Fractura cap radial

20-09-2013
takeIt2TheGrave2
Nu este medic/terapeut
takeIt2TheGrave2
Buna ziua,
Acum 2 sapt mi-am fracturat cotul. Diagnosticul de pe fisa: Fractura cap radial stang si... urmat de scris ineligibil.

Am urcat cateva poze cu Radiografiile, sunt facute la privat, calitate mai buna a imaginilor.
Imaginile: http://imgur.com/yV0tMEo http://imgur.com/ACQu3o8 http://imgur.com/J8rGQSm
Am stat in atela ghipsata 12 zile.
Cotul inca nu pot sa-l indrept complet, nu pot face flexie completa.
Cotul are o parte putin umflata.
Am mai avut o fractura acum cativa ani tot in genul acesta, am ramas cu o formatiune osoasa mai ciudata ( ultima poza).
Cotul nu-l pot intinde complet nici flexie completa nu pot face. Ma doare cand incerc sa-l extind complet.Ce ma sfatuiti?
4 comentarii
0
20-09-2013, ora 18:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui clarificata daca fragmentul osos vizibil pe imaginea a doua langa capul radial este intraarticular sau nu? daca este un fragment desprins din cap atunci trebuie indepartat.
fractura capului radial si ea este usor prabusita, cu instrumentariu bun probabil situatia ar putea fi inbunatatita insa daca nu este un instrumentariu adecvat pentru asa ceva (stul compact hand de ex) atunci cu brose Kirschner rezultatul mai bun nu poate fi garantat.
deci trebuie facut un nou consult ortopedic si analizate radiografiile. daca este necesar trebui clarificata pozitia fragmentului cu o examinare CT
0
20-09-2013, ora 19:01
takeIt2TheGrave2
Nu este medic/terapeut
takeIt2TheGrave2
Va multumesc de raspuns. Fara o interventie chirurgicala spuneti ca nu se poate? Medicul la care am fost mi-a spus asa: - sa incerc sa fac miscare sau sa merg la kinetoterapie iar daca nu merge sa ma supuna unei interventii chirurgicale sa 'curete' zona de fragmentele de os. Era grabit, am stat aprox 1-2 minute la cabinet si n-am putu sa-l intreb tot ce voiam.
0
20-09-2013, ora 19:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca fragmentul este in articulatie atunci se va prinde intre oase si va distruge cartilajul, de sine nu se va dizolva. insa daca este in capsul articulara sau in afara articulatiei atunci poate ca nu va crea probleme niciodata. unde este fragmentul nu poate fi apreciat cu o radiografie.
0
20-09-2013, ora 20:00
takeIt2TheGrave2
Nu este medic/terapeut
takeIt2TheGrave2
Va multumesc pentru raspunsuri. Imi puteti recomanda un medic din Bucuresti pentru natura problemelor mele?
Pe fisa de la rx scrie fractura parcelara cu interesare articulara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul