Fractura deschisa de femur, complicatii, VA ROG RASPUNS!!!

12-05-2011
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Tatal meu a suferit o fractura diafazara cominutiva deschisa de femur tip IIIA
A fost operat si a evoluat bine pana la a doua zi de la operatie, cand a inceput sa faca febra. Plaga arata bine, motiv pentru care medicii au hotarat sa nu-l deschida, concluzionand ca infectia nu e de la plaga.
In cele din urma au descoperit cauza: Stafilococul auriu si a inceput un tratament cu gentamicina si tazocin.
Incepand cu a doua zi de tratament a inceput sa aiba diaree, scaun moale de 2-3 ori pe zi, cu usoare crampe. Cu toate ca a mancat doar mancare uscata, cas, paine prajita, orez, gratar, a baut ceai de menta si sunatoare si a luat pastile imodiu, diareea nu a trecut nici dupa 5 zile.
Dupa 6 zile de tatament cu antibiotice, a inceput din nou sa faca febra(38, 5 38, 2).
Are, de asemenea, tensiunea scauzuta. 10 cu 5.
Acum medicii i-au luat sange pentru a-i face hemocultura.
Este posibil sa aiba septicemie? Daca da, avand in vedere ca febra nu este f mare, aceasta se trateaza??
Va rog sa-mi raspundeti pentru ca, neavand cunostinte de specialitate, imi fac cele mai negre ganduri!
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
12-05-2011, ora 21:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este imposibl de dat un raspuns clara fara cunoasterea datelor problemei, a situatiei locale preoperatorii, a situatiei intraoperatorii, a evolutiei post-operatoriii, a intregului dosar radiologic, a antecedentelor si situatiei biologice a pacientului etc etc.
Trebuie sa intelegeti ca fractura deschisa a femurului este un diagnostic de o gravitate majora, ce se poate complica deseori cu infectie (osteita).
Nu stiu cum v-am putea ajuta fara a cunoaste absolut nimic din detaliile necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
13-05-2011, ora 14:50
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Situatia postoperatori, referitor la plaga este foarte buna, conform spuselor medicilor!
Chiar si astazi am discutat si mi-au spus din nou ca nu se impune deschiderea plagai, pentru ca arata f bine (are deja 2 saptamani de la operatie).
I-au facut din nou analize la sange si toate sunt f bune, mai putin vsh-ul, care este dezastruos!
Peste 100.
Medicul mi-a spus ca nu poate fi vorba, dupa parerea lui, de tuberculoza (a facut radiografie si plamanii nu sunt incarcati) si nici de cancer, pentru ca ar fi trebuit sa iasa si alte analize proaste, in schimb la el, toate sunt bune!
Asteptam si hemocultura...
Astazi dimineata, in schimb, era afebril, 35, 5.
Nu stiu ce sa zic, oricum, sunt fff stresata, ma gandesc la ce e mai rau.
De mentionat e ca i s-a pus un fixator extern, pe care ar trebui sa-l tina inca doua saptamani, cand se va interveni pentru tija (sau plaga) si suruburi.
In luna februarie si-a facut analizele la sange si toate i-au iesit in limite normale!!
0
13-05-2011, ora 22:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in privinta stafilococcului auriu ar fi interesant de stiut cat de rezistenta este (acesta poate varia de la tulpine banale pana la tulpine superrezistente gen MRSA)
terapia a fost aleasa probabil dupa antibiograma, despre asta este greu de spus ceva, Tazocin este un antibiotic modern si foarte puternic, distruge si bacteriile din tractul intestinal, de aceea are pacientul diaree, pierderea bacteriilor "bune" trebuie compensta cu ceva, sunt preparate speciale cu culturi de bacterii, sau pur si simplu se da yoghurt cu bifidus essensis
hemocultura are rost sa faci daca pacientul are febra si frisoane, si in momentul cand are frisoane trebuie luat sangele altfel nu se va gasi nimic. daca vrem sa stim, daca pacientul are o infectie generalizata facem o analiza specifica: procalcitonina
CRP de 100 fara unitatea de masura nu inseamna foarte mult, la noi este normal intre 0-5, deci 100 este mult insa am vazut si 600, deci nu este catastrofal, insa sunt locuri unde limita normala este intre 0-0, 5, deci 10 ori mai mic, acolo 100 este extrem de mult.
febra arata o reactie a organismului contra infectiei, disparitia febrei poate fi si un semn bun (disparitia infectiei) insa combinat cu alti factori: tensiune mica, numar de leucosite scazuta, anemie etc. poate arata si epuizarea organismului si intrarea ei intr-o faza anerga, care nu ar fi un semn bun
dupa parerea mea dupa o fractura deschisa, daca pacientul nu are pneumonie, febra si CRP-ul crescut arata o infectie locala, care poate nu se manifesta prea agresiv din cauza antiobioterapiei, cel putin dupa parerea mea, insa nu am vazut pacientul deci asta este numai o teorie
in privinta tratamentului: schimbarea metodei se face numai daca sansa infectiei este minimalizata, daca este o fractura de diafiza femurala, fara interesarea articulatiilor, este preferabil alegerea unei tije intramedulare gen LFN
0
14-05-2011, ora 00:35
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Multumesc pentru raspuns!
Febra este asociata doar cu o tensiune mica... 10 cu 5.
Si parerea medicului anestezist a fost ca ar fi trebui deschis, insa medicul insista ca plaga arata f bine, nu da niciun semn de infectie locala si ca ar fi pacat sa o deschida, pentru ca muschiul s-ar distruge si mai tare.
Am sa astept rezultatele ultimelor analize, iar daca raspunsul medicilor va fi din nou ca nu gasesc cauza, am sa cer, probabil, externarea si voi merge la un alt spital.. cu toate ca medicii cei mai buni de la noi din judet si regiune(moldova) sunt doar acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: