Fractura de femur, fractura de tibie si peroneu, 4 fracturi la bazin

07-04-2015
Cipri1
Nu este medic/terapeut
Cipri1
In urma unui accident pe care tatal meu l-a suferit ca pieton acum 2 saptamani, s-a constatat ca are urmatoarele : fractura de femur, fractura de tibie si peroneu, 4 fracturi la bazin.

La femur s-a operat acum 2 saptamani. I s-a pus o tija avand in vedere ca osul a fost foarte afectat ( facut bucati ). Doctorul i-a spus ieri ca a ramas placut surprins de recuperarea din aceste 2 saptamani de la femur.
Operatia la tibie si peroneu a suferit-o ieri si de asemenea i s-a pus si in acel loc o tija.

La bazin datorita celor 4 fracturi i s-a recomandat sa nu se miste de la orizontala, iar oasele se vor suda in timp.

Doctorul i-a spus ca o sa il puna pe picioare, doar ca nu va mai merge ca inainte.
Tot dansul a spus ca perioada de recuperare e undeva pe la 3 luni ( pana cand va putea sa calce in picioare ).

Intrebari ( mai ales pentru cei care au trecut prin una din aceste suferinte ) :
1. Dupa o recuperare totala, cum va putea merge tatal meu ( sa-mi spuneti aproximativ ) ?
2. Care sunt riscurile la care e supus in aceasta perioada de recuperare ?

Va multumesc.
4 comentarii
0
07-04-2015, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este, evident, un caz complet si delicat.
Raspunsurile precise necesita cunoasterea situatiei clinice si radiologice pre-, intra- si post-operatorii.
Cred ca ideal ar fi sa va adresati ortopedului curant, singurul in masura sa cunoasca aceste premise.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-04-2015, ora 22:00
Cipri1
Nu este medic/terapeut
Cipri1
Va multumesc pentru sfat, domnule doctor.
0
11-04-2015, ora 14:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
puteti posta o radiografie despre fractura de bazin?
0
08-05-2015, ora 09:57
Cipri1
Nu este medic/terapeut
Cipri1
Momentan tatal meu este la jumatatea perioadei dintre prima operatie si prima zi in care o sa poata sa calce in picior. A trecut o luna jumatate de la prima operatie si mai are de stat inca atat. Momentan este la orizontala si se ridica zilnic de 4, 5 ori pe marginea patului stand 20 minute. Peste 2 saptamani o sa trebuiasca sa-l vada din nou domnul doctor pentru a lua o decizie in privinta unei eventuale desfacerei la femur ( pentru a mai strange suruburile ). Asta daca e cazul. In acea zona a femurului, tatal meu spune ca simte tija. Imi zice ca aude cand face un, , trosc".
1.Ce inseamna asta ?
2. De la glezna aprox. 10 cm inspre genunchi simte ca il strange ceva. Pentru asta a facut un dopler.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: