Fractura de maleola peroniera

01-03-2011
Bogdan S.
Nu este medic/terapeut
Bogdan S.
Buna ziua! In data 19.02 am alunecat pe gheata si m-am ales cu o fractura de maleola peroniera. Initial am crezut ca e o entorsa si nu m-am prezentat la medic, am continuat sa calc pe picior (dreptul), iar pe 20.02 m-am hotarat sa ma prezint la medic pentru ca ma durea si se umflase din ce in ce mai tare. Medicul mi-a spus ca e fractura si ca necesita interventie chirurgicala cu placuta si suruburi. Urma sa ma opereze pe 21.02, dupa ce imi facea niste analize (electrocardiograma parca). Pe 21.02 m-am prezentat la alt medic care mi-a spus ca nu e vorba de interventie chirurgicala. Mi-a pus o atela pe care am schimbat-o dupa o saptamana cu un ghips cu toc pe care o sa-l tin inca 5 saptamani. Care tratament credeti ca ar fi fost mai indicat? V-am atasat un link cu radiografia scanata. Va multumesc anticipat si va astept parerea!

https://picasaweb.google.com/bogdanwst/01032011#5579066884228287106
1 comentarii
0
01-03-2011, ora 15:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Indicatia de operatie nu depinde numai de radiografia de profil (pe care ati facut-o publica), ci si de radiografia de fata si de examenul clinic, ce vor determina existenta potentiala a unor leziuni ligamentare asociate sau a unor fracturi ale talusului, calcaneului, navicularului etc etc.
Principial, daca este numai aceasta fractura fibulara izolata, fara leziuni asociate, tratamentul este constituit din imobilizare gipsata pentru 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul