutura etc) sau tratamentul conservator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-06-2011, ora 16:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in ultima vreme folosirea cerclagelor in fracturi la nivelul diafizelor oaselor lungi a pierdut mult din importanta, multi spunand ca dauneaza mai mult decat ajuta. acest lucru este si mai adevarat la nivelul humerusului.
RMN-ul nu prea este o optiune in eceasta zona, pentru ca acolo este tija, indiferent de materialul din care este facut faceimaginile foarte neclare si nu se va putea aprecia traiectul nervului
oricum sunt alte metode mult mai adecvate pentru aprecierea leziunilor nervoase (EMG, ENG) consultativa cu un neurolog care face asemenea axaminari si daca aveti o leziune a nervului radial, traiectul acestuia trebuie reexplorat. DACA se ajunge la operatie, trebuie sa alegeti un chirurg care este foarte bun in anatomia bratului si eventual reconstructia directa sau indirecta a nervilor
0
31-08-2020, ora 00:03
Gina C
Nu este medic/terapeut
Gina C
Buna ziua. Am suferit o fractura humerus drept in urma unui accident. Am avut mana in atela gipsata timp de 6 saptamani cu bandaj pe corp si dupa inca 2 săptămâni fara bandaj. Dupa 2 luni de ghips am incheetura mainii si cotul blocat. Ce recuperare pot face?
1
31-08-2020, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
La ora actuala se evita la maximum imobilizarea cotului, tocmai datorita ankilozei articulare rapide (se prefera interventii chirurgicale ce permit recuperare precoce, fara vreo imobilizare).
Programul de recuperare va fi adaptat in functie de tipul fracturii, de localizarea anatomica, de gradul de consolidare, dar si de datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecdente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-06-2022, ora 18:08
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
Bună ziua pentru o fractură 1/3 proximală humerus drept cominutivă cu deplasare minimă petrecută în data de 07.06.2022 este indicată operația cu tijă (recuperare mai rapidă primul doctor) sau să rămân pe tratamentul actual ortopedic cu atela ghipsată(alt doctor). Nu știu care poate fi însă evoluția fracturii - femeie 59 ani - pentru că deja au trecut 2 săptămâni de la accidentul casnic
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
0
19-06-2022, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cu cateva mici exceptii, fracturile humerusului evolueaza mai bine dupa o osteosinteza (operatie) corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
06-07-2022, ora 11:46
Andrei988
Nu este medic/terapeut
Andrei988
Bună ziua, când am fost mic mi-am rupt umărul, adică osul. Am fost operat și mi s-a pus o tijă în os. După operație am purtat ghips cam o lună cred și acea tija trebuia scoasă la o lună. Mama m-a luat din spital și nu s-a uitat pe biletul de ieșire. Tija am avut-o de vreo 13 ani in mână, ieri m-am operat din nou și mi-au scos-o. Acum mă doare foarte tare umărul și îl mișc foarte greu. Îmi puteți spune cât de repede se va vindeca și ce trebuie să fac?
https://imgur.com/a/4MPbQQQ
Poză cu radiografia până să scot tija
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: