Fractura TIbie si Peroneu

28-04-2014
Gadina_Andrei
Nu este medic/terapeut
Gadina_Andrei
Buna ziua.Am 25 de ani si in ziua de Florii am fost la fotbal si am calcat stramb sau m-am rasucit in piciorul drept si l-am rupt.
Asa arata prima radiografie http://picz.ro/img/3f7760.jpg
Mi s-a pus piciorul in atela dupa care doctorul mi-a tras de el si mi la pus in ghips pana la pulpa.
Peste o saptamana am fost la control si doctorul respectiv a considerat ca nu este nevoie de interventie chirurgicala, ceea ce m-a surprins pentru ca radiografia (din punctul meu de vedere) nu arata bine.

Astazi fac 2 saptamani si o zi de cand sunt in ghips.Nu am dureri, cate odata imi pocneste acolo la fractura, imi amorteste din cand in cand, si calcaiul il simt amortit si cate odata ma arde si ma inteapa. Este normal?
Acelasi doctor mi-a spus sa nu pun piciorul jos sub nici o forma.A mai spus ca o sa stau cel putin 4 luni cu el in ghips. Asa de mult?
Am carje dar nu pot sa merg singur in ele, cineva trebuie sa imi tina de picior.Imi e frica sa incerc sa merg singur, sincer nu stiu daca pot, pentru ca ghipsul este foarte greu si imi e imposibil sa nu il pun jos.
7 comentarii
0
28-04-2014, ora 19:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In tarile occidentale, fractura diafizei oaselor gambei la adult se opereaza intr-o proportie covarsitoare, de peste 99%.
Tije centromedulara zavorata (blocata) permite reluarea mersului chiar in ziua operatiei, evita total imobilizarea gipsata si permite recuperarea rapida si reintegrarea socio-profesionala rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-04-2014, ora 19:56
Gadina_Andrei
Nu este medic/terapeut
Gadina_Andrei
Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!
As dori sa va intreb daca este normal sa imi simt calcaiul amortit si sa ma imi dea senzatia de arsura cateodata. Am consultat 2 doctori si mi-au spus ca este normal sa fie amortit, dar deja au trecut 2 saptamani si tot amortit il simt si vad ca ma si doare.
Oasele tibiei si peroneului dupa consulatia de 1 saptamana sunt strambe dupa parerea mea. aici aveti poza http://picz.ro/img/a5f3bf.jpg
Ce parere aveti? Ar trebuii operatie sau nu?
Si in legatura cu calcaiul ce ar trebui sa fac sa imi treaca amorteala?
0
28-04-2014, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ati citit raspunsul meu precedent? Va explicasem ca aceasta fractura trebuie operata si astfel se evita complicatiile pe care le descrieti (datorate imobilizarii gipsate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-05-2014, ora 20:48
Gadina_Andrei
Nu este medic/terapeut
Gadina_Andrei
Am ascultat sfatul dumneavoastra si m-am operat.
Saptamana asta fac 2 saptamani de la operatie.
Ma simt foarte bine dar o parte mica langa copci este amortita...este normal?
Intreb pentru ca nu am mai trecut niciodata printr-o operatie
0
19-05-2014, ora 21:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este foarte departe de normal.
Orice incizie poate intercepta un filet nervos si poate provoca o parestezie locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-05-2014, ora 21:35
Gadina_Andrei
Nu este medic/terapeut
Gadina_Andrei
Multumesc pentru raspuns.
As dori sa va mai adresez cateva intrebari.
Cum as putea sa scap de aceste parestezii locale?Ce fel de tratament recomandati?
Mi s-a introdus o tija permanenta.Ma intreb si am contrazic cu prietenii, este introdusa prin os sau pe langa el?
Am 2 saptamani de cand am facut operatia dar nu pot sa merg cu piciorul...doctorul mi-a spus ca pot sa calc in el, si calc...dar nu pot sa merg, este normal?
Multumesc anticipat inca odata.
0
21-05-2014, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici un tratament imaginabil pentru aceste parestezii, in afara decompresiei chirurgicale (neuroliza), daca este cazul.
Tija este centromedulara (in interiorul canalului medular al osului), iar placa cu suruburi este in afara osului, aplicata pe acesta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: