Fractura fara deplasare parcelara nualeola peroniera glezna dreapta.

16-03-2014
Vladcaius
Nu este medic/terapeut
Vladcaius
Buna ziua.. Am si eu o intrebare:
Exact acum o saptamana, am calcat intr-o groapa, mai mica pe terenul de fotbal si mi-a fugit piciorul si am picat jos. In momentul cand am picat, am auzit si cum a puscat ceva ( os cred). Am plecat repede acasa, calcand si oe piciorul respectiv incet. A 2 zi am mers la spital, si doctorul mi-a dat diagnosticul 'Fractura fara deplasare parcelara nualeola peroniera glezna dreapta'. Mi-a aplicat ghips, mai exact o atela, si peste 4 zile a spus sa revin sa il puna tot in ghips. Momentan sunt cu ghipsul pe picior, timp de 14-17 zile, doar ca in partea de sus, si la degete, ghipsul mi se pare cam larg, si nu imi pot da seama daca la glezna este fix. Imi este frica sa nu stau aiurea 2 saptamani aiurea cu ghips, si sa nu rezolv nimic.
As vrea sa intreb daca doctorul a procedat bine cu ghipsul, si daca mai aveti ceva de adaugat, sau sfaturii.

Multumesc frumos.
16 comentarii
0
16-03-2014, ora 12:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea terapeutica optima se stabileste strict in functie de examinarea clinica directa, precum si de examinarea directa a radiografiilor.
Fara aceste doua elemente este absolut imposibil sa ne pronuntam asupra corectitudinii tratamentului (chiar daca ati posta aici radiografiile, nu sunt relevante fara examinare clinica directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-03-2014, ora 12:48
Vladcaius
Nu este medic/terapeut
Vladcaius
Nu ma refer la diagnostic, eu sper sa fie bun.
Vroiam doar sa stiu daca este normal sa se largeasca ghipsul? Sau trebuie sa ma duc sa imi puna altul.
0
16-03-2014, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu gipsul se largeste, ci glezna se dezumfla (se reduce edemul post-traumatic).
Este preferabil sa schimbati gipsul cu unul mai confortabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-03-2014, ora 21:49
Vladcaius
Nu este medic/terapeut
Vladcaius
Mai am o intrebare referitoate la subiectul meu.."Fractura fara deplasare parcelara nualeola peroniera glezna dreapta"
Credeti ca am nevoie de recuperare, dupa ce am stat 2 saptamani in ghips? Doctorul mi-a spus ca nu am nevoie de fizioterapie, dar spre bine meu, nu ar fi bine sa fac?
Astept parerea dvs, cu ce metode de recuperare sa aplic, sau daca trebe sau nu sa fac fizioterapie.
Multumesc.
0
26-03-2014, ora 23:24
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Normal ca tratamentul depinde, asa cum a spus si colegul meu, de toate informatiile pe care le pot oferi radiografiile si examenul clinic. Dar in cele mai pretigioase tratate din lume scrie ca fractura de maleola peroniera, care nu se asociaza cu alte leziune osteo-ligamentare, se trateaza ortopedic, chiar daca ar avea o deplasare de pana la 5 mm in focar. Deci tratamentul colegului nostru a fost foarte corect.
Cu siguranta ca dupa orice imobilizare, sau tratament ortopedic, este nevoie de recuperare sub indrumarea unui medic de recuperare.
Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
26-03-2014, ora 23:35
Vladcaius
Nu este medic/terapeut
Vladcaius
Revin maine cu verdictul doctorului, daca zice ceva de recuperare cand imi scot ghipsul. El zicea ca nu am nevoie de fizioterapie. Multumesc.
0
27-03-2014, ora 12:56
Vladcaius
Nu este medic/terapeut
Vladcaius
Revin cu raspunsu de la doctor legat de recuperare... Doctorul mi-a spus ca nu am nevoie de fizioterapie, doar de niste exerciti de recuperare bazate pe miscarea gambei, si rotirea sa. Aceste exercitii a spus sa le fac eu acasa, in apa calduta. Multumesc.
0
29-05-2014, ora 08:39
MihaiNicolae
Nu este medic/terapeut
MihaiNicolae
Salut !
Numele neu este Mihai, am o singura intrebare in legtura cu piciorul meu care este in ghips de 2 saptamani. Este normal ca muschiul pociorului sa se atrofieze ???
0
29-05-2014, ora 12:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca musculatura gambei se atrofiaza prin ne-utilizare, datorita imobilizarii gipsate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 12:52
MihaiNicolae
Nu este medic/terapeut
MihaiNicolae
Multumesc frumos pentru raspuns.
Ma speriasem deoarece nu am mai avut nimic rupt pana acuma si nu stiam din ce cauza sa ( subtiat ) piciorul.
De fapt nu am o ruptura, este vorba de o fisura. Inca odata va multumesc.
Si nu este doar musculatura gambei atrofiata, este si cea de sus..
0
29-05-2014, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in ortopedie notiunea de ""fisura"". Osul este fie fracturat, fie integru...
Atat musculatura coapsei cat si cea a gambei se atrofiaza prin neutilizare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 12:58
MihaiNicolae
Nu este medic/terapeut
MihaiNicolae
Nu cunosc bine termenii. Din cate am inteles de la doctor nu este fractura. Multumesc !
0
29-05-2014, ora 12:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
pai daca nu este fractura, nu aveti nevoie de imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 13:03
MihaiNicolae
Nu este medic/terapeut
MihaiNicolae
...pe radiografia mea se vede o, , fisura " su nu stiu cum sa o numesc. Nu se vede osul fracturat de tot..adica e la locul lui doar ca are o " liniuta " pe el.imi cer scuza ca nu stiu sa expilc in termeni ortopedici.
0
29-05-2014, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este vorba, evident, despre o fractura. In caz contrar, osul ar fi integru (nefracturat).
Tertium non datur.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2014, ora 22:22
MihaiNicolae
Nu este medic/terapeut
MihaiNicolae
Cum spuneti Dumneavoastra ! Doar ca nu ma doare cand calc in el.deabia astept sa scap de gips.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul