Fractura bimaleolara operata

18-02-2009
lycurycy
Nu este medic/terapeut
lycurycy
A trecut un an de cand mi-am fracturat glezna dreapta. Inainte de operatia facuta pt. extragerea celor 3 suruburi fixatoare ale fracturii am facut niste analize medicale. Valorile VSH-ului si fibrinogenul sunt foarte crescute, si anume: VSH la 1ora= 40; la 2 ore = 70; fibrinogen= 560mg. Ma intereseaza daca aceste valori crescute pot avea legatura cu fractura, operatia suferita sau cu suruburile fixatoare. Multumesc.
49 comentarii 12 Înainte ›
0
18-02-2009, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stiamata Doamna (sau stimate Domn),
Este greu de precizat o legatura de cauzalitate operatie-sindrom inflamator; nu se exclude legatura, dar eu cred ca este extrem de improbabila la un an de la interventie.
Nu ati precizat esentialul: daca aveti simptome de inflamatie locala, durere, eritem (roseata), caldura locala si jena la mers.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-06-2009, ora 18:17
danyl
Nu este medic/terapeut
danyl
dany.am 3 saptamini de cind am fost operat de fractura bimaleolara dreapta cu dislocare.sa lucrat cu suruburi si cu placute.am taieturi pe ambele parti.piciorul este bine nu mai este umflat cand stau cu el in pat dar se umfla cand il tin in pozitie verticala.mi sa spus ca suruburile si placutele vor fi scoase dupa circa 3 luni.nu am voie sa calc in el 6 saptamini.nu mi sa pus gips.ma intereseaza cit dureaza recuperarea deoarece sunt cadru militar in M.I si daca ramin cu sechele
1
13-06-2009, ora 23:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Raspunsul la intrebarea D-voastra depinde de cateva sute de factori, dintre care cei mai importanti sunt: tipul anatomo-patologic al fracturii, protocolul operator, tehnica utilizata, rezultatul radiologic initial si actual etc etc.
Cand vom cunoaste aceste detalii vom raspunde la intrebarea D-voastra, de altfel perfect justificata.
Cred ca chirurgul care v-a operat v-a explicat in ce consta recuperarea si durata ei.
Daca n-a facut-o inca, intrebati-l, iar daca nu va raspunde cereti parerea altuia, dar in cunostinta de cauza (trebuie sa-i prezentati radiografiile initiale si de control).
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-06-2009, ora 18:06
danyl
Nu este medic/terapeut
danyl
Buna ziua domnule doctor.Am facut radiografia de control la 5 saptamini si glezna merge foarte bine iar peroneul nu s-a depus calus pe el si se mai vede o fisura mica la aproximativ doua degete deasupra gleznei.Mentionez faptul ca glezna nu este prinsa in placute asa cum v-am spus acum citeva saptamini ci cu trei suruburi unul pe interiorul gleznei iar celelalte doua pe exterior.Nu ma doare absolut deloc.Nu am calcat pe el inca dar il pun jos si ma las in el stind pe un scaun.Cu surubul din interiorul gleznei este prins si peroneul la baza lui.Ma intereseaza sa-mi spuneti in urma descrierilor facute daca mai necesita ca peroneul sa mai fie pus in ghips daca este interzis alcoolul deoarece este ziua sotiei mele si as vrea sa beau un sprit in cinstea ei.Raspundeti-mi va rog la intrebare deoarece doctora care ma operat a intrat in concediu si eu am aflat tirziu iar cel mai apropriat ortoped se afla la 100 km de orasul meu si nu am posibilitatea sa ajung si dupa cit timp trebuiesc scoase suruburile.Va multumesc anticipat
0
28-06-2009, ora 09:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn.trebuie sa va marturisesc ca doar pe baza descrierilor D-voastra si in absenta radiografiilor absolut nici un ortoped din lume nu va va putea da nici cel mai mic sfat.in schimb puteti bea putin in cinstea sotiei fara probleme...Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-07-2009, ora 18:21
medda
Nu este medic/terapeut
medda
Buna ziua Din categoria fractura bimaleolara cu deplasare inca, fac si eu parte si am cateva nelamuriri pe care vi le adresez domnule doctor in speranta ca pot fi ajutata cu multumiri anticipate : .Asa...acum 3 saptamani m-am ales cu aceasta interventie:osteosinteza maleola tibiala cu surub si brosa, osteosinteza maleola peroniera cu placa si suruburi 7 am numarat eu pe radiografie.Am stat in aceste 3 saptamani cu o atela gipsata, ieri am facut o radiografie iar domnul doctor care m-a operat mi-a spus ca totul este in regula, fapt pt care mi-au lasat piciorul liber fara atela, fara gips, sa incerc sa-mi mobilizez glezna timp de 2-3 saptamani si apoi sa calc pe el. desi initial, dupa operatie mi s-a spus sa nu calc timp de 2 luni pe picior, timp in care voi sta cu o atela.Acum sunt derutata.si cum raspunsuri nu am mai putut obtine de la dl doctor, va intreb si pe dv.:este posibil ca totul sa fii evoluat atat de bine incat sa nu mai am nevoie de atela sau gips doar dupa 3 saptamani si sa ma apuc deja, asa cum mi s-a spus, de exercitiile de mobilizare a gleznei iar dupa alte 3 saptamani pratic o luna jumatate de la operatie sa incep sa calc pe picior
0
01-07-2009, ora 20:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna...intr-adevar, acesta este protocolul post-operator al unei fracturi maleolare operate stabil.insa atitudinea caz cu caz depinde 100 de rezultatul radiologic.Prin urmare si logic, nu puteti fi sfatuita decat dupa studiul radiografiilor.Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
1
01-07-2009, ora 21:44
medda
Nu este medic/terapeut
medda
Am inteles.asta era nelamurirea mea, daca numai dupa 3 saptamani e posibil ca piciorul sa se fi refacut atat de bine incat sa incep deja recuperarile.sper sa fie asa, pt ca in jurul gleznei, inca e umflat.avand in vedere ca am numai 22 de ani...si ca dupa spusele doctorului, placa aceea pe care mi-au pus-o e mai buna decat ceea ce mi-ar fi oferit spitalul, in mod normal.sper sa fie adevarat si sa nu risc nimic. va multumesc mult domnule doctor, pt raspuns toate cele bune
0
01-07-2009, ora 23:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Toate cele bune.Cu deosebita stima, . Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-02-2010, ora 11:55
fleustean
Nu este medic/terapeut
fleustean
buna ziua. am si eu o rugaminte (cumva in afara subiectului), daca ati putea sa-mi spuneti niste autori de carti in care este descrisa fractura bimaleolara mai amanuntit. multumesc.
0
11-06-2010, ora 10:08
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
Buna ziua dle doctor! Acum 3 zile am fost operat in Bucuresti de fractura echivalenta bimaleolara, cu "reducere si osteosinteza". Mi s-au montat 4 suruburi. Am 2 intrebari: 1. "Reducere" inseamna ca mi-au scurtat din os? 2. Cand las piciorul jos, se umfla si ma doare. Cat timp va mai continua acest fenomen si ce ar fi de facut?...si ar mai fi si 3. Raneolat-ul de strontiu m-ar ajuta la "sudarea" mai rapida a operatiei?
Mentionez ca sunt barbat, 29 ani. Multumesc pt raspuns.
0
11-06-2010, ora 11:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
1. "Reducere" inseamna repozitionarea fragmentelor osoase fracturate la locul lor, in nici un caz nu se putea scurta osul.
2. Edemul post-fracturar si durerea legata de acest edem sunt absolut normale si pot persista 3-8 saptamani, motiv pentru care trebuie sa mentineti pozitia procliva (piciorul mai sus decat planul inimii).
3. Nu exista nici un medicament care sa ajute la "sudarea" mai rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-06-2010, ora 11:29
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
Multumesc frumos pt raspunsuri.
In afara de mentinerea pozitiei piciorului asa sus, mai exista si alte indcatii/ (ex. comprese cu tarate etc?). eu pun gheata 10 minute/ora pe toata glezna, si se reduce umflatura, insa nu pot sta in pat tot timpul, ma mai dau jos, ma duc prin casa cu carja, si imediat simt durere+senzatie de umflare.
Multumesc frumos.
0
11-06-2010, ora 11:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Gheata este extrem de utila, cu conditia sa n-o aplicati direct pe piele, ci prin intermediul unui prosop.
In rest, este esential sa stati 95% din timp intr-o pozitie procliva a piciorului, cel putin in primele 2 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-07-2010, ora 19:17
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
buna seara!am o intrebare: am fost operat acum 1 luna de fractura bimaleolara, reducere cu osteosinteza, 4suruburi. port doar o orteza simpla, medicul curant a recomandat sa nu calc in picior decat dupa 3 luni. Eu insa, ieri seara, m-am impiedicat pe scari si am pus piciorul jos, sprijinindu-ma pe el pt 2 secunde, si facand o flexie a "labei piciorului". acum constat ca s-a umflat in lateralele malelei, si m-a durut putin aseara. E posibil sa se fi intamplat ceva? m-a durut ce-i drept cand am calcat, dar nu dupa aceea, iar de umflat...dupa aprape 24 ore, timp in care eu nu am stgat cu el sus, intrucat am fost la serviciu.
multumesc frumos pt raspuns si sfaturi.
AC
0
09-07-2010, ora 19:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa mergeti urgent la control, este posibil sa se fi re-deplasat oasele in urma traumatismului.
Nu neglijati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2010, ora 13:53
wbala
Nu este medic/terapeut
wbala
buna ziua, am fost diagnosticat cu fractura echivalenta bimaleolara stanga cu diastazis tibio-peronier-operata, m-am ales cu o placuta si sapte suruburi, Ce recuperare ar trebui sa fac si ce nu ?sunt cam slabuti pe recuperari
0
18-07-2010, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se pune problema recuperarii doar in momentul consolidarii osoase.
Exista programe specifice, care sa va ajute sa reluati mersul progresiv si sa obtineti amplitudinea articulara normala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-10-2010, ora 15:07
danielzaharia
Nu este medic/terapeut
danielzaharia
Buna ziua! Sunt in spitalul judetean Bacau,
In urma unui accident de masina am fost operat la glezna dreapta de fractura bimaleolara si astragal cu 3 suruburi.Astazi este a 5 zi dupa operatie si la schimbatul pansamentului s-a constatat ca piciorul s-a umflat si sangera, mi s-au scos firele pentru drenaj si am ramas cu rana deshisa pansata.
Ce se intampla?E de speriat sau e ceva normal?Nu s-a infectat dar mi s-a spus ca este o perioada fragila.
Mi-au schimbat antibioticul de la Cerfot la Targocid.
E bine? Ce sa fac?
0
07-10-2010, ora 15:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in primul rand nu inteleg cum se poate stabiliza corect o fractura bimaleolara si una de astragal cu 3 suruburi? al doilea ce nu inteleg de ce se da din prima un antibiotic atat de puternic (Cefortul este o cefalosporina de generatia 3.) care dupa aceea se schimba pe una de rezerva (teicoplanina=Targocid). acestea se administreaza in cazuri extreme. mai ales ca scrieti ca nu este vorba de o infectie. ce veti primi daca va fi o infectie?
dupa o operatie pe glezna cateodata si dupa oepratie poate apare un edem masiv care uneori poate duce la necroza pielii. marea intrebare este: daca primiti ceva pentru prevenirea trombozei venoase? pentru ca o tromboza venoasa adanca poate avea asemenea semne, si este un diagnostic sever. deci trebuie un EchoDoppler de pe membrul inferior afectat
daca nu este tromboza venoasa, atunci membrul inferior afectat trebuie pus in repaus, eventual intr-o atela ghipsat pe o sanie Braun, ca sa fie intr-o pozitie usor ridicata fata de corp. administrat diuretice si eventual Detralex 2x1 care ajuta asemenea la scaderea edemelor.
ar fi interesant de stiut ce fel de fractura de astragal era, pentru ca fractura de astragal este un diagnostic de sute de ori mai severa decat fractura bimaleolara
0
12-10-2010, ora 13:45
danielzaharia
Nu este medic/terapeut
danielzaharia
Am fost internat de un doctor ca re mi a pus diagnostic bimaleolara si operat de alt doctor care a constatat ca aveam fractura maleolara si astragal, un surub la maleola si doua la astragal.piciorul sa desumflat si nu sa infectat. nu mai i au antibiotice. sa facut radiografie post operatorie si doct a zis ca s-a asezat corect
Datorita faptului ca suruburile sunt din aliaj feros nu pot face RMN pt a sti exact starea articulatiei si vascularizarii osului si a incerca cat mai repede sa aplic procedee de recuperare pt a nu ajunge la necrozare.vreau sa stiu din timp cum sa procedez pt a nu ajunge grav.
Va multumesc
0
14-10-2010, ora 09:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum a precizat colegul mai sus, fractura talusului este una extrem de grava prin potentialele complicatii, si anume necroza avasculara. Aceasta necroza depinde atat de tipul fracturii initiale, cat si de procedeul chirurgical si mai ales de stabilitatea montajului de osteosinteza.
Prin urmare, nu se pune problema RMN-ului acum, ci doar de a constata soliditatea montajului, care va asigura consolidarea potentiala a fracturii. Bref, suruburile moderne pentru osteosinteza talusului sunt confectionate din titan, metal ce permite efectuarea RMN-ului chiar la nivelul talusului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-10-2010, ora 19:15
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
help domnilor doctori!am fost operat pentru fractura maleola, reducere fixare 4 suruburi tita, pe datra de 7 iunie. Am revenit pe 2 octombrie pentru a imi fi indepartate. Curios este insa ca edemul persista in zona fracturilor, eu mergand la serviciu. Dupa operatie, 30 de zile am evitat ortostratiunea, am stat in pozitie procliva, am purtat orteza pana la cea de-a 2 operatie(cea de extragere), insa acum de cand nu mai port orteza, constat edemul. Aplic Lioton (fara niciun efect, bani aruncati pe geam, si e destul des cump). Ce alte produse/metode recomandati/evident, cand ajung acasa, pun piciorul sus si se dezulmfla, insa asta nu e stiul de viata normal, mai ales ca a trecut deja ceva timp de la operatie. Ar putea fi si altceva afectat acolo?tendoane?articulatii nerefacut/
Va multumesc mult pentur raspuns!

Cu stima,

AC
0
19-10-2010, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista nici un fel de medicament util in aceasta situatie.
Doar compresia elastica (de tip ciorap pentru varice) si evitarea ortostatismului prelungit si a mersului pe jos va pot ajuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-10-2010, ora 16:18
claudia1978
Nu este medic/terapeut
claudia1978
Buna Ziua! Am cazut si fost diagnosticata cu fractura bimaleolara fara deplasare dreapta..
Am picioru in gips de 5 saptamani. Doctorul ortoped mia spus ca nu necesit operatie si trebuie sa stau 45 de zile cu gipsu pus.
Mentionez ca am dureri la calcai, arsuri si intepaturi.
Medicu nu mai dat voie sa calc in el decat dupa 45 de zile dupa scoaterea gipsului doar cu radiografie facuta.
Ce sfaturi imi dati si ce trebuie sa fac dupa scoaterea gipsulu?
Multumesc!!!
0
23-10-2010, ora 17:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea depinde de nenumarati factori: tipul anatom-patologic al fracturii, radiografiile de control, tipul imobilizarii, sex si varsta, greutate si antecedente etc etc.
In functie de radiografia de control se va opta fie pentru mentinerea imobilizarii, fie pentru reluarea miscarilor articulare si a mersului etc etc.
Nu exista o atitudine standard, data fiind multitudinea fracturilor maleolare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-10-2010, ora 18:54
claudia1978
Nu este medic/terapeut
claudia1978
Buna seara! Este normal sa am arsuri si intepaturi la calcai?
Va multumesc pt raspuns!
0
26-10-2010, ora 08:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este imposibil de spus, in afara unui consult clinic direct. Sunt posibile puncte de hiperpresiune datorate unui gips confectionat necorespunzator, poate fi un sindrom compresiv radicular, poate fi voarba despre o problema vasculara etc etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-10-2010, ora 21:42
claudia1978
Nu este medic/terapeut
claudia1978
Buna seara!
Domnule doctor am facut 45 de zile, am fost de mia schimbat gipsu.Domnu doctor mia pus un gips cu talpa ptr a merge timp de 2 saptamani.As dori sami spuneti daca este normal sa calc in el fara radiografie.Am incercat sa calc dar ma doare calcaiu.
VA ROG SAMI DATI UN RASPUNS!
VA MULTUMESC PT RASPUNSURILE DATE ANTERIOR!!!
0
31-10-2010, ora 19:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, este absolut imposibil de oferit un raspuns fara cunoasterea intregii evolutii, de la tipul fracturii initiale si pana la stabilitatea montajului si evolutia post-operattorie.
Este absolut interzis sa calcati pe picior fara radiografie de control si acceptul chirurgului operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: