Fractura coasta sau nevralgie sau intindere de muschi?

04-03-2012
7iora7
Nu este medic/terapeut
7iora7
Lucrez la un azil de batrini. Acum 2 luni am ridicat o batrina impreuna cu un coleg. Trebuia sa o transferam din carucior pe pat. Am apucat pacientul si am impins carutul cu piciorul dar el s-a impiedicat de ceva, in acest timp am fost pe punctul sa scapam pacientul, am impins inca o data si in sfirsit bolnava a fost transferata., dar eu am simtit o durere la mijlocul spatelui care iradia in fata in circuit pina sub sin...
Am incercat sa nu dau importanta si am stat 2 zile in repaus cu miolastan si ibuprofen.A treia zi mam dus iAR la servici iar durerea nu a disparut ci a fost si mai mare.se accentua cind tuseam sau respiram adinc, la extensie, o simteam pulsatila ca un impuls ce vine din spate, rotund pe diagonala pina in fata..
Primul diagnostic a fost nevralgie, , , , , , , , , dupa vreo zece zile am facut masaj vreo ora si a doua zi mam dus la iar la urgenta fiindca durerea era ca la inceput...diagnosticul intindere de muschi...dupa o luna.consultatie ortoped...diag. posibil hernie disc.(programare la RMN) ..consultatie la alt ortoped..diag. fractura sau fisura de coasta nevazuta la radiografie..(ac. ultim ortoped mia cerut sas anulez programarea la RMN caci dupa parerea lui nu este nevoie ).
In afara ca inca mai simt o mica durere si niste usturimi pe acelas traiect...mai este si alta problema. Acest accident de munca este nevoie sa fie recunoscut ca atare de asigurari pentru a-mi plati salariul in timp ce eu de 2 luni sunt in concediu medical. Doctorul de la asigurari vrea dovezi (radiografii etc.) iar eu nu am chestiuni de acest gen ci doar 4 diagnostice diferite..eu inclin sa cred ca este valabil ultimul data fiind si durata de 'vindecare' destul de lunga.
Intrebarea mea este: ce as putea face pentru a stii diagnosticul? si pt. a-l dovedi?(Poate exista o fisura de coasta de ex. care sa nu apara la rx?)
Si ce as putea face ca sa nu mai simt durere la anumite miscari?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.