Fractura col femural

10-08-2011
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Buna ziua, mama mea de 78 ani in urma unei cazaturi minore a fost diagnosticata cu fractura col femural drept dupa
ce i sa facut radiografie. Sa recomandat Aspenter, Dipiridamol si Dicarbocalm, repos la pat 2 saptamini si apoi control
si la nevoie operatie, medicul a spus ca e o fisura.
Nu stiu daca medicamentele astea ajuta la osteosinteza osului-voi ce ziceti., nu sar fi impus Calciu si Coada calului
pentru absobtia alciului si unele sfaturi dietetice?
Va rog sa-mi dati unele sfaturi cu privire la administrarea unor suplimente minerale!!
Miultumesc,
4 comentarii
0
10-08-2011, ora 18:52
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
PS. la testul de oosteoporza are -1, 80
0
10-08-2011, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In ortopedie nu exista notiunea de ""fisura"", osul fiind fie fracturat, fie indemn.
Nu am vazut inca in cariera mea o fractura a colului femural care sa consolideze fara interventie chirurgicala, insa in medicina totul este posibil.
Singurul medicament nu numai util, dar si absolut indispensabil este molecula heparinica cu greutate moleculara mica, ca instrument indispensabil in tromboprofilaxie, alaturi de anticumarinice.
Tromboprofilaxia este absolut obligatorie, in caz contrar existand riscul de moarte prin edem pulmonar acut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-08-2011, ora 17:30
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Va multumesc pentru informatie.
Privind radiografiia nu apare o banda neagra pe os cii una subtire pe fond alb, dr. a scris ffactura iar noua nea zis ca
e fiisura recomadindune sa venin peste 2 saptamini sa vada daca sa sudat osul fara a spune in ce pozitii sa stea sau ce sa ia-I sa recomandat Dipiridamol, Aspenter Dicarbocalm-nuinteleg ce sunt asteaVa rog sa ma sfatuiti.
Multumesc,
0
16-09-2022, ora 22:59
Dana26n
Nu este medic/terapeut
Dana26n
Un medic ortoped sa pot vb cu el in particular?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: