Fractura baza falanga proximala deget mare picior drept

03-08-2012
Mihair
Nu este medic/terapeut
Mihair
Buna seara,
In urma cu 1 sapt si 2 zile, mai exact marti, 24.07.2012, am suferit o lovitura la fotbal in laba piciorului drept.
Vineri, 27.07.2012 m-am dus la spital si am facut radiografie.
Concluzia: fractura baza falanga proximala deget mare(asta este trecut pe reteta). Initial dl. doctor a spus ca e o mica fisura, iar apoi ca este o mica fractura. Ca si tratament, mi-a spus sa merg cu sprijin mai mult pe calcai timp de 14 zile si ca nu este nevoie de ghips + pauza 6 saptamani de la fotbal.
Acum intrebarea mea: Inca mai este umflat locul unde am primit lovitura, iar seara mai ales, se umfla si mai mult - cam toata laba piciorului - dimineata in schimb e mai ok. Este normal, fiind deja in a 9-a zi? Aproape toata lumea mi-a spus ca ar fi trebuit sa mi-l puna in ghips, dvs. ce parere aveti? Sa ma mai duc la un consult si sa mai fac o radiografie? Exista posibilitatea ca osul sa se repare prost, adica sa am dureri in viitor?
Multumesc.
14 comentarii
0
03-08-2012, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Acest tip de fractura necesita o deosebita atentie, date fiind sechelele importante pe care le poate determina.
In 99% din cazuri nu este nevoie de gips (se pot practica altfel de imobilizari, de tip functional, cu care puteti merge).
In orice caz, este total exclus sa puteti juca foot-ball la numai 6 saptamani dupa fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-08-2012, ora 23:56
Mihair
Nu este medic/terapeut
Mihair
Buna seara,
Puteti fi mai explicit in legatura cu sechelele pe care le poate determina?
Azi am fost la alt spital pentru un control. Am prezentat radiografia facuta in urma cu o saptamana si m-am ales cu un bandaj(degetul mare legat de urmatorul deget) pe care trebuie sa-l tin 3-4 saptamani si care trebuie schimbat o data la o saptamana. Urmeaza sa fac o radiografie peste 2 saptamani. Iar legat de fotbal, aici mi s-a spus ca trebuie sa iau pauza mai mult de 6 saptamani...la fel cum ati precizat si dvs.
Va rog sa imi spuneti insa daca mersul la sala de forta poate influenta negativ refacerea. Mentionez ca in urmatoarele saptamani voi lucra numai partea superioara a corpului.
Multumesc.
0
04-08-2012, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sechelele apar in cazul fracturii articulare si constau mai ales din distrugerea cartilajului articular (artroza), dar si calusuri vicioase, leziuni tendinoase etc.
In general, aceste fracturi se trateaza prin orteze care exclud sprijinul pe haluce, transferandu-l catre calcaneu, o perioada de circa 6 sapt.
Foot-ball-ul este interzis minimum 3luni, insa alte activitati sunt permise, cu conditia sa nu utilizeze halucele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-02-2015, ora 16:34
cristina83
Nu este medic/terapeut
cristina83
Domnul dct va rog ajutati-ma.Sunt din Craiova in urma cu 5 saptamani mi s-a pus diagnosticul de fractura la degetul mare. Mi au pus piciorul in ghips ptr 3 aptamani. Am fost la control, nu mi-au facut radiografie mi au zis ca e totul bine nu e nevoie de radiografie. dupa 2 saptamani avand dureri piciorul umflat am mers la alt doctor care mi a facut radiografie si mi a pus diagnostic:Fractura parceleara extremiste distola falanga I haluce stang in curs de consolidare(asta inteleg din scrisul lor).Mi s-a zis 2 saptamanini sa calc pe calcai.Daca nu se vindeca ajung la cutit ptr ca daca 5 saptamani nu s-a vindecat nu crede ca se mai sudeaza...Va rog dati un sfat ce pot face incotr-o ma indrumati.Multumesc, sanatate!
0
26-02-2015, ora 13:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceste fracturi nu necesita imobilizare gipsata si doar rarissim (0, 0001% din cazuri) necesita operatie.
Va pot sfatui numai daca studiez radiografia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-02-2015, ora 13:47
cristina83
Nu este medic/terapeut
cristina83
Multumes din suflet Domnule Doctor
nu gasesc mail dv sa va pot trimite radografia, cum progedez?
0
26-02-2015, ora 13:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca faceti "click" pe fotografia mea aici, pe site, veti gasi adresa mea de mail.
Daca cautati pe google numele meu, veti da peste pagina mea de site, unde la rubrica "contact" veti gasi mail-ul meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-02-2016, ora 20:30
Clauddia
Nu este medic/terapeut
Clauddia
Buna seara, din pacate am suferit in data de 20ianuarie o fractura falanga proximala haluce, timp de 4 saptamani avand gips si acum la 4 saptamani si 5 zile arata mai rau decat inainte din ce mi s-a spus si vazut dupa o radiografie de control.Mi s-a spus ca este vb de un ciot care ar trebuii indepartst chirurgical daca in acest timp nu s-a facut consolidarea altfel riscand artroza.. Pt inca 2 saptamani trebuie sa stau cu degerul imobilizat de al 2 lea cu leocoplast, timp in care trebuie sa mi fac niste analize de sange sa aflu daca am tul urari circulatorii.Va rog frumos sa ma ajutati cumva cu o indrumare..
0
23-02-2016, ora 20:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sincer, ma indoiesc ca ar fi utila o interventie chirurgicala, dar nimic nu este exclus.
Pentru a va oferi o indrumare trebuie sa cunosc, evident, situatia clinica locala si radiografiile de pana acum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-02-2016, ora 20:32
Clauddia
Nu este medic/terapeut
Clauddia
Tin sa mentionez ca simt la atingere ca un curent electric si dna doctor m a spasat cam tare si abia dupa am facut radiografia care arata spatiu mai mare unde este fractura parcelara.
0
23-02-2016, ora 20:36
Clauddia
Nu este medic/terapeut
Clauddia
Dl doctor va multimesc pt raspuns.. Eu v-am urmarit raspunsurile pe scest site si mi am permis sa va trimit pe mail niste detalii dar fara radiografii si imi cer scuze pt ca nu am mai avut posibilitatea sa va mai raspund..este posibil sa va trimit pe email radiografiile? Mi s a spus ca e un ciot care nu s-a consolidat si ca nu se va mai vindeca daca nu s-a intamplat in acest timp
0
23-02-2016, ora 20:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Astept radiografiile pe email.
Nu va pot ajuta altfel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-01-2018, ora 18:45
Mariusikkk
Nu este medic/terapeut
Mariusikkk
Buna seara domnule doctor...
M-am lovit de craciun si am fost la Regina Maria in Constanta sa fac o radiografie si am diagnosticat cu fractura procimala falanga deget V picior
Stang cu deplasare !
Am fost la mai multi doctori din Constanta chiar si
La
spitalul judetean, deoarece era o perioada mai
dificila. Mi l-au pus in Gips 3 sapt !
Unii doctori spuneau ca ar fi nevoie de o brosa, atlii au zis ca nu !
As vrea sa Am o parere si de la dumneavoastra !
Va multumesc !
0
13-01-2018, ora 16:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un parere specializata necesita, evident, cunoasterea pacientului si studierea radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul