Fractura de epifiza distala de radius recuperare.

31-07-2013
marosaru
Nu este medic/terapeut
marosaru
Salut tututror, ma numesc Ovidiu si am 15 ani, sunt din Bucuresti.Pe data de 1 iunie am facut fractura de epifiza distala de radius(fractura Colles, extensie) cand am cazut cu rolele.Ambulanta a venit dupa vreo 1 ora si m-au dus la spitalul Budimex mi-au facut radiografii etc.Iar in aceeasi zi mi-au facut reducere, apoi peste 2 zile am facut iara o operatie, nustiu de ce, unde mi-au pus o brosa ca sa stea osul fixat, apoi mi-au pus ghips si am stat cu el 4 saptamani.Dupa cele 4 saptamani am venit sa imi dau jos ghipsul si m-a si operat si mi-a dat jos brosa.Toata mana este vanata, degetele si-au recapataet cat de cat mobilitatea.Acum, la 4 saptamani dupa operatie mana este tot vanata, mi-am recuperat mobilitatea incheieturi dar nu in total, degetele le pot misca, dar daca strang pumnul nu mai pot misca deloc incheietura, am incercat sa fac ex in apa, imi misc mana fac cu minge strangeri, dar pur si simplu nu stiu ce sa ma fac.Imi puteti spune cat de grav vi se pare, cum ma pot recupera bine, daca am scapat usor, daca este neaparat nevoie de kinetoterapeut.Multumesc tuturor care imi vor raspunde, inseaman mult pentru mine sunt disperat nustiu ce sa mai fac.O zi buna tuturor.
2 comentarii
0
31-07-2013, ora 17:59
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Este nevoie de kinetoterapie sustinuta pentru a recupera cat mai repede si cat mai mult din motilitatea articulatiilor. De asemenea, consultul ortopedic periodic se impune. Multa sanatate!
0
31-07-2013, ora 22:41
marosaru
Nu este medic/terapeut
marosaru
Imi puteti spune cam cat sunt costurile pentru un kinetoterapeut, nu as vrea sa recurg la asa ceva daca sunt costuri foarte mari, daca nu as recurge si as face eu exercitii acasa, as putea sa imi recapat mobilitatea?si totul sa fie normal?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.