Fractura baza metatars 5, recuperare

25-08-2011
pkitty8
Nu este medic/terapeut
pkitty8
In urma cu 5 saptamani, am fost diagnosticata cu fractura baza metatars 5, picior drept, fara deplasare. Am stat o saptamana fara sa calc absolut deloc pe el, punand comprese cu gheata, iar dupa aceea am stat 3 saptamani cu soseta zincata. Am inceput sa umblu abia in ultima saptamana in care mi-a ramas cu soseta zincata. In urma cu o saptamana am fost la spital si mi-au dat jos soseta, mi s-a facut radiografie si mi-au spus ca totul este bine, numai sa mai am grija aproximativ 2 saptamani sa nu fortez piciorul.
Problema este ca ma cam doare cum calc pe el. Intrebarea mea este urmatoarea: este normal sa ma doara? Cam cat timp o sa am durerile acestea? Piciorul imi este umflat si acuma putin, si precizez ca nu umblu foarte mult. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
26-08-2011, ora 01:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde de tipul fracturii (exista 5 tipuri total diferite de fracturi ale bazei metatarsianului 5, care au tratamente si prognostice complet diferite).
PCu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul