Fractura de tibie la copil de 1.5 ani

11-02-2010
Anca Dobre
Nu este medic/terapeut
Anca Dobre
Buna ziua! Am un baietel de 10 ani si unul de 1.5 ani. Pe 8.ian.2010 se jucau amandoi, cel mare a alunecat pe parchet si a cazut cu cel mic pe care il avea in brate, iar acesta din urma "s-a ales" cu fractura de tibie fara deplasare. A stat cu gips 25 zile, pana pe 2 feb., acum, la o saptamana merge, mai schiopateaza putin, dar il tine intors spre exterior. Am fost si la kinetoterapeut la 2 zile dupa ce i-am dat gipsul jos si mi-a zis ca e prematur sa vorbim de recuperare dar crede ca nu va fi nevoie. Mi-a aratat cateva exercitii pe care sa le fac cu el acasa dar e cam greu pentru ca fiind mic nu coopereaza prea bine.
Intrebarea mea este : isi va recapata piciorul pozitia fiziologica?
Va multumesc mult de tot!
3 comentarii
0
11-02-2010, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La aceasta varsta copiii au un potential fantastic de recuperare astfel incat, chiar in fata unor fracturi consolidate vicios, timpul si cresterea actioneaza in favoarea pacientului, iar oasele se "indreapta de la sine".
Mai tineti legatura cu ortopedul pediatru pentru un consult in urmatorii 1-2 ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2010, ora 10:04
CST
Nu este medic/terapeut
CST
Buna ziua! Am o fetita de 1 an si jumatate si ieri dimineata in timp ce se juca a cazut si "s-a ales cu o fractura de tibie 1/3 (in partea de jos, spre glezna) cu tasare. Acesta este diagnosticul pus de medicul ortoped in urma consultarii radiografiei. Acum are piciorul in gips pana sub genunchi. Puteti va rog sa-mi spuneti ce reprezinta acea tasare si daca pot aparea probleme pe viitor?
Va multumesc!
0
29-03-2010, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu prea inteleg acest diagnostic de "tasare".
Oricum nu se poate exprima o opinie in lipsa imaginilor radiologice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul