Fractura echivalenta bimaleolara

01-12-2013
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
In urma unei cazaturi m'am ales cu o fractura echivalenta bimaleolara. Placa cu suruburi si surub de diastazis.Au trecu 11 saptamani fara sa calc pe el..Cat de curand am programarea pt extragerea surubului de diastazis.Mentionez ca misc glezna destul de bine, pot efectua miscari de rotatie chiar.Va rog sa -mi raspundeti la o intrebare.Dupa atata timp cat nu am calcat pe picior ( perioada de recuperare este de 90 de zile, fara sa calc pe el 90 de zile, si cam ajung la aceasta perioada de repaos) in cat timp as putea sa calc dupa scoaterea surubului ?Am 20 de ani, fara alte antecedente medicale.1, 90 inaltime aproape 80 de kg..
7 comentarii
0
02-12-2013, ora 00:49
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Si am mai citit...Adica..Cum e posibil cu un surub de diastazis tibio peronier ca unii sa poata calca pe acel membru ? nu exista posibilitatea sa se rupa?
0
02-12-2013, ora 09:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acel surub se poate, intr-adevar, rupe...daca este pozitionat necorespunzator, daca este dintr-un material inadecvat, daca nu are caracteristicile de grosime/lungime necesare, daca recuperarea este prea "dinamica", daca pacientul este supra-ponderal etc etc.
Principal mersul este posibil, deoarece solicitarea maxima a surubului apare in flexia dorsala fortata, cand pensa tibio-fibulara este largita de catre talus, care are o forma oarecum trapezoidala in sectiune la acest nivel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-12-2013, ora 16:24
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
tinand cont ca am aproape 3 luni cu acest surub. si pot sa misc glezna destul de bine.chiar foarte bine. e posibil mersul in 2 3 zile de la extragerea surubului?
0
02-12-2013, ora 17:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Principial, mersul este posibil chiar din ziua operatiei.
Cred, insa, ca raspunsul final il are ortopedul care va trateaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-12-2013, ora 17:57
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
multumesc !
0
02-12-2013, ora 18:01
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
o sa va tin la curent :)
0
04-12-2013, ora 15:47
gelusss
Nu este medic/terapeut
gelusss
Am scos ieri surubul cu pricina.azi am inceput sa calc pe el. merg schiop. Doar ca am o intrebare.Glezna e tot blocata.Dureaza mult pana isi revine din acest "blocaj " ?
Nu am simtit durere, doar furnicaturi, senzatia de desurubare e absolut incredibila dar fara durere.Multumesc de sfaturi si de raspunsuri !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.