Fractura de fibula. Os rupt aproape de capul fibulei

27-08-2013
Madalina2525
Nu este medic/terapeut
Madalina2525
Buna ziua! In urma cu 3 saptamani si jumate am avut un accident la piciorul stang. In urma acestui accident am capatat o fractura de fibula (osul este rupt chiar aproape de capul fibulei - doctorul mi-a spus ca fractura cuprinde si o parte mica din fibula). Dupa toate radiografiile facute mi s a spus ca nu va fi pus in ghips deoarece piciorul trebuie pus in continua miscare ( si aici ma refer la faptul ca trebuie sa utilizej carje si sa nu pun greutate pe picior ). Acum nu stiu exact ce ar trebui sa fac! Inca am durere in picior si nu stiu exact ce pasi ar trebui sa urmez, ce xercitii trebuie sa fac sau ce anume trebuie sa fac ca pe viitor sa nu am alte complicatii sau probleme cu piciorul stang.
Va rog sa ma ajutati. Pot posta si cateva radiografii ca sa vedeti exact ce se intampla.
3 comentarii
0
27-08-2013, ora 09:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura fibulei proximale face parte, cel mai adesea, din clasa fracturilor gleznei si are un prognostic nefavorabil, deoarece prezinta atat ruptura ligamentelor tibiofibulare (a sindesmozei), cat si a membranei inter-osoase.
Necesita cel mai adesea tratament chirurgical.
Actualmente trebuie bine analizata radiografic si clinic articulatia gleznei, pentru a putea diferentia o fractura izolata a capului fibulei (produsa prin prin mecanism traumatic direct) de o fractura de tip Maisonneuve, infinit mai severa prin consecinte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-09-2013, ora 18:54
Madalina2525
Nu este medic/terapeut
Madalina2525
Buna ziua Domnul Doctor Marius Uscatu! Va multumesc pentru raspunsul oferit! As dori sa va trimit cateva radiografii sa vedeti exact despre ce este vorba. Cu rugamintea si acceptul DVS va rog daca I-mi permiteti sa va scriu pe adresa DVS de email sau cum as putea sa va contactez pntru a va trimite aceste imagini.

Va multumesc!

Madalina B.
0
06-09-2013, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti datele mele de contact atunci cand faceti "click"pe fotografia mea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul