Fractura fisura metatarsian 5 si recuperare

08-04-2015
CiprianC84
Nu este medic/terapeut
CiprianC84
Buna ziua,

In urma cu 3 saptamani am suferit o fractura/fisura metatarsian 5. La primul control, la o ora dupa accidentare (spitalul Universitar) mi s-a aplicat o atela ghipsata iar diagnosticul a fost de fractura metatarsian 5, fara deplasare. Tratamentul a fost cel clasiv, Fraxiparine 0.6 zilnic plus inca doua medicamente impotriva durerii (unul cu V si clorzoxazona -sper, nu am reteta la indemana-). Dupa prima saptamana am revenit la control, unde mi s-a facut un nou set de radiografii iar diagnosticul a fost de fisura (?) metatarsian 5, cu aplicare de ghips pana sub genunchi si doar tratament fraxiparine si inca 3 saptamani de ghips. Am 30 de ani, undeva la 90 de kg, aproape 2 saptamani de ghips din cele 3 si nu mai prezint dureri de ceva timp iar ghipsul imi este destul de lejer acum, practic e ca si cum port o gheata cu 2 numere mai mari. Din pacate urmeaza sa calatoresc destul de mult in zilele urmatoare si as vrea sa stiu care ar fi riscurile daca as inlocui ghipsul cu o glezniera cu protectie din plastic laterala (practic sa scot ghipsul cu o saptamana mai devreme), urmand oricum sa ma duc la un nou control saptamana viitoare. In plus, cam cate sesiuni de fizioterapie se recomanda in acest caz, cu siguranta am nevoie sa imi recapat forta musculara pierduta in perioada de repaos cu ghips (de mentionat ca in primele 2 saptamani nu am pus piciorul deloc jos)
3 comentarii
0
08-04-2015, ora 12:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am raspuns la aceste intrebari de nenumarate ori aici, pe site
http://forum.romedic.ro/prod/Fractura_baza_metatarsian_5_dreapta_054028.html
Doar in 0, 1% din cazuri este necesar gipsul (fracturi severe, de tip Jones).
In rest, tratamentul este fundamental diferit.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-04-2015, ora 12:08
CiprianC84
Nu este medic/terapeut
CiprianC84
Multumesc pentru raspuns & pentru timpul acordat la telefon mai devreme. O sa revin cu un scan de pe radiografii si putem continua de acolo.

Stiu ca s-a mai raspuns si scuze pentru repetarea aceleiasi idei, recunosc, sunt de-a dreptul surprins ca medicii de la noi insista cu genul acesta de tratament, in cazul acesta...
0
08-04-2015, ora 12:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa fiti surprins, deoarece acesta este nivelul general al medicinei din Romania.
De fapt, in tratatele "comune" anglo-americane dupa care se orienteaza ortopezii generalisti, imobilizarea gipsata este regula de baza. Doar cei supra-specializati in afectiunile piciorului au cunostinta despre modificarile acestui tratament aparute in ultimele decenii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: