Fractura de tibie

14-06-2011
Andreea LN
Nu este medic/terapeut
Andreea LN
Buna ziua, in urma cu 3 luni am avut un accident de masina in urma caruia am suferit o fractura de tibie cu deplasare..am stat 3 luni cu piciorul in gips si as vrea sa stiu cu aproximare cam cat dureaza recuperarea si daca o sa pot sa mai merg ca innainte din cauza faptului ca in acelasi accident am mai avut si o problema cu astragalul unde am fst operata si am 5 suruburi???
5 comentarii
0
24-02-2012, ora 23:49
lilyanne_b88
Nu este medic/terapeut
lilyanne_b88
Buna seara!
Desi a trecut ceva timp de la accidentul dvs., as vrea sa va ajut mentionandu-va ca aveti anumite drepturi fiind un accidentat in aceasta tara.Nu stiu daca cunoasteti exact ce drepturi si beneficii aveti.Ca sa va pot ajuta am nevoie de mici informatii in legatura cu ce ati patit.In urma accidentului cate zile de spitalizare ati avut?Ma refer strict la cele de spitalizare, nu si cele de ingrijire ambulatorie.Din punctul meu de vedere, aveti anumite drepturi in urma acestui accident care va despagubesc pt trauma suferita si va ajuta la cheltuieluile necesare recuperarii.Imi puteti lasa datele dvs pentru a va contacta sa va pot explica in ce consta drepturile dvs.
Multumesc,
Ioana.
0
28-02-2012, ora 13:37
nicol1974
Nu este medic/terapeut
nicol1974
Buna ziua!
Sunt Nicoleta, am 37 ani si 77 de kilograme.
Pe data de 30 ianuarie 2012 am alunecat pe scari, am cazut in genunchi si mi-am fracturat platoul tibial precum si partea superioara a peroneului.Am suferit interventia chirurgicala pe 6 februarie, cu introducere de tija cu suruburi.Am purtat ghips timp de 2 saptamani dupa operatie, in prezent purtand o orteza cu unghi de indoirea genunchiului reglat la 45 grade.Pe 9 martie am programare pentru raze si marirea unghiului de indoire la 90 grade.
Problema este ca nu pot sa indoi genunchiul decat la un unghi de 15-20 grade unghi pe care nu il pot mari de o saptamana si am temerea ca nici nu il voi putea indoi mai mult vreodata datorita a ceea ce simt cand incerc sa-l indoi.(parca ceva din interior este blocat si la fortare de indoire da senzatia de rupere a ceva solid).
Imi puteti spune va rog daca este normala acesta senzatie si ce exercitii de recuperare as putea sa execut acasa, pe cont propriu, pentru indoirea genunchiului, si eventual ce exercitii si unguente sau creme pot sa folosesc pentru intretinerea muschilor coapsei si gambei care simt ca se atrofiaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
09-04-2012, ora 10:38
LAURA.ISABELLE
Nu este medic/terapeut
LAURA.ISABELLE
Buna ziua,
Sambata fetita mea de 10 ani a cazut si s a ales cu o fractura de tibie spirioda fara deplasare.As vrea sa stiu cit trebuie sa stea cu ghipsul si daca ar fi mai bine sa o operez
0
08-05-2012, ora 09:26
george_booss
Nu este medic/terapeut
george_booss
Salut!!!! In urma cu o luna in urma unui accident am suferit o fractura de gamba mai exact (tibie+peroneu), am ajuns la spital unde sa intervenit chirurgical, mam ales cu o tije si vreo trei suruburi, toate bune au trecut trei saptamani de la operatie piciorul sa desumflat aproape complet mai putin laba piciorului care pe timpul zilei totusi se mai unfla in schimb pe timpul nopti am niste junghiuri insuportabile tot in acea zona nici decum unde a fost fractura Este ceva normal??Cam dupa cat timp as putea merge normal? si in ce consta recuperarea asta mai exact? MULTUMESC!!
0
16-01-2013, ora 15:50
dragoscatalin
Nu este medic/terapeut
dragoscatalin
Buna ziua!In urma cu o luna jumate am patit un accident la un antrenament de fotbal totusi nu m'au operat adica mi'au pus picioru printr'un aparat care vedea tibia..etc adica asa am inteles eu si dupa aceea un gips de o luna jumate.Dupa ce a trecut o luna jumate m'am dus acolo asta fiind a doua oara cand m'am dus la spital pentru ca dupa 2 saptamani mi'au schimbat gipsu din unul peste genunchi in unul pana in genunchi si cand am ajuns acolo sa imi dea gipsu jos mi'a facut radiofragie, dupa a spus ca e bine insa nu destul si a vrut sa imi puna gips si eu am intrebat daca nu se poate fara si domn.doctor a zis da dar sa nu calc in el.Eu am scris aici pentru ca am o mica teama sa nu fi ales gresit adica mai bine trebuia gips si sa nu se sudeze gresit.Va rog sa ma ajutati!ms.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.