Fractura deschisa tip 3c medie cu distala radius

18-10-2015
daniel472015
Nu este medic/terapeut
daniel472015
Buna ziua! in luna iulie am suferit un accident prin taierea antebratului stang cu un flex.Am ajuns cu ambulanta la spitalul de urgente floreasca unde dupa analizele si controlul de rigoare mi sa pus urmatorul diagnostic. TRAUMATISM PRIN CIRCULAR FRACTURA DESCHISA TIP 3C MEDIE CU DISTALA RADIUS STANG CU SECTIUNEA NERVULUI MEDIAN, PV RADIAL SI JONCTIUNE MUSCULO TENDINOASA FLEXOARE MANA STANGA. Am fost bagat in sala de operatie la microchirurgie plastica, operatie care a durat 10 ore timp in care sa intervenit si ortopedicprin reducere si fixare fractura diafiza radiala cu fixator extern.Totul a decurs f. bine si multumesc pe aceasta cale medicilor chirurgi de la microchirurgie plastica Floreasca.
La 2 zile dupa operatie mi sa explicat ca fixatorul extern montat este doar pentru o perioada pana se vor vindeca nervii si tendoanele adica o luna de zile urmand sa mi se faca o alta interventie chirurgicala de medici ortopezi pt scoaterea fixatorului extern si montarea unor placute pe os. La 30 zile dupa operatie sa constatat ca vindecarea nervilor si tendoanelor este favorabila nefiind nevoie de o alta operatie urmand ca ortopedia sa ma preia in continuare. Am facut radiografie la brat in urma careia medicul ortoped a decis sa mai stau o luna de zile cu fixatorul extern spunandu=mi ca vor decide dupa asta ce vor face daca vor interveni chirurgical sau nu. In toata aceasta perioada nu am putut face nici un tratament recuperator doar cateva exercitii de intindere usoara si masaj al degetelor asta pt a nu se deplasa fractura. La 2 luni am fost din nou la control, alte radiografii acelasi rezultat nici o schimbare, fractura era deplasata afland ulterior ca deplasata era si la 30 de zile dupa interventie. Nu am zis nimic gandindu=ma ca medicul stie ce face si ca a luat decizia cea buna. La al doilea control 60zile am fost tratat si cu indiferenta dandu=mi impresia ca nici el nu stia ce sa faca si ce sa zica amanandu=ma cu decizia, in fine dupe 3 ore de asteptare pe holuri a venit si a zis sa mai stau inca o luna si vedem dupa aia ce facem. intre timp am hotarat sa ma interesez si pe la alti medici ortopezi spunandu=mi ca nu e normal sa fi stat atat de mult cu fixator daca oasele sunt deplasate si ca trebuia sa fiu operat la 30zile dupa prima interventie. Au trecut si cele 90 zile, alta radiografie acelasi rezultat, oasele deplasate iar din punct de vedere radiologic nici un rezultat, iar medicul meu ma evita spunandu-mi ca nu are timp ca are interventii si sa vin maine apoi poimamane si tot asa. Ce este de facut in acest caz ca nu mai pot sta asa nu ma pot imbraca din cauza fixatorului a venit frigul, nu pot face recuperare si nu mai zic de durerile in locurile unde am fixatorul si a umarului din cauza ca nu fac miscare. Atasez si pozele cu radiografia facuta acuum 2 zile, asa aratau si celelalte facute in fiecare luna. Astept un raspuns din partea voastra cu sfaturi.Mentionez ca pana acum nu am vrut sa fac nici o sesizare in privinta asta dar daca va continua sa ma evite si sa ma amane voi face sesizare. Multumesc si astept sfaturi.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.