Fractura 1 3 medie diafiza humerala stanga

26-01-2014
alina28alina
Nu este medic/terapeut
alina28alina
Buna ziua, mama mea in varsta de 79 de ani a suferit in octombrie 2012 o fractura de brat stang (in conditiile in care este stangace) In urma interventiei chirurgicale s-a introdus o tija Kuncher cu care a stat un an si trei luni. In acest timp miscarea bratului a fost limitata aproape total (iar durerile permanente). (nu mai mult de 30 de grade fata de pozitia corpului). La fiecare 3 luni de control, radiografii etc. mi s-a spus ca mobilitatea va reveni dupa scoaterea suruburilor, in jurul perioadei de 1 an. In 22 ianuarie, dupa un an si trei luni s-a trecut la interventie chirurgicala. Inainte de operatie mi s-a spus ca tija va fi scoasa cu totul. Intrebarea mea a fost: "Si daca osul nu s-a prins?" "Asta nu putem spune acum".Si concluzia e ca osul nu e prins. Nu s-a format calus in jurul lui. Ea se simte mai OK, pentru ca este eliberata de durerea provocata de tija (care la un moment dat aveam senzatia ca va strapunge umarul). Imobilizare in orteza timp de 6 saptamani dupa care eventual o noua interventie cu prelevare de grefa di creasta iliaca (?). Soc? Asta presupune imobilizare in 2 parti ale corpului? Cat este de riscanta si ce perioada de recuperare are o astfel de interventie? (tinand cont de varsta ei?)
Intrebarea mea este: nu se poate interveni cu o noua tija, de alt gen care sa nu mai fie nevoie sa se scoata?
Va multumesc pentru rabdare.
7 comentarii
0
26-01-2014, ora 18:20
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Nu am inteles foarte exact care este situatia actuala. Am inteles corect ca s-a realizat indepartarea totala a materialului de osteosinteza si acum mama dvs are o pseudartroza (fractura nevindecata) de humerus treime mijlocie, este imobilizata intr-un bandaj (probabil Gilchrist sau Desault) si i s-a propus o reosteosinteza (cu ce?)cu prelevare de spongioasa din creasta iliaca si transplantare a acesteia in focarul de pseudartroza?

Daca aveti radiografiile, ar fi util sa mi le aratati, altfel nu va poate nimeni sfatui nimic. Puteti sa puneti o foaie alba in spatele fiecareia si sa le scannati sau sa le fotografiati si sa le urcati pe internet pe siteul http://tinypic.com. Pentru a uploada apasati pe butonul de cautare a fotografiei, dupa ce ati gasit-o alegeti-o, apoi apasati butonul de upload. Va va aparea o pagina cu mai multe adrese (linkuri). Dati copy/paste aici la linkul in dreptul caruia scrie "Direct Link for Layouts".

Este nevoie de radiografii pentru a vedea ce fel de pseudartroza este vorba (atrofica sau hipertrofica), localizare, gradul de dificultate, dimensiunea defectului osos.
0
26-01-2014, ora 19:00
alina28alina
Nu este medic/terapeut
alina28alina
Va multumesc mult pentru promptitudine. Radiografiile au ramas la spital. Le-am solicitat, maine sper sa intru in posesia lor, dupa care le voi incarca.
Orteza este de tip Desault, acopera umar, brat, de jur imprejurul corpului. (nu am stiut ca se numeste asa, am dedus din pozele de pe Internet).
Alaltaieri, a doua zi dupa operatie, am fost cu ea sa ii fac osteodensimetria (DXA).
Rezultatele sunt: DXa coloana lombara AP si sold bilateral.
Evaluare: DMO efectuat pe sistemul DXA GE lunar DPX ROI pozitionare corecta; Dxa coloana lombara Pscore: -0, 3
sold stang Tscore: -1, 5, sold drept Tscore: -1, 5
conform clasificarii Wao
Coloana lombara valori normale
sold stang osteopenie
sold drept osteopenie

Sper din tot sufletul ca in momentul in care va trimit radiografiile sa ma sfatuiti ce sa fac.
0
27-01-2014, ora 12:54
alina28alina
Nu este medic/terapeut
alina28alina
http://i44.tinypic.com/210di4l.jpg
http://i42.tinypic.com/20s7kuc.jpg
http://i39.tinypic.com/29xhzfc.jpg
http://i41.tinypic.com/2hzs8t4.jpg
Buna ziua, am intrat in posesia radiografiilor.
Nu stiu daca le puteti vizualiza. (sper ca da)
Eu personal m-am infiorat cand le-am vazut. Mi se pare 1 an si 3 luni de durere inutila, de chin, deoarece se vede si pe radiografia de dinainte de interventie si pe cea de dupa ca nici vorba ca oasele sa fie sudate (nici macar aliniate). Si atunci???? Ce sa fac?

Care ar fi solutiile? Sau solutia? In ce consta? Care e perioada de timp de recuperare?

Sunt mahnita, dezamagita, necajita. Trebuie sa merg cu ea dupa 3 saptamani sa-i scoata cele doua fire. Si ea spera ca va fi bine.
Va multumesc inca o data pentru bunavointa, pentru faptul ca am simtit ca ma asculta cineva.
0
27-01-2014, ora 13:11
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
In pozele uploadate nu se vede nimic, motiv pentru care nu ma voi lansa in vreun sfat. Daca doriti de aici vreun sfat va recomand sa o duceti la o clinica particulara de radiologie si sa faceti radiografii digitale pe care sa le uploadati.

Comentez doar urmatoarea afirmatie: "Imobilizare in orteza timp de 6 saptamani dupa care eventual o noua interventie..". De ce eventual? In teorie daca este vorba de o pseudartroza (hipertrofica din cate s-ar descifra de pe acele radiografii) a fost vorba despre o reducere si stabilitate insuficienta. Astfel, daca aceste doua conditii s-ar rezolva atunci vindecarea ar trebui sa aiba negresit loc. Daca situatia este cea anterioara in teorie nici macar nu ar fi nevoie de transplant de spongioasa osoasa (desi si noi o facem de regula). Pentru noi nu varsta este factorul care inclina balanta inspre o optiune terapeutica sau alta. Daca mama dvs este din punct de vedere psihic in regula, a avut un grad de mobilitate si de independenta inca pastrat inainte de accident, atunci noi am trata-o ca pe un pacient de 50-60 ani! In secolul 21 nu se accepta tolerarea unei pseudartroze la acest nivel in conditiile anterior mentionate.
0
27-01-2014, ora 15:59
alina28alina
Nu este medic/terapeut
alina28alina
Va multumesc inca o data pentru intelegere. Am sa revin cand stiu mai multe detalii. Si daca mi se dau mai multe variante am sa va solicit sfatul (daca nu e cu suparare). Imi era teama de transplant pentru ca nu stiu daca presupune imobilizare totala si cat timp inseamna recuperarea. (de genul ce ma fac daca pe langa faptul ca nu-si poate folosi mana, nu se va putea nici deplasa?)
0
28-01-2014, ora 06:48
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Este vorba de o pseudartroza hipertrofica. Ca sa intelegeti pseudartroza poate fi hipertrofica (se formeaza calus, dar datorita unei stabilizari insufuciente a focarului de fractura, aceasta nu se vindeca) si atrofica (nu se formeaza calus). Mama dstra are o pseudartroza hipertrofica, dar radiografiile sunt slabe. Indicatia corecta de tratament, este reluarea osteosintezei cu alta tija care trebuie blocata cu suruburi proximal si distal si alezarea canalului medular (stimuleaza consolidarea osoasa). Nu este nevoie sa se deschida focarul de fractura, si nu este nevoie de grefa (este indicata in pseudartroza atrofica). Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
28-01-2014, ora 10:12
alina28alina
Nu este medic/terapeut
alina28alina
Buna ziua.
Incep sa am din nou sperante si incredere.
Sunt profesor si intotdeauna le spun elevilor care termina sectia de stiintele naturii (si care majoritatea dau la medicina)
sa inteleaga ca meseria de doctor are nevoie de mult suflet, pasiune, daruire, responsabilitate, seriozitate si munca.
Daca nu simti bucuria de a face bine, nevoia de satisfactie pentru deciziile corecte pe care le iei, nu poti fi un om realizat profesional.
Va multumesc pentru raspuns. In sfarsit, cred ca am inteles despre ce este vorba. Sper din toata inima sa aveti dreptate. Solutia prezentata de dumneavoastra nu mi se pare atat de neagra ca si varianta cu grefa.
Stiu ca pozele incarcate nu au calitatea necesara (ce mi-am trimis mie pe mail arata mai bine decat ceea am incarcat pe site).
Am avut cateva zile in care nu am stiut in ce parte sa o iau, fiind weekend. Va trebui sa merg in alta directie decat am fost.
Am sa va rog, daca mai aveti putin timp, sa ma sfatuiti cand poate fi intervenit din nou. Ultima interventie, de scoatere
a tijei, cu anestezie generala, a avut loc in 22.01.2014. Adica nu vad sensul sa astept 6 saptamani si pe urma operatie
si alte nu stiu cate saptamani de recuperare. (numai daca nu exista o restrictie din punctul de vedere al anesteziei).
Si inca ceva: reluarea osteosintezei cu alta tija presupune din nou scoaterea ei ulterioara sau poate ramane definitiv in organism?
Va multumesc inca o data pentru raspuns si va doresc o zi foarte buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: