Fractura Metatarsiene

28-11-2012
bagameri_levente
Nu este medic/terapeut
bagameri_levente
Buna Ziua,
in data de 9 Noi. am calcat stramb si mi-am fracturat 2 oase metatarsiene 2 si 3 pe piciorul drept. Problema mai grava e ca am suferit de o fractura cu dislocatie.
Ca urmare a fost nevoie de interventie chirurgicala si mi s-a pus o placuta cu 4 suruburi pe 2 si o brosa pe 3. Momentan am numai o atela de ghips pe picior, urmand sa mi se scoata firele.
Intrebarea mea este : dupa cat timp se vindeca complet piciorul sau partial pentru a putea calca pe piciorul 'problematic' ? Dupa cat timp se recomanda extragerea corpurilor straine din picior ? O sa-mi afecteze mersul dupa refacere ? Dar pe termen lung ? Ce recomandati pentru o refacere mai rapida ? Practic mai multe sporturi, oare ma v-a afecta ?
Va multumesc anticipat si astept raspuns !
33 comentarii 12 Înainte ›
0
29-11-2012, ora 14:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati avut cumva o fractura-luxatie Lisfranc??
Aveti un computer-tomograf pre-operator??
Situatia trebuie analizata atent, prin studiul computer-tomografic al articulatiei Lisfranc (preoperator).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-03-2013, ora 17:48
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Buna ziua
sunt mama unei fetite de 3 ani si 6 luni tare neastamparata.S-a lovit la gradinita si s-a capatat cu o fractura de metatarsian 3 la piciorul drept.I s-a pus piciorul in gips pt 10 zile cand vom reveni la control.Intrebarea e daca poate sa calce pe acel picior si cum pot sa o ajut sa fie vindecarea mai rapida?Baie cum pot sa-i fac ? La gradinita mai poate merge ? Nu am raspuns la aceste intrebari.
0
24-03-2013, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii.
Dupa ultimele conceptii in domeniu, fractura unuia dintre metatarsienele laterale nu necesita imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-04-2013, ora 09:59
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Buna ziua
dupa 4 zile de stat cu gizma gipsala (care intre timp devenise de decor la copil -ca nu sta deloc) am fost din nou la dr si a scos-o.Piciorul nu mai este umflat, in schimb locul fracturii este vanat insa nu o doare (apas destul de tare cand o masez ).Se vede o usoara vanataie si pe laba piciorului, corespondent cu partea de sus, dar nu o doare.Este normal, in cat timp se vor retrage vanataile ? copilul este vioi, merge normal..ca si cum nimic nu s-a intamplat.
0
01-04-2013, ora 14:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura se va vindeca spontan, nefiind nevoie de gips.
Hematomul ("""vanataia""") se va retrage in cateva zile, chiar saptamani.
Nu aveti nimic de facut in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-04-2013, ora 15:52
constance
Nu este medic/terapeut
constance
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt si pentru ca m-ati linistit.
0
03-06-2013, ora 20:48
andreearr
Nu este medic/terapeut
andreearr
Acum doua saptamani am suferit un accident la piciorul drept in urma caruia m-am ales cu:
"Fractura fara deplasare la nivelul portiunii proximale a corpului
metatarsienelor II si III si cu minima deplasare la nivelul
metatarsianului IV. Fractura fara deplasare marginala interna a bazei
metatarsianului I
Focare de edem osos postcotuzional ale suprafetelor articulare dintre
bazele metatarsienelor si cuneiforme.
Moderat edem al tesuturilor moi plantare.
Fara dezinsertii sau rupturi ligamentare."

Acesta este rezultatul RMN-ului efectuat la 3 zile de la accident. Am refuza radiografia pentru ca am planuri sa raman insarcinata in aceasta vara.

Am fost la vreo 3 medici cu rezultatul RMN-ului si parerile se impart in doua:
- unii imi recomanda sa nu calc pe picior minim 4 saptamani, repaus la orizontala cu piciorul ridicat si daca dupa 4 saptamani ma doare la mers sa fac o radiografie si sa analizam ce e de facut in continuare. Daca trebuie sa merg mai mult atunci sa folosesc o gheata speciala. Pentru deplasari scurte intre dormitor si bucatarie e ok sa si topai pe un picior si sa ma sprijin pe o carja.
- o alta tabara imi recomanda sa fac operatie pentru a-mi fixa metatarsienele cu placute si suruburi, in felul asta evitand riscul lipirii strambe a oaselor si a aparitiei durerilor la mers mai tarziu.

Mentionez faptul ca de cand am avut accidentul am stat in pat cu piciorul ridicat pe perne si am facut deplasari minime in casa (fara gheata, mai mult pe un picior si mai putin cu sprijin pe calcai) sau la consultatii medicale (cu gheata speciala).

Ce parere aveti dumneavoastra?
Cat de mari sunt sansele sa se sudeze prost metatarsienele?
Cand sa incep sa calc pe talpa piciorului?
Cam in cat timp pot sa reincep serviciul?
Cum pot sa ajut vindecarea? Suplimente cu Calciu si Vitamina D sunt utile?

Multumesc anticipat!
0
03-06-2013, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- cu mare probabilitate este vorba despre o fractura-luxatie columno-spatulara tip Lisfranc, care are un prognostic extrem de sever fara o interventie chirurgicala perfect executata;
- RMN-ul nu are nici o valoare diagnostica si prognostica. In cazul acestor fracturi-luxatii se utilizeaza exclusiv Computer-tomograf-ul, singurul care poate reda importanta leziunilor articulatiei Lisfranc.
- nu se pune problema de calciu sau vit D, ci numai de un tratament corect, conservator sau chirurgical, bazat pe un diagnostic fiabil.
- restul intrebarilor nu au obiect fara un diagnostic de mare precizie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-06-2013, ora 08:41
andreearr
Nu este medic/terapeut
andreearr
Buna ziua,

Multumesc de raspuns. Am facut o programare la dumneavoastra la Medlife Grivita. M-ati convins sa imi fac si o radiografie. Spuneti-mi va rog ce radiografie sa fac pentru a o avea inainte de programarea de maine.

Multumesc,
.
0
04-06-2013, ora 08:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Radiografia este doar orientativa si precede explorarea Computer-tomograf. Prin urmare, logic, se poate renunta la radiografie...
Veniti doar cu imagistica actuala si vom decide la fata locului daca se impune o explorare suplimentara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-06-2013, ora 22:17
andreearr
Nu este medic/terapeut
andreearr
Buna ziua,

Revin cu o intrebare. Stiu ca mi-ati spus ca e normal ca piciorul fracturat sa slabeasca. Acum dupa 3 saptamani de necalcat pe el se vede o diferenta foarte mare fata de celalalt picior. Si mai am inca 3 saptamani cu acelasi regim: sa nu calc pe el, sa il tin ridicat pe perne. Ma cam inspaimanta ideea ca dupa inca 3 saptamani nu mai ramane decat osul si pielea de el!

Ma gandeam sa imi cumpar un aparat de masaj cu care sa imi antrenez muschii piciorului ca sa incerc sa stopez evolutia asta. Ce parere aveti? Imi puteti recomanda un anume tip de masaj?

Dupa ce incep sa merg pe picior in cat timp isi va reveni la forma initiala?

Multumesc anticipat,
Andreea
0
07-06-2013, ora 22:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Desi vi se pare extrem de importanta, in economia situatiei hipotrofia musculaturii gambei este total nesemnificativa, deoarece se recupereaza total in cateva luni, fara sechele.
Nu aveti nevoie de aparate speciale de masaj.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-06-2013, ora 19:05
vali.ligi
Nu este medic/terapeut
vali.ligi
Buna ziua,
Ma numesc Valentin, am 44 de ani si am fost diagnosticat cu fractura de stres de metatarsian 1, fara deplasare. Am o rugaminte adresata domnlui doctor Marius Uscatu. Am vazut ca recomandati sa nu fie pus in ghips piciorul pentru o astfel de fractura. Mie mi-a fost pus acum o saptamana si mi-au fost date si injectii subcutanate pe toata perioada mentinerii ghipsului. Mi s-a spus sa il mentin o luna. Problema este ca nu prea suport ghipsul, piciorul unflandu-se mai tare, dupa ce mi-a fost pus ghipsul. Eu l-am dat jos si am inceput sa pun comprese cu ghiata. Piciorul nu ma doare, atat ca este umflat, ceea ce am cosntatat eu ca este din cauza ghipsului, el fiind destul de strans. Ce imi recomandati? Pot sa va trimit radiografia facuta in urma cu doua zile, numai sa-mi spuneti unde anume. Pe adresa din datele dumneavoastra de contact? Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
15-06-2013, ora 20:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura metatarsianului 1 se deosebeste fundamental de cele ale metatarsienelor laterale, deoarece impune imobilizare sau/ si descarcarea sprijinului. Imi puteti trimite radiografiile scannate, pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-09-2013, ora 21:14
Razvann.
Nu este medic/terapeut
Razvann.
Buna seara! Acum 6 saptamani am fost la spital si in urma unei radiografii mi-au spus ca am fractura in 1/3 inferioara a metatarsienelor II si III picior drept (fractura fara deplasare). De atunci stau cu ghips pana aproape de genunchi, iar peste 2 zile ar trebui sa il scot. Acum il simt destul de bine si cred ca sunt pregatit sa calc pe el, insa intrebarea mea este urmatoarea: cat ar dura recuperarea pana sa pot calca normal si cand as putea conduce din nou ?

Va multumesc !
0
25-09-2013, ora 21:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul fracturii metatarsienelor laterale nu este in nici un caz imobilizarea gipsata, ci tocmai opusul acesteia, adica mers cu spriin pe piciorul operat.
Singura situatie care necesita imobilizare este fractura-luxatie de tip Lisfranc, iar imobilizarea succede interventiei chirurgicale.
Prin urmare, la ora actuala, problema este a diagnosticului diferential intre o fractura ""banala""si una de tip Lisfranc, al carei prognostic este infinit mai sever.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-01-2014, ora 23:22
GABI SAVA
Nu este medic/terapeut
GABI SAVA
Acum cativa ani am calcat pe marginea unei gropi, destul de rau. In incercarea de a-mi recapata echilibrul, nu am facut decat sa calc de vreo 2-3 ori stramb, alegandu-ma cu o durere groaznica, La momentul respectiv, am mers la Urgente, unde mi s-a pus piciorul in gips, pentru vreo saptamana, cred. Radiografia arata ca nu am nici o fractura, eu incercand sa ii explic medicului ca ce ma doare nu e rotula, ci partea de deasupra labei piciorului. Partea interesanta acum vine...In timp, piciorul si-a pierdut din stabilitate, au inceput sa apara dureri, in aceeasi zona de acum cativa ani. Oasele metatarsiene care dor, sunt cele care fac legatura cu degetul mic si urmatoarele doua. In plus, sub rotula a aparut o adancitura de toata frumusetea, piciorul nu mai sta drept, adica impropriu spus, laba piciorului se apleaca spre interior. Rugamintea mea ar fi urmatoarea: ce analiza (radiografie sau orice analiza) imagistica ar trebui sa fac pentru a vedea exact ce se petrece cu aceasta parte anatomica a corpului meu? Va multumesc anticipat, Sava Gabi.
0
10-01-2014, ora 23:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles ce legatura are rotula (parte a articulatiei genunchiului) cu regiunea metatarsienelor..
Nu se pune problema de "" analize"", cat de un examen clinic atent si competent, urmat de eventuale radiografii sau chiar un Computer-Tomograf (nu RMN!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-08-2018, ora 14:29
andreeateodorescu2001
Nu este medic/terapeut
andreeateodorescu2001
Buna ziua, acum 5 zile am călcat strâmb și m-am dus la urgente imediat pentru că se umflase și mă durea foarte tare. Am făcut radiografie și a zis că am fractură metatarsiana V. Mi-a pus atela in ghips. Acum eu nu știu dacă am înțeles bine sau nu, a zis să vin intr-o săptămană înapoi să îmi pună altceva in loc de altela, dar nu stiu ce îmi pune si trebuie sa stau 30 de zile cu aia. Daca ma pus sa stau doar o saptamana cu atela nu inseamna ca este asa grav, nu? Mi-a dat sa fac injectii si niste pastile pentru dureri. Am stat pe scaun si s-a umflat si s-a facut vânăt, oare de ce?
Pana la urma intrebarea este : În cât timp imi trece? Si ce îmi va pune?
0
20-08-2018, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii.
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite.
Doar in 0, 1% din cazuri este necesara imobilizarea gipsata. In rest este inutila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-09-2018, ora 14:32
Islandezul
Nu este medic/terapeut
Islandezul
Bună ziua, am fost diagnosticat radiologic (http://www.filehost.ro/albume/fractura/) cu fractură de cap al metatarsianului V, indicațiile fiind de aparat gipsat 4 săptămâni, fără sprijin pe picior și 30 de injecții cu un anticoagulant (am 49 de ani, 1, 91m și 115kg, fractura fiind rezultatul unui traumatism casnic - lovitură laterală în laba piciorului). După trei zile am renunțat la aparatul gipsat și port o orteză Walker Boot până sub genunchi, care mi se pare mai bună decât aparatul gipsat. Am citit în postările anterioare că abordarea de ultimă generație nu ar mai recomanda imobilizarea cu aparat gipsat. Având în vedere situația prezentată, vă rog să îmi spuneți care ar fi abordarea dumneavoastră.
0
24-09-2018, ora 21:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Va rog sa-mi scrieti pe email.
Va voi explica de ce nu este nevoie nici de gips, nici de orteza mentionata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-07-2019, ora 21:55
Gabriela_79
Nu este medic/terapeut
Gabriela_79
Buna seara!
Acum o saptamana am jucat tenis si am calcat stramb s au auzit 2-3trosnituri si a inceput durerea. A doua zi dimineata mi a fost imposibil sa calc pe picior, cu greu am reusit doar pe calcai. Am ajuns la medicul ortoped, am facut radiografie si mi a zis ca u e fractura e o entorsa si sa tin piciorul in ghips o sapt dupa care sa l dau jos... A doua zi trebuia sa merg la lucru si neavand carje, mi am dat singura ghipsul jos(mare prostie am facut) am putut sa merg si parea ca incepe sa mi fie bine, de aseara piciorul meu se umfla incontinuu nu pot sa mai calc deloc iar durerea este mult mai mare si se tot aud niste pocnituri... Am 39ani, 53kg, 1, 55cm. Durerea este la metatarsiene(intre degete si laba piciorului)
Va multumesc frumos
0
17-07-2019, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Pentru sanatatea D-voastra este preferabil sa nu neglijati: poate fi un diagnostic de o extrema gravitate, care sa determine invaliditate pentru tot restul vietii.
Este interzis sa calcati pe picior pana la stabilirea diagnosticului precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2019, ora 14:15
Gabriela_79
Nu este medic/terapeut
Gabriela_79
Multumesc pt raspunsul dumneavoastră
Acum am venit de la spital, fractura metatarsian 3, cu probabilitate de operatie pt a pune surub dupa 3sapt de ghips... De ce s ar pune surub in situatia de fata? E chiar atat de grav oare? Doctorul zice ca e putin probabil sa se sudeze de la sine. Fractura am facut o dupa ce mi am dat jos ghipsul si am inceput sa calc pe el pt a merge la lucru, acum, vreau nu vreau, trebbuie sa stau in concediu medical mult si bine..
0
17-07-2019, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fractura izolata a metatarsianului 3 este rarissima,
Cel mai adesea este o componenta a unei fracturii-luxatii Lisfranc, diagnostic extrem de grav si de invalidant.
O fractura izolata a metatarsianului 3 se trateaza functional, insa fractura-luxatie Lisfranc necesita interventie chirurgicala urgenta.
Aveti nevoie de un diagnostic: examinare clinica atenta, eventual computer-tomograf.
Pana atunci este total interzis sprijinul pe picior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-07-2019, ora 22:37
GabrielaCostescu
Nu este medic/terapeut
GabrielaCostescu
Buna seara!
In urma cu o saptamana am cazut pe o alee si m am ales cu o fractura dubla la gleznă.am fost la spital si mi a bagat piciorul in ghips...am fost astazi la control si mi s a spus ca o sa mi scoata ghipsul pe 7septembrie...intrebarea mea este de ce tocmai atunci?imi pare foarte mult timp..Si injectiile cu clexane sa le fac 30de zile..
Multumesc pentru raspuns!
0
20-07-2019, ora 08:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Fracturile articulare ale gleznei sunt diagnostice extrem de serioase, ce nu trebuie neglijate.
Necesita, adesea, imobilizari gipsate de 2-3 luni. Trombo-profilaxia este obligatorie pe toata perioada imobilizarii.
Interventia chirurgicala, adesea necesara, poate scurta durata imobilizarii.
Prin urmare, singura D-voastra intrebare este alta: nu cumva era cazul de interventie chirurgicala?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2019, ora 01:31
MadalinG
Nu este medic/terapeut
MadalinG
Bună! Am fost diagnosticat cu "fina linie transparenta diafiza medie metatars1" la UPU, cazindu-mi o placa de beton pe picior. Trei zile am avut o atela gipsata și în ac timp m-am sprijinit pe picior. Se simte o durere puternica la sprijinirea pe sol a părții interioare corespunzătoare metatars1, a primului deget, precum și o senzație c ca vre-o miniarticulatie, ca si cum ar fi dislocat.. Nu am făcut numai raze. Puteți să-mi spuneți, dacă va rog, ar putea fi ceva complicație, gen lesfranc.. operatiisi cât timp trebuie ținut în gips sau orteza. Va mulțumesc!Vânătăi sunt la baza degetelor. La mișcare nu doare nici un deget în schimb persista umflatura.
1
28-07-2019, ora 08:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Fiind vorba despre un traumatism de "mare energie", este foarte posibil sa va confruntati cu o fractura-luxatie de tip Lisfranc.
Atat in acest caz, cat si in cazul unei "simple" fracturi a metatarsianului 1, este total interzis sa va sprijiniti pe picior.
Se impune un examen clinic detaliat, eventual chiar un Computer-tomograf.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •