Fractura de calcaneu

24-06-2009
adyboros
Nu este medic/terapeut
adyboros
Pe data de 07 aprilie am cazut in gol in picioare de la aprox 2 00 m si am diagnostiat cu fractura de calcaneu. Dupa 45 de zile cu piciorul imobilizat in ghips am ramas cu laba piciorului umflata si cu mers dificil cu dureri. Ce puteti sa-mi recomandati Am copii dupa radiografii din data internarii accidentului si dupa ce am dat ghipsul jos cat si cateva fotografii cu piciorul umflat. nu stiu cum pot sa vi le trimit. Va multumesc
76 comentarii 12 3 Înainte ›
0
24-06-2009, ora 18:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn Mi le puteti trimite scannate pe mail. Aveti datele mele de contact aici pe site in momentul in care dati click pe numele meu. Cu stima Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-06-2009, ora 20:15
adyboros
Nu este medic/terapeut
adyboros
Domnule doctor Am trimis la aceasta adresa de mail dar s-au intors deoarece acest mail nu etse valabil contact@chirurgiapiciorului.ro
0
24-06-2009, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am primit mail-ul. Va voi raspunde. Dr. Marius Uscatu
0
15-08-2009, ora 14:20
lilianabv
Nu este medic/terapeut
lilianabv
diagnostic fractura colcaneu pe data 03 07 nu mi sa pus piciorul in gips dar sa recmandat ca sa nu il pun jos ceia ce am facut 27 de zile si dupa aceia foarte putin dar cu sprijin cu durere mare in momentul de fata este mai bine dar tot dure in jurul gleznei mentionez ca am cazut de la 3 m. dar nu pe calcai direct cred ca am lovit lateral piciorul cat ar mai dura pina ce as putea sa ma deplasez fara sprijin si cemi recomandati

va multumesc
0
15-08-2009, ora 14:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista zeci, poate sute de varietati ale fracturii de calcaneu, toate avand tratamente profund diferite.
Pentru a ma putea pronunta trebuie mai intai sa studiez radiografiile si eventual un computer tomograf (nu RMN!!!!). Nu este exclusa o interventie chirurgicala, numai ca nu trebuie sa mai amanati mult!!
Va stau la dispozitie.
Cu stima
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2009, ora 15:11
lilianabv
Nu este medic/terapeut
lilianabv
la control a zis ca este bine ma strins de glezna ma sucit dar film doar dupa 3luni de la fractura nu mi sa spus cat sa stau acasa tratez local cu unguent mobilat am filmul dn data fracturi si la 12 zile pot sa misc piciorul intoate directiile dar la deplasare doare
va multumesc
0
15-08-2009, ora 20:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista zeci, poate sute de varietati ale fracturii de calcaneu, toate avand tratamente profund diferite.
Pentru a ma putea pronunta trebuie mai intai sa studiez radiografiile si eventual un computer tomograf (nu RMN!!!!). Nu este exclusa o interventie chirurgicala, numai ca nu trebuie sa mai amanati mult!!
Va stau la dispozitie.
Cu stima
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-08-2009, ora 11:09
florin l.
Nu este medic/terapeut
florin l.
Buna ziua, acu o luna in urama, am cazut de la 4m, diagnostic... fractura de calcaneu bilateral, bohler 1 stanga, bohler 2 dreapta. a urmat o operatie la dreptul, reducerea ortopedica, brosa, percutant(essex-lopresti). mi sa spus sa mentin ghipsul pana la 60 de zile, dupa care 30 nu am voie sa calc, cu ambele picioare. intrebarea mea este : dupa cele 90 de zile de imobilizare, voi putea calca fara dureri prea mari? mentionez ca sau desunflat picioarele si durere nu prea mai exista. va dura mult recuperarea? multumesc
0
24-08-2009, ora 11:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea in fracturile calcaneului depinde in primul rand de gradul de afectare a articulatiei talo-calcaneene posterioare, dar si de multe alte criterii.
In mod normal calcaneul consolideaza repede, astfel incat, dupa o osteosinteza solida, sprijinul poate fi reluat la circa 3-6 saptamani.
Recuperarea depinde de tipul fracturii si tipul osteosintezei.
Doar studiul dosarului radiologic, cuprinzand radiografiile initiale si cele de control, ma poate autoriza sa emit o opinie; ar trebui sa cunosc in detaliu si protocolul operator.
Cu stima
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-02-2010, ora 15:02
lilianabv
Nu este medic/terapeut
lilianabv
d-le dr am rugamintea sa -mi dati un sfat am sapte luni de la fractura si am dureri la schimbarile climatice mentionez cind in zilele cu vreme asemanatoare nu ma doare efectiv deloc imi puteti recomanda un unguent ceva tratament am folosit MOBILATcrema
va multumesc
0
03-02-2010, ora 18:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Atitudinea in fracturile calcaneului depinde in primul rand de gradul de afectare a articulatiei talo-calcaneene posterioare, dar si de multe alte criterii.
O fractura ce nu a fost perfect redusa determina artroza subtaliana, cu toate modificarile algo-functionle consecutive.
Nu exista nici un fel de tratament pentru aceste dureri, cu atat mai mult un unguent nu poate avea o minima eficacitate asupra unei articulatii profunde.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-02-2010, ora 15:34
lilianabv
Nu este medic/terapeut
lilianabv
va multumesc sper sa nu mai fie schimbari bruste de temperatura
0
04-02-2010, ora 21:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, este adevarat: meteosensibilitatea este un semn de artroza.
Daca tolerati bine artroza subtaliana secundara fracturii de calcaneu, nu-i nimic de facut.
Daca durerile devin importante, iar mersul dificil, exista solutii chirrurgicala la nivelul articulatiei taalo-calcaneene posterioare.'
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-07-2010, ora 22:36
ionel cupcea
Nu este medic/terapeut
ionel cupcea
buna seara, in urma cu 3 ani am avut fractura de calcaneu stang in urma cazaturii de pe o scara.In urma acestui accident mi/au pus piciorul in ghips pe 6 saptamani.Dupa cele 6 saptamani am facut bai sarate insotite de fizioterapie. In momentul in care nu merg foarte mult nu ma doare dar cand merg mai mult ma doare sub oul piciorului.toti medicii care s/au uitat pe filme spun ca e perfect in regula, dar, dupa cum v/am spus la efort ma doare foarte tare.Daca puteti va rog frumos sa/mi dati un sfat.Va multumesc anticipat.
1
14-07-2010, ora 00:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura de calcaneu tratata ortopedic, daca a existat o interesare a masivului talamic, determina atat artroza subtaliana cat si conflict calecaneo-fibular, pe care il descrieti perfect ca simptom. este motivul pentru care, teoretic, orice fractura de calcaneu cu participare articulara trebuie operata.
Va pot sfatui in cunostinta de cauza doar daca studiez direct radiografiile, sau mai bine un Computer tomograf care sa studieze suprafata subtaliana posterioara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
07-08-2010, ora 18:13
deea0_girl
Nu este medic/terapeut
deea0_girl
Buna ziuna! As dori, va rog frumos un sfat. Pe 05.08. talam meu a cazut de la o inaltime de aporximativ 8 metri. A "aterizat" pe calcaie si diagnosticul a fost fractura de calcaneu. A fost operat la ambele picioare, la stangul i s-au pus 2 suruburi de titan iar la dreptul 3, iar doctorul i-a zis ca 3 luni de zile nu are voie sa puna deloc picioarele in pamant. Ce as dori sa stiu... cu ce deficiente ar putea ramane si daca este necesar sa faca recuperare si gimnastica? Va mai putea vrodata sa mearga normal? Mentionez ca ne-au zis ca fracturile au fost fooarte grave. Cam cat ar putea dura recuperarea?
0
08-08-2010, ora 18:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura de calcaneu cu deplasare a articulatiei subtaliene reprezinta un diagnostic grav, mai ales cand s-a produs in urma unei precipitari de la 8 metri.
Nu pot cunoaste dosarul radiologic si natura interventiilor chirurgicale pentru a ma pronunta in acest caz.
Protocolul meu in fracturile calcaneene cuprinde osteosinteza stabila, evitarea cu strictete a imobilizarii gipsate, precum si reluarea progresiva a mersului cu sprijin la 4-6 saptamani, sub controlul strict al kinetoterapeutului, in piscina.
Practic pacientii tratati de mine incep o activitate cvasinormala, chir putin sportiva, la 8 saptamani de la operatie.
M-as putea pronunta doar dupa un examen clinic local, cu studierea Computer-tomografului preoperator si a radiografiilor post-operatorii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-08-2010, ora 12:48
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
pe data de 17 07 2010 am fost diagnosticat cu fractura cominutiva calcaneu dr bohler 2 in urma unei cazaturi de la o inaltimea de 3m. pe datya de 19 07 2010 sa practicat reducere ortopedica sub rx tv si stabilizare cu 2 brose k percutor si imobilizare in aparat gipsat.pe data de 6 08 2010 am mers la control, unde in urma radiografiei mi-au fost extrase cele 2 brose dupa care a fost schimbat si ghipsul.intrebarea mea este urmatoarea ce recuperare mai rapida imi recomandati dupa scoaterea gipsului.
0
20-08-2010, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, fracturile calcaneene cu deplasare talamica (participare articulara) necesita reducere deschisa si osteosinteza impecabila cu placa speciala calcaneana si suruburi. Astfel se poate incepe recuperarea inca din saptamana a treia, iar mersul poate fi reluat in saptamana 5-6, in apa, sup controlul kineto-terapeutului specializat.
Acesta este standardul modern. Pot exista si exceptii, insa recomandarile necesita studiul intregului dosar radiologic, inclusiv al Computer-Tomografului obligatoriu pre-operator.
Prin urmare, la aceasta data nu am nici cea mai mica informatie pertinenta pentru a va putea sfatui.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2010, ora 14:47
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Buna Ziua ! Dupa eliminarea gipsului ce recuperare imi recomandati sa fac ori fizioterapie ori bai ?
0
25-08-2010, ora 15:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Recuperarea dupa fractura de calcaneu operata printr-o osteosinteza solida (cu placa dedicata si suruburi) poate incepe in saptamana a 4-a post-operator, prin kineto-terapie si mers progresiv in piscina.
Nu se pune problema de fizioterapie sau bai, ci doar de kineto-terapie.
Debutul kineto-terapiei depinde de tipul fracturii initiale, de stabilitatea intra-operatorie a montajului, de radiografiille de control, de starea locala a piciorului si de multe asemenea criterii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2010, ora 16:39
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Poi da domnule doctor dar eu nu am Placuta ci doar 2 suruburi fara operatie ?
0
25-08-2010, ora 17:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pai tocmai asta va precizasem: nu cunosc tipul fracturii initiale, starea intraoperatorie, stabilitatea montajului, radiografiile de control, evolutia clinica, practic nu cunosc absolut nimic despre D-voastra. Prin urmare, imi este absolut imposibil sa va prescriu un tratament (kineto-terapie) in absenta celei mai elementare informatii medicale in legatura cu cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-08-2010, ora 17:28
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Buna ziua va pot trimite radiografiile prin Email dar care este email D-voastra?
0
26-08-2010, ora 18:05
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Domnule v-am trimis radiografiile prin mail -* acum astept raspunsul de la d-voastra



(*modificat de administrator)
0
26-08-2010, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am primit radiografiile si v-am raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-08-2010, ora 22:45
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Buna Seara ! Domnule doctor piciorul mi-a fost pus in gips pe data de 17 07 2010 iar pe data de 07.08.2010 am fost si mi-a tras cele doua suruburi mi-a schimbat si gipsu radiografiile sunt facute pe data de 07.08.2010 nu sunt radiografiile de prima data. Maine ma duc sa scot gipsul ce recuperare imi recomandati sa fac dupa ce scot gipsul. Va Multumesc Pentru raspunsurile care mi le dati.
0
26-08-2010, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Dupa studiul radiografiilor se deduce faptul ca fractura nu a fost redusa, adica fragmentele articulare nu sunt la locul lor, ceea ce va determina o artroza post-traumatica rapida subtaliana. Asa dupa cum v-am precizat, fracturile cu deplasare articulara subtaliana posterioara necesita reducere deschisa impecabila si osteosinteza cu placa speciala calcaneana si suruburi.
La ora actuala putem vorbi despre un calus vicios, data fiind deplasarea majora (infundarea) fragmentului talamic lateral.
In functie de varsta, sex, greutate, ocupatie, etc etc si mai ales de natura asteptarilor, se poate obtine uneori un rezultat functional satisfacator, insa va trebuie sa evitati de acum incolo mersul pe distante lungi, eforturile medii-mari si orice fel de sport.
Cred ca puteti incepe kineto-terapia si mersul cu sprijin progresiv in piscina, incercand sa obtineti un rezultat maximal in conditiile anatomice date.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-08-2010, ora 23:27
viorel3l
Nu este medic/terapeut
viorel3l
Domnule doctor pentru a evita o artroza post-traumatica subtaliana e bine sa merg la constanta pentru a face bai cu hiperbara?
0
27-08-2010, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca nu m-am facut bine inteles: este o fractura articulara grava, care nu a fost redusa corespunzator, generand un calus vicios.
Solutia ideala ar fi fost interventia la momentul oportun, pentru restaurarea impecabila a suprafetei articulare subtaliene.
Nu veti putea evita artroza subtaliana, atata vreme cat suprafetele articulare nu se afla in contact fiziologic. Aceasta restaurare a articulatiei este posibila doar prin interventie sau deloc.
In momentul de fata artroza este inevitabila, insa poate fi diminuata evitand eforturile fizice medii-mari, evitand total sporturile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
76 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.