Fractura de scafoid sau ceva mai putin serios?

02-03-2009
yohero
Nu este medic/terapeut
yohero
Acum aprox 3 saptamani am cazut cu bicicleta si am observat la cateva zile de la incidnt o umflatura pulsatila la incheietura mainii stangi(zona volara). Cateodata mai am dureri de intensitate joasa/medie la mana respectiva, insa am vazut ca nu ma doare la apasare in zona aceea caracteristica pentru fractura de scafoid (snuffbox in engleza se cheama, nu stiu in romana). Din ce am vazut pe net ar putea sa fie un ganglion volar in imprejurimea unei artere, este deasupra arterei radiale, in zona unde pleaca ramificatia aceea. Un pseudoanevrism m-am gandit ca nu prea ar avea de unde sa fie, pentru ca nu m-am intepat. Am incercat sa ajung la un doctor, insa nu am reusit, sunt in Germania la studii si doctorilor de aici nu prea le pasa de asigurarea europeana de sanatate. Peste 5 zile voi fi in Romania si ma voi duce la un control. Poate sa fie doar o intindere de ligamente ceva? din cate am vazut durerea in zona aceea (snuffbox) ar fi caracteristica fracturii de scafoid si, repet, nu am acea sensibilitate in zona respectiva. Mobilitatea incheieturii nu a fost afectata si nici cea a degetului mare.
Urasc faptul ca acea asigurare nu este decat o foaie si nimic mai mult aici in germania.
Banuiesc ca in tara o sa fie nevoie de un set de radiografii (pt eventuala fractura) si o ecografie Doppler color (pentru umflatura pulsatila).
Mentionez ca sunt baiat si am 20 de ani.

Multumesc anticipat,
1 comentarii
0
09-03-2009, ora 20:04
yohero
Nu este medic/terapeut
yohero
Am ajuns in Romania, am fost la ortoped, am facut radiografie si mi s-a dat diagnosticul fractura parcelara cu minima deplasare stiloida radiala stanga. Doctorul mi-a recomandat o luna jumatate sa evit orice cazatura si eforturi cu mana in cauza (stanga). Ce ziceti, este bun tratamentul acesta, sau ar trebui totusi fixata in ghips? Au trecut totusi 28 de zile de la cazatura.
Radiografia aici: http://img7.imageshack.us/img7/7646/frac.jpg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.