Fractura calcaneu deschisa

10-08-2012
gherghina
Nu este medic/terapeut
gherghina
Buna ziua,

Am 26 de ani si acum 3 saptamani am cazut si m-am pricopsit cu fractura deschisa de calcaneu cu tasare.Am fost operata si am placa si 6 suruburi, iar piciorul este fixat de o orteza.
Am fost si am scos firele la 2 saptamani de la operatie si am facut radiografie.Distanta intre oasele fixate de placa, adica partea osului care trebuie sa se refaca este de aproximativ 0.5mm.
In cat timp se va reface?
Medicul mi-a spus sa merg peste inca 2 saptamani dar nu mi-a zis absolut nimic despre pasii care urmeaza adica cat voi tine orteza, cand voi putea calca pe varf, daca in peroada aceasta ar fi bine sa fac masaj la gamba (deja muschiul este moale).
Tin sa precizez ca inca mai am dureri nu mari dar mai sunt
Nu stiu nimic nici despre momentul cand imi va scoate placa dupa cateva luni, 1 an?
Daca imi puteti raspunde v-ar fi recunoscatoare
1 comentarii
0
10-08-2012, ora 18:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul cu privire la reluarea sprijinului podal depinde de situatia pre-, intra- si post-operatorie locala, de intreg dosarul radiologic si Computer-Tomografic, dar mai ales de stabilitatea intraoperatorie a montajului de osteosinteza.
Masajul este destul de controversat.
Cat priveste extragerea materialului metalic, aceasta este oportuna numai daca devine proeminenta sau daca provoaca alte complicatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul