Fractura de gamba operata

08-12-2009
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
Buna ziua!
Ma numesc Magda, am 39 ani si in data de 7.11.2009 am cazut de pe o scara metalica in plina activitate de stergere a unui geam care s/a soldat cu un picior rupt.( Concluzia- Curatenia dauneaza grav sanatatii!!!!) Am ajuns la spital unde, in urma radiografiei, s/a pus diagnosticul - fractura tibie si peroneu 1/3 medie. Pe data de 11.11 am fost operata pentru reducere chirurgicala si osteosinteza cu 1-tija k centromedulara. Pe 23.11 mi s/a pus piciorul intr/un aparat gipsat luuung si mi s/a spus ca o sa stau asa 2 luni, fara a ma sprijini pe acest picior- merg cu ajutorul carjelor.
Tot citind pe acest forum ca, daca ti s/a pus o tija se reduce perioada de refacere si de folosire a piciorului, intrebarea mea e legata de perioada cat trebuie sa stau in gips lung, scurt( sub genunchi), gips cu toc si cand pot calca in piciorul cu pricina. ( Ma gandesc ca daca o sa stau asa mult in inactivitate o sa inceapa sa/mi placa- nu tu serviciu, nu tu mancare, curatenie si tot ce inseamna gospodarie)
Mentionez ca fractura a fost orizontala, fara sparturi de os iar acum nu ma doare deloc, imi misc cu usurinta degetele si nu sunt umflate Daca o sa stau prea mult in gips o sa/mi intepeneasca ligamentele si o sa fie nevoie de recuperare?
MULTUMESC ANTICIPAT!
19 comentarii
0
08-12-2009, ora 22:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In mod normal, o fractura diafizara simpla, fara cominutie, cu traseu orizontal, oosteo-sintezata cu tija centromedulara blocata (zavorata), permite sprijinul pe picior inca din prima zi dupa operatie si exculde cu desavarsire aparatul gipsat. Este, de fapt, motivul pentru care se practica operatia (pentru excluderea gipsului).
Nu stiu care este motivul pentru care ati fost imobilizata in gips. Este bine sa-l intrebati pe chirurgul care v-a operat sau eventual cereti parerea unui alt ortoped, insa cu intregul dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-12-2009, ora 18:40
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
Multumesc mult pentru raspuns...dar as mai avea o intrebare legata de viitorul indepartat:
- tija trebuie scoasa chiar si daca nu deranjaza deloc, luand in consideratie ca ea poate garanta integritatea piciorului la eventualele socuri viitoare?
0
18-12-2009, ora 18:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu tija trebuie extrasa, osul recapatandu-si prorpietatile biomecanice initiale.
Nu se pune problema unei preventii prin pastrarea tijei, altfel am proteja toate oasele lungi prin tije introduse preventiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-12-2009, ora 18:56
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
dar lasata acolo...dauneaza osului sau organismului?
0
18-12-2009, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In principiu nu dauneaza, dar osul nu se va vindeca 100% si nu isi va recapata proprietatile biomecanice normale.
Nu Sunteti obligata s-o scoateti, dar este util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-12-2009, ora 19:09
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
MULTUMESC FOARTE MULT pentru consultatia acordata si va urez SARBATORI FERICITE!
0
15-04-2010, ora 13:29
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
Buna ziua!
Ma regasesc in aceeasi situatie de cand am scris ultima data.adica tooooot in gips Am intrat in a 6 luna cu aparat gipsat deoarece osul refuza sa se refaca..desi am luat tone de calciu cu vitamina D si toate leacurile babesti auzite si inventate. Medicul meu mi/a spus ca la tipul de fractura suferit se dubleaza perioada de refacere.
Intrebarea mea este: purtarea gipsului o asa perioada lunga nu afecteaza glezna? Repar una si defectez alta?
0
16-04-2010, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum deja v-am precizat, gipsul este total inutil intr-o fractura medio-diafizara inchisa de gamba tratata prin tija centromedulara, blocata sau nu. Mersul este posibil chiar din prima zi post-operator, cu sprijin pe piciorul operat.
In cel mai rau dintre cazuri, portul aparatului gipsat peste 3 luni este total inutil. Absenta consolidarii osoase trebuie tratata chirurgical, fiind vorba despre o problema mecanica (de obicei este vorba despre fibula care, nefracturata, se comporta ca o atela interna si nu permite consolidarea, moment in care se practica interventia chirurgicala de taiere a fibulei).
Fireste ca glezna D-voastra are enorm de mult de suferit, motiv pentru care trebuie inceputa imediat kineto-terapia gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2010, ora 16:13
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
Buna ziua!
Fibula a fost si ea rupta chiar in 2 locuri si a fost lasata ca atare. Apropo de asta..uneori am dureri pe toata gamba- este posibil ca fibula sa fie vinovata?
Kineto-terapia gleznei poate fi inceputa cand este inca gipsul pe ea?
0
18-04-2010, ora 16:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum v-am precizat deja, orice indicatie terapeutica este conditionata de cunoasterea intregului dosar radiologic.
Kineto-terapia presupune indepartarea imibilizarii gipsate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-04-2010, ora 12:58
stavrinos
Nu este medic/terapeut
stavrinos
Buna ziua.Numele meu este Mihaela si am 20 de ani..Problema mea este ca am dureri de in partea de sus a piciorului de la coapsa la genuchi.prima data cand mi-a aparut aceasta durere a fost acum ani buni in urma.nici nu stiu sigur daca eram la scoala.durerea tine aproximativ o zi...si este o durere ca de reomatism...nu pot identifica un punct dureros in aceasta zona.nu imi apare foarte des..poate o data la cateva luni.uneori este mai intensa durerea(ma face sa ma opresc din mers) alteori este suportabila.nu stiu daca are vreo legatura dar mentionez si faptul ca fumez de patru ani.acum am redus tigarile la 5-6 pe zi.Va rog foarte frumos daca imi puteti da un raspuns...de ce am aceste dureri(desi nu frecvente) la varsta mea?
0
21-04-2010, ora 15:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele pe care le descrieti pot avea diferite cauze, de la unele neurochirurgicale (sindrom de compresiune radiculara, hernie de disc), metabolice, vasculare (arteriale, venoase), reumatologice si multe, multe altele.
Incepeti printr-un consult la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-04-2010, ora 13:28
stavrinos
Nu este medic/terapeut
stavrinos
Va multumesc pentru raspuns:).Va doresc o zi buna!
0
23-04-2010, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent!
Ar fi util pentru ceilalti pacienti interesati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-05-2010, ora 22:18
Magda Vlad
Nu este medic/terapeut
Magda Vlad
Buna seara!
Azi se implinesc 6 luni de la fractura mea si tot azi am fost la medic si mi/a dat gipsul jos dar rezultatul radiografiei nu este imbucuratoare. Osul tot nu este sudat. Am consultat si un alt medic care mi/a spus ca/i necesara o a doua operatie cu grefa osoasa, ca osul dupa 3 luni nu mai caluseaza si se formeaza o semiartroza.Medicul curent in schimb mi/a zis ca osul se reface inca ca/i fierbinte focarul ceea ce inseamna ca organismul inca depune efort sa sudeze osul. Nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred ca am fost la medici renumiti in domeniu.
Care sunt riscurile daca acum las piciorul in pace si fac decat recuperare pentru glesna intepenita?
Dumneavoastra ce sfat imi dati?
0
08-05-2010, ora 08:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am mai raspuns strict acelorasi intrebari:
- este o atitudine inacceptabila portul gipsului pe o perioada de 6 luni. Nu determina consolidarea unei fracturi operate cu tija centro-medulara, ba chiar dimpotriva;
- principiul tijei centromedulare consta in posibilitatea mersului precoce cu sprijin (inca din ziua operatiei) si din evitarea imobilizarii;
- imobilizarea gipsata a determinat ankiloza gleznei si a retro-piciorului, care va va da multa bataie de cap.
- in principiu mai puteti astepta consolidarea osoasa, mai ales ca pana acum nu ati mers cu sprijin pe piciorul operat.
In rest, atitudinea punctuala depinde de studiul dosarului radiologic complet.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-07-2010, ora 16:02
moxica
Nu este medic/terapeut
moxica
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu rolul pe care il are fibula, mai exact am dureri in zona ei superioara unde se afla ligamentul ce uneste fibula de tibie. Precizez ca nu doare decat in anumite situatii (ex: cand cobor de la inaltime sau merg repede) si fibula are tot acolo o miscare spre interior cand intind piciorul dupa ce il tin intins mai mult timp
Am fost operat in urma cu 5 luni pentru condromalacie si acuma sunt spre finalul recuperarii. Poate fi doar o durere trecatoare sau ceva mai mult tinand cont ca abia recent am reusit sa indoi piciorul aproape normal?
Multumesc mult si sanatate tuturor!
0
17-07-2010, ora 20:58
moxica
Nu este medic/terapeut
moxica
Revin, se pare ca am o entorsa de genunchi de grad 1 fara umflatura pt. ca am fortat la recuperare indoind prea mult. Doare destul in mers la coborat scari si chiar la repaus. Cel mai rau doare in partea din spate cam in zona pcl.
Am pauza deja de 1 saptamana, as putea continua recuperarea usor sau sa mai astept si cat? Multumesc
0
18-07-2010, ora 00:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde strict de examenul clinic local, nici un ortoped din lume neputand sa "ghiceasca" de la distanta starea genunchiului D-voastra.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: