Fractura de clavicula la un copil mic - dureri mari

18-09-2010
Flori75
Nu este medic/terapeut
Flori75
Buna ziua!
Am un baietel de 5, 3 ani care a cazut la gradinita din pat in timp ce dormea... s-a ales cu o fractura de clavicula stg., diagnostic pus in urma radiografiei facute la Sp. Grigore Alexandrescu. A fost bandajat de la umar pana la mijloc, mana stg. imobilizata, trebuind sa stea asa 3 sapt.
Problema este ca de a 2-a zi a inceput sa acuze dureri foarte mari ( arsura la umar spune el ), ziua dar mai ales noaptea... nu a dormit deloc, intr-una a plans ... cu tot nurofenul dat.

Intrebare: Este normal sa aiba asa dureri, ar trebui sa mai merg la medic odata ?

Miercuri acum a fost bandajat, a fost bine, nu a acuzat dureri, de joi seara si vineri noaptea a inceput calvarul. Se plange si de mancarimi de la bandaj, nu il suporta... am observat si mici iritatii pe piele sub bandaj.
La gradinita inteleg ca nu mai am voie sa-l duc... medicul mi-a spus ca ar fi bine sa nu-l duc astea 3 saptamani.
Doamnele educatoare au spus sa-l aduc si il vor proteja ele... ce sa fac ( mi-e frica sa-l duc dar nici nu am cu cine sa-l las, decat sa-l iau cu mine la servici, izolat ).
Va multumesc anticipat.
Cu respect.
3 comentarii
0
18-09-2010, ora 10:44
Flori75
Nu este medic/terapeut
Flori75
Si inca ceva, el are fosfataza alcalina dubla ( valoare maxima dubla), acesta este un semn al lipsei de vit. D si in consecinta oase mai fragile ???... doamnele educatoare nu-si explica cum de la o cazatura din pat s-a ales cu o fractura, spun ele ca este prima data cand li se intampla.
Ma gandesc daca nu cumva ar fi indicat sa-i dau vitamine pt intarirea oaselor. Bineinteles ca o sa vorbesc si cu pediatra.
Multumesc.
0
19-09-2010, ora 15:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despfre o fractura banala, care nu ar trebui sa va ingrijoreze defel.
Nu exagerati cu vitaminele sau mineralele, puteti provoca diverse intoxicatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-09-2010, ora 18:25
Flori75
Nu este medic/terapeut
Flori75
Buna ziua!
In primul rand va multumesc pt raspuns, in al 2-lea rand imi cer scuze ca am mai multe intrebari dar sunt la primul copil si nu mai m-am intalnit cu situatii de acest fel.

1. Copilul a fost bandajat de la umar pana la mijloc pt a-i imobiliza mana si umarul.
A facut un fel de "alergie" la acest bandaj ( primul strat direct pe piele a fost o vata peste care s-a pus tifonul), am ajuns cu el la medic dupa o noapte alba de plansete. Pielea lui era foarte inrosita ( parca era oparit), facuse si bubite 2-3 - rana vie.
Medicul a zis sa renuntam la acest bandaj, sa-i pun eu o esarfa la mana. Mie mi-e frica cu esarfa, daca nu se sudeaza corect clavicula, cu esarfa mai misca mana, nu mai este imobilizata ca la bandaj, noaptea mai iese... L-am intrebat daca peste o saptamana mai vin la control si a zis ca daca vreau eu sa vin.
Nu este necesar un alt control, o alta radiografie sa vedem daca este totul in regula ?

2. Cum as putea sa-i refac pielea inrosita ?... medicul mi-a dat niste picaturi pe care a zis sa le dau primele peste care sa aplic Baneocin pudra. Picaturile mi s-a spus de la farmacie( a ramas reteta la farmacie, nu le-am retinut numele) ca nu se mai fabrica, in concluzie i-am luat o crema hidratanta pt copii si acea pudra.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: