Fractura cap radial, implant. Ma mai pot recupera complet, voi mai avea aceasi mobilitate?

22-01-2012
xzs
Nu este medic/terapeut
xzs
Salut, in urma cu 22 de zile am cazut si mi-am fracturat cotul, am tinut 10 zile intr-o atela, cu speranta ca se va suda osul care era partial desprins, osul s-a desprins definitiv iar dupa 19 de zile de la cazatura am fost operat de fractura de cap radial drept( capul radial era fracturat in mai multe locuri) iar doctorul mi-a implantat o proteza, urmand ca la 25 de zile(peste 2 zile) de la cazatura sa incep exercitiile de kineteoterapie. In momentul de fata cu greu pot duce mana pana la gura, intorc foarte greu incheietura si cu dureri si resimt unele dureri pe antebrat. Intrebarea mea este daca ma mai pot recupera complet, daca voi mai avea aceasi mobilitate si in cat timp!
7 comentarii
0
22-01-2012, ora 23:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fracturile cotului sunt grave prin prognosticul functional, adica exact ceea ce va nelinisteste.
Trebuie sa luati legatura urgent cu un kineto-terapeut cu experienta in traumatismele cotului. Recuperarea dureaza luni de zile, iar rezultatul final va depinde numai de perseverenta si intelegerea D-voastra. Daca amanati kineto-terapia, cotul va ramane blocat pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
16-06-2012, ora 16:46
Adrian gabriel dranga
Nu este medic/terapeut
Adrian gabriel dranga
Buna ziua vreau sa spun ca si eu sant cam in aceasi situatie cu xzs o sa va spun ce am patit. Incep cu a va spune ca nu muncesc in romania si in spania ia in data de 27 feb 2012 am avut un accident la locul de munca sa rupt o rama dintrun maslin si am cazut direct in coate.. Am ajuns la spital doar cu fractura de cot stang am scapat la cel drept au facut o radiografie si au constatat ca am rupte ligamente, menmbrana fracturata iar capul de radio il am sfarmat.mi-au spus ca trebuie sa ma opereze sa imi extraga tot ce era sfarmat si ca o sa incerce sa imi reconstruiasca radio...pana la urma nu au putut sa imi reconstruiasca radio si au pus o proteza... O placa.si vreo 9 suruburi dupa ce am iesit din spital.mau preluat un spital privata care se ocupa cu accidentele de munca de la orcare firma din spania...am inceput recuperarea dupa ce mia extras capsele de la operatie a mers bine pana in 15 mai.. Atunci au constatat ca bratul a ramas blocat si ca trebuie sa intervina cu o noua operatie daca nu bratul va ramane asa cum e acuma am castigat de la 90 grade cum era la incepul la extensie vreo 20 grade in 3 luni ff putin..ma programat luni 18 iunie 2012 cu cel mai bun medic din girona in traumatologie...speram sa iasa bine dar medicul e rezervat a spus sa nu imi fac iluzii ca o sa fie ca inainte.sa incercam sa ajungem macar cu bratul pana la gura sa pot manca..cat o sa il pot intinde nu stim nimik..asa ca concluzia este ca trebuie sa avem rabdare cu asemenea fractura ca e de durata pe plan de recuperare.si trebuie o vointa de fier.. As fi foarte recunoscator sa imi spuneti parerea dumneavoastra despre fractura mea si sper sa postez un mesaj mai optimist dupa operatie o zi buna multumesc
0
16-06-2012, ora 16:56
xzs
Nu este medic/terapeut
xzs
De la mine au trecut 6luni de la operatie in momentul asta si pot sa zic ca sunt bine. Am avut capul radial spart, mi-au scort resturile de acolo si mi-au implantat o Proteza Evolve care a costat vreo 2900 de lei vechi, acum sunt bine pot ridica 10kg cu mana, inainte sa zic ca ridicam 15, dar trebuie sa mai astept pana atunci, de indreptat o indrept fara cateva grade sa zic ca sta cam la 8-10 grade. Cred ca or sa te faca bine daca e doctorul bun. Initial am fost programat pt operatie la un doctor care nu mi-a psus de proteza mi-a zis de nus ce suruburi si ca imi dai din os si ca nu voi mai fi ca inainte dar cel putin estetic va arata cat de cat mana si o voi putea indrepta cat de cat. Cand am auzit m-am speriat si am cautat un doctor mai bun care mi-a implantat proteza si acum sunt foarte multumit.
0
15-10-2012, ora 15:13
kjt77
Nu este medic/terapeut
kjt77
Salut,
Ma aflu si eu fix in aceeasi SITUATIE!
La ce spital ai facut operatia, si cu cine?
Te-ai ocupat tu sa iei proteza Evolve, sau spitalul?
Sa inteleg ca ti s-a facut mai intai operatie: rezectie cap radial, si abia apoi ai avut implant de endo-proteza? Cum a fost operatia 2, ai avut problema la insertie, ligament?

Cum te simti de la operatie acum? Ti-a revenit mana la normal, poti sa succesti bratul complet: pronatie, supinatie?

Ai probleme cu mana: dureri, ridicare de greutate, stat pe ea? Poti face flotari? Ai durere pe antebrat?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns! :)
Mihahi
0
17-10-2012, ora 04:16
xzs
Nu este medic/terapeut
xzs
Au trecut 10 luni de la operatie si fata de cand am lasat ultimul comentariu si am zis ca nu sta mana perfect dreapta, acum pot sa zic ca din punct de vedere estetic nu am nici o problema este la fel ca cealalta si pot face aceleasi miscari. Singurul impediment este ca simt un discomfort in momentul in care o fortez tare simt o durere, dar peste vreo 2 ani cred ca nu o sa mai simt nimic(1an si 2luni incepand de acum). Sa iti raspund la intrebari.
1. M-am operat la Spitalul Universitar din Bucuresti, nu mai stiu numele la doctor dar era sef la ortopedie.
2.Doctorul/spitalul s-a ocupat de achizitia protezei, au venit cei de la firma respectiva, le-am dat banii, mi-au dat proteza.
3. Nu am avut problema cu ligament, la mn a fost doar osul spart si nu mai puteam face acele miscari(pronatie/supinatie)
4.Am scris mai sus cum ma simt.
5.Nu mai am dureri, flotari fac fara probleme, cand ridic greutati in schimb in momentul in care trebuie sa fortez simt o durere la nivelul cotului, durerea dupa antebrat a disparut de cateva luni.
In decembrie o sa merg la control sau mai devreme pentru ca vreau sa ma apuc de sala si vreau sa vad ce spune si doctorul. Cand m-am operat mi-a spus ca dureaza 2 ani recuperarea completa. Mi-a mai zis ca nu o sa mai fie ca inainte dar in proportie de aproape 90% o sa fiu la fel. Si sa faci kinetoterapie dupa operatie.
0
09-12-2012, ora 14:30
maryna03
Nu este medic/terapeut
maryna03
buna ziu! am si eu problema fracturii capului radial la ambele antibrate.la dreapta fractura Mason1 si la stinga Mason 3, acum o saptamina am avut o interventie chirurgicala in urma careea a fost extras capul radial.acum vreau sa ma sfatuiti ce pot face mai departe, mi s-a spus ca se poate de pus proteza...spuneti-mi va rog unde si cit costa? dar daca nu pun proteza, care sunt riscurile ?
0
23-03-2023, ora 21:27
Cmoise
Nu este medic/terapeut
Cmoise
Salutare d-lor.
Momentan trec si eu prin aceeasi situatie ca si d-voastra. Vad ca este o postare veche dar poate totusi mai vede cineva.
Eu am 6 saptamani de cand am inceput recuperarea si de o saptamana am observat ca a inceput sa trosneasca ceva pe la cot cand plexez.
Ati trecut si voi prin etapa asta sau e ceva in neregula la mine?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: