Fractura bimaleolara glezna stanga

07-03-2012
Theodoraa
Nu este medic/terapeut
Theodoraa
Buna ziua Domnule Dr. Marius Uscatu si va multumim pentru timpul pe care ni-l oferiti pentru a ne ajuta cu sfaturi si lamuriri.
Ma numesc Teodora, am 41 de ani si am suferit pe 31 ianuarie o fractura bimaleolara stanga. Mentionez ca fractura a fost inchisa si ca, presupun ca datorita faptului ca am stiut sa imi asigur primul ajutor corect (avand un istoric de asistenta medicala in trecut), a fost o fractura fara deplasare... Mentionez ca piciorul mi s-a rupt din picioare, alunecand lateral, s-a 'indoit' aproape 90 de grade in sus, iar eu l-am pus la loc. Din pacate eram prea speriata atunci, la urgente si nu am pus toate intrebarile care m-ar fi putut lamuri legat de perioada ce urma. Mi s-a recomandat ghips cu repaos si pozitie procliva pentru 2 luni, mi s-a pus aparat ghipsat peste genunchi pt 6 saptamani urmand a-l schimba cu unul sub genunchi pentru ultimele 2 saptamani. Am luat Ketonal pt durere 10 zile si Clexane 30 de zile. Mi s-a recomandat sa merg la doctor saptamanal, ceea ce nu am facut, in parte din motive financiare dar si pentru ca nu aveam cum sa ma deplasez, cat si deoarece nu intelesesem ca este de importanta vitala acest fapt.
(Am inteles din ce am mai citit aici pe forum ca multi oameni cu aproximativ acelasi diagnostic au suferit operatii si au placute ajutatoare, sau trebuie sa stea 3 luni in ghips :(...)
Am cateva intrebari pentru dumneavoastra: 1. Ma intrebam daca la mine a fost un traumatism in forma mai usoara si de aceea nu a necesitat materiale auxiliare?
2. Avand in vedere ca nu am placute si mi s-a spus sa stau 2 luni in ghips, iar eu stau destul de prost cu calciul, este aceasta o perioada suficienta pentru formarea calusului?
2. Pot merge imediat dupa ce imi scot ghipsul, cu elemente ajutatoare, (carje, baston), sau daca nu, cand anume, cam dupa cat timp? (ar fi musai sa ma duc cat mai repede la munca, deoarece nu am nici un venit in acest moment, fiind unic apartinator, insa pentru mine, pe termen lung este mult mai important sa ma vindec cat mai corect posibil...)
3. Oare nu ar fi indicat sa stau mai mult cu ghipsul, eventual sa raman in repaos si dupa ce il scot, pentru a lasa timp suficient oaselor sa se lipeasca, fara a le supune efortului de a pasi?
4. Am sunat sa ma programez pentru schimbarea ghipsului si m-a certat dna dr. ca nu am fost la vizite si m-a speriat ca e posibil sa se fi deplasat fractura... Daca eu am fost atenta, (l-am scapat doar de 2 ori cam de la 50-60 de cm, este posibil asa ceva, daca e in ghips? Nu as fi avut niste dureri ingrozitoare daca s-ar fi deplasat?)

Va multumesc pentru amabilitate si timpul acordat, si imi cer scuze daca am scris prea mult, am incercat sa dau cat mai multe detalii. :)
1 comentarii
0
07-03-2012, ora 18:54
Theodoraa
Nu este medic/terapeut
Theodoraa
Am uitat sa mentionez ca am 52 de kg si 1, 62 m inaltime, iar ca antecedente nu stiu ce sa va zic, un ritm de viata normal, cu mult mers pe jos in ultimul an. Va multumesc. :) Teodora
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul