Fosfataza alcalina

25-05-2010
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
Buna ziua
Am o fetita de 1 an si 8 luni si in urma analizelor fosfataza alcalina i-a iesit
298, 98U/l val normala 281

inseamna ca are rahitism?

calciu total 11, 21mg/dl val normala 8, 4-11
va multumesc
12 comentarii
0
26-05-2010, ora 19:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nici vorba, pentru a se pune diagnosticul de rahitism sunt necesare mai multe investigatii, iar fosfatazele alcaline cresc mult mai mult decat valoarea iesita la fetita.
0
27-05-2010, ora 00:03
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
am facut urmatoarele analize

hemoleucograma

hemoglobina 14, 0 g/dl val normale(10, 5-13, 5)

hematocrit 43, 3 val normale(33-39)
trombocite 532 val norm(150-400)

leucocite 19, 76 val norm(5, 5-17, 5)
limfocite 13, 39 val normale(3-10, 5)
monocite 1, 79 val normale(0, 2-1)
eozinofile 0, 67 val norm(0-0, 6)
bazofile 0, 37 val normale(0-0, 1)
neutrofile 17, 8 val norm(28-66)
bazofile% 1, 9 val norm(0-1)
calciu total 11, 21 mg/dL val norm(8, 4-11)
fosfataza alcalina 298, 98 val norm(281)
ce analize suplimentare se mai fac pt depistarea rahitismului?
ce reprezinta aceste valori sunt ingrijoratoare?
va multumesc
0
27-05-2010, ora 12:50
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
"¢Baietelul meu nu merge singur inca, merge de o manuta dar nu prea are echilibru, un dr de la pediatrie mi-a zis ca are rahitism desi eu nu vad nici un sintom care sa indice acest lucru in afara de faptul ca nu merge singurel. nu prea are echilibru, ii e frica sa mearga singur, a luat cateva cazaturi din pat si a luat frica la podea. se urca singur in pat, coboara, merge busi de la 10 luni, a stat bine in fundulet la 8 luni. l-am pus in premergator pana la 1 ani iar vigantolul i-am dat dintr-o sticluta 2-3 luni cate 2 picaturi. i-am dat calciu 10 zile la 2, 4 8 luni. si fier de la 8 la 9 luni si de la 12 la 13 luni. are doar 5 dintisori pana acum. cam atat.
0
27-05-2010, ora 12:51
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
mentionez ca are 1 an si aproape 2 luni
0
27-05-2010, ora 18:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Va raspund la amandoua.Inca din perioada de sugar, adica pana la 1 an, bebelusul cu rahitism are un aspect specific datorit modificarilor anatomice osoase.Valoarea calciului poate fi normala, dar fosfatemia scade, FA cresc mult.Importanta este si biochimia urinara. Diagnosticul este pus si ca urmare a modificarilor radiologice osoase caracteristice...au facut copilasii o radiografie a pumnului? Cum a fost apreciata mineralizarea osoasa?Maryna, analizele nu spun nimic, de ce sustii ca ar avea fetita rahitism?Maria, eu am vazut multi copii care, cand vad premergatorul, plang de mama focului, si nu indraznesc sa mearga singuri tot datorita fricii ca vor cadea, [ in special baietei, care sunt mai zbantuiti si incaseaza mai multe lovituri ], nu datorita faptului ca sunt bolnavi sau au rahitism.Fara sa fie semne sigure de rahitism, nu va faceti griji, alimentati copii normal, diversificat, sanatos, fara exces de lapte, fainoase si dulciuri, mergeti cu ei la mare, la munte sau la tara in perioada verii si soarele, aerul curat, miscarea , isi vor face simtite efectele.
0
27-05-2010, ora 18:28
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna ziua
medicul pediatru mi-a spus doar ca nu ii place ca fosfataza alcalina este marita
dar tratament nu mi-a dat
fetita are o infectie urinara cu Escherichia coli
este normal sa i-a tratament cu antibiotic 10 zile pe luna 3 luni?
va muktumesc frumos
0
27-05-2010, ora 19:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
la tratamentul pentru infectia urinara nu am nimic de comentat.fa tratamentul asa cum e recomandat.doream doar sa va linistesc in privinta suspiciunii unei boli atat de serioase ca rahitismul.Sa stergi corect fetita la fundulet cand face treaba mare, din fata inspre spate si nu invers, iar chiloteii sa-i speli separat de a celorlalti din casa.
0
27-05-2010, ora 21:43
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna seara
multumesc frumos pentru interes si pt raspunsuri
mai am o intrebare ce analize i-as mai putea face in afara de
hemoleucograma completa
examen citologic frotiu sanguin
biochimie
va multumesc
0
28-05-2010, ora 14:39
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS, M-AM MAI LINISTIT, DR CARE MI-A ZIS CA ARE SUSPICIUNE DE RAHITISM MI-A DAT AZI 5 PIC DE VIGANTOL TIMP DE O LUNA DE ZILE APOI SA MERG LA CONTROL,
O SA MERGEM VARA ASTA LA MARE APOI LA TARA LA BUNICI...
E BINE SA-I DAU 5 PIC DE VIGANTOL SAU E PREA MULT?
0
29-05-2010, ora 20:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ maryna : trebuie sa comunici cu medicul tau de familie.daca este necesar, poti merge din nou la pediatru si continua analizele.daca nu, daca fetita nu are nimic in afara de acea infectie urinara, nu are rost sa stresezi copilul cu analize suplimentare pentru a cauta obligatoriu nu stiu ce boli, fa-i tratamentul indicat si atat.
@maria: fa asa cum ti s-a spus, doza este normala.
0
13-08-2010, ora 18:21
busoi.simona
Nu este medic/terapeut
busoi.simona
Buna ziua d-na Dr Balcan. Baietelul meu David, are 2 ani si 9 luni si are doar 12 kg si 90 cm. Mi s-a spus ca este cam mic pentru varsta lui. Mentionez ca la nastere a avut 2900 g si 48 cm. Nu este foarte mancacios de felul lui. I-am dat B complex cu magneziu si Ca visol si parca a inceput sa manance mai bine. Sa fie o problema de crestere sau se dezvolta el mai incet? Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc
0
08-09-2010, ora 14:34
maria_corina29
Nu este medic/terapeut
maria_corina29
multumesc mult d-na doctor! am fost la mare si am stat la tara 5 sapt dupa care baietelul meu a plecat in picioare la 1 an, 3 luni si 3 sapt. din cate mi-am dat seama frica de a nu cadea a fost responsabila de faptul ca a mers mai tarziu. acum suntem ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul