Fractura dislocare entorsa cot drept

27-03-2014
alexmiculescu
Nu este medic/terapeut
alexmiculescu
Buna seara. Acum 2 saptamani in cadrul orei de sport am cazut pe terenul de fotbal si m-am lovit in zona cotului. Am fost la spital si mi s-a spus ca am fractura fara deplasare cu usoara radiala div. si mi-au pus mana in ghips 10 zile. Dupa ce am scos-o, am incercat sa fac exercitii de recuperare insa erau unele pozitii in care daca miscam mana ma durea foarte tare si ascutit. Am fost din nou la spital(acum 2 zile), din nou am facut radiografie, rezultatul a fost acelasi si m-au trimis acasa. Problema este ca atunci cand pun mana perpendicular pe masa/ sol si incerc sa o misc in fata si in spate, simt cum se deplaseaza oasele de la incheietura plus o durere foarte mare (in rest nu ma doare aproape deloc). Ce ar trebui sa fac? Sa mai ma duc din nou la spital sau sa nu o fortez si sa o tin intr-o fasa elastica? Multumesc mult!
5 comentarii
0
27-03-2014, ora 20:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este practic imposibil sa gestionam un tratament fara examinare clinica directa si fara studierea radiografiilor.
Daca este forba doar de fractura capului radial, trebuie sa practicati kineto-terapie sustinuta timp de cateva luni, initial cu perosnal specializat (kineto-terapeut), ulterior singur.
Daca nu intelegeti importanta capitala a kineto-terapiei, veti ramane cu cotul blocat (si nefunctional) pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-03-2014, ora 22:39
alexmiculescu
Nu este medic/terapeut
alexmiculescu
Am gresit rezultatul:

Fractura fara deplasare cupusoara radiala dreapta. Mai trebuie pusa in ghips?
0
27-03-2014, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In acest tip de fractura gipsul este total interzis, deoarece provoaca ankiloza rapida si definitiva a cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-03-2014, ora 23:16
alexmiculescu
Nu este medic/terapeut
alexmiculescu
Multumesc frumos pentru raspunsuri! Fractura se va rezolva de la sine? Pot folosi mana in activitatile zilnice? sa o tin intr-o fasa medicala?
0
28-03-2014, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am mai explicat ca nu trebuie s-o imobilizati in vreun fel, ci s-o mobilizati maximum posibil, efectuind exercitii de kineto-terapie specifice multe luni de zile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa: primul ajutor
  •