Fractura bimaleolara

29-03-2015
romicu_75
Nu este medic/terapeut
romicu_75
Buna ziua!
Sunt barbat, 40 ani, 85 kg, militar, activitate sportiva moderata.
In 17.02, in urma unei alunecari pe gheata, m-am ales cu o fractura bimaleolara, picior stang.
Bilet de iesire: Diagnostic: Fractura cu de plasare 1/3 distala diafiza peroniera stg pilon tibial postr. Epicriza: Se intervine chirurgical si se practica reducerea sangeranda maleola peroniera stanga, reducerea diastazisului tibioperonier si osteosinteza cu placa si suruburi. Imobilizare cu aparat gipsat circulargambiero podal stang, etc.
Operatia a avut loc in 19.02, 5 suruburi + 1 pentru diastazis, imobilizare in cizma ghipsata, degetele libere, externarea pe 23.02, cun indicatia miscarii degetelor. Pe 6.03 am scos firele, totul arata OK. Pe 20.03 - radiografie de control, totul arata bine, medicul a luat decizia indepartarii cizmei ghipsate si mi-a indicat mentinerea repausului la pat, cu piciorul ridicat si miscarea de flexie dorsala, pana la limita impusa de surub.
Pe perioada spitalizarii am luat ca anticoagulant Fraxiparin iar dupa, inca 30 de zile, Pradaxa.
Ma nelinistesc urmatoarele aspecte:
- in lateralele talpii, spre calcai, de o parte si de alta, se identifica vanatai/ cheaguri/ sange, s-au mai retras dar sunt prezente;
- pe partea superioara a gleznei identific eritem, care se prelungeste spre degetul mare- laterala acestuia;
- musculatura gambei este flasca si nu o pot folosi in timpul flexiei dorsale decat foarte putin, miscarea fiindu-mi limitata de surub.
Momentan flexiile ating aproape 90 de grade intre talpa si tibie.
Sa continui cu anticoagulantul?
Sa folosesc vreun ungunet (tataneasa sau altceva) pentru a reduce eritemul?
Sa folosesc ciorapi de compresie/ orteza/ altceva pentru circulatie?
Sa ma ingrijorez datorita edemului din partea inferioara a gleznei?
Multumiri!
1 comentarii
0
29-03-2015, ora 19:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In mod normal, logic si firesc, ar trebui sa obtineti aceste raspunsuri de la chirurgul D-voastra.
Va raspund totusi, in limitele posibilitatilor:
- hematoamele descrise sunt cvasi-normale;
- anticoagulantul (de fapt, trombo-profilaxia) este obligatoriu pe perioada imobilizarii gipsate si pe perioada interdictiei sprijinului podal;
- puteti folosi orice doriti, oricum nu veti influenta mult evolutia;
- ciorapul de contentie elastica este obligatoriu in conditiile persistentei edemului. De asemenea, este utila pozitia procliva (piciorul mai sus, pe o perna).
- edemul este strict dependent de perioada de timp petrecuta in pozitie decliva (piciorul in jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.