Fosele nazale, infundate, ' a la long ' !

16-02-2015
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Ceau. Bine v-am gasit ! Este o perioada buna de timp, in care fosele nazale au fost si sunt infundate ! Impreuna sau separat ! Uneori exista pusee de acutizare, cand secretiile isi modifica aspectul, devenind galbui, aspect purulent, in mod obisnuit acestea fiind usor cenusii si reduse cantitativ. Fiecare puseu debuteaza dimineata, dupa o noapte in care fosele nu mai dreneaza, iar secretiile stagneaza si i acumuleaza in rinofaringe. Acest aspect este constant, diferenta fiind ca, in aceste pusee, durerea ce se localizeaza in spatele foselor si deasupra palatului moale. Diagnosticul este de rinita cronica hipertrofica. Cum pot asigura o mai buna permeabilitate a foselor nazale ?
17 comentarii
0
16-02-2015, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum gassti zeci de mesaje cu diferite tratamente locale
inhalatii, aerosoli, aromoterapie, tratamentul cu colargol..s.m.a.)
2 daca tratamentul local NU da rezultate.. se ajunge la chirurgie cu Radiofrecventa a cornetelor
0
16-02-2015, ora 23:10
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
O sa incerc tratamentul dvs., cu Colargol 1%, urmand sa revin cu un feedback. Multumesc.
0
17-02-2015, ora 18:04
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Care solutie ii cea mai buna pentru inhalatii ? Si metoda corecta de a le face ? Am initiat "ablatia chimica " cu Coargol, sper sa fie eficient ? :-). Multumesc.
0
17-02-2015, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ulei volatil de eucalipt sau busuioc.. puse 3-4 pic in 200 ml de ceai fierbinte
acoperi cu un ziar sau un prosop paharul si fata ta.. pana sub ochi.. ca sa poti inhala acei aburi si acel miros de la ulei.. pana se raceste si nu mai simti ca se evapora ceva
0
18-02-2015, ora 12:48
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Multumesc ! O sa incep si cu inhalatiile !
0
19-02-2015, ora 23:51
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Dupa cateva zile de tratament, din cele zece, vehiculate pe acest forum, prin bunavointa domnului doctor, cred ca-s 4 deocamdata, pot face o recenzie : tratamentul ii, deocamdata, efficient, chiar ultra-eficient, avand grija sa punem Colargol la interval de 8 ore, iar priza de seara, sa fie administrata dupa efectuarea inhalatiilor.In cateva zile, fosele nazale is mult mai permeabile, rinofaringele mai putin incarcat de secretii, si gatul deloc iritat de la scurgerea lor in aval, spre faringe !!
0
20-02-2015, ora 19:34
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Dupa zece zile, care-i atitudinea de urmat ? Eu as vrea sa astept 20 de zile, iar apoi sa refac cura. Pana atunci, ce pot folosi pentru a mentine fosele nazale permeabile ? Un sfat in ceea ce priveste un bun spray/picaturi, neincluzand aici Olinth-ul ?
Preferabil naturist ?!
:-)
Multumesc.
0
20-02-2015, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate repeda colargolul dupa 20 de zile
foloseste Quixx soft.. pentru curatarea mucoasei nazale
Rinogel sprey ca si tratament
0
21-02-2015, ora 16:33
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Ceau. Na, ii a-6 -a zi, si tratamentul cu Colargol pare a-si fi pierdut din eficienta ; nu stiu, poate am castigat vreun fel de toleranta la tratament ; pacat, speram sa mearga pana la capat, si inca mai cred ; ideea ii, ca dupa cateva zile, iarasi m-am trezit cu secretii vascoase, pseudo-purulente dimineata. Chiar nu stiu ce-i mai eficient. Oricum sa vedem peste zece zile, iar apoi cum ii cu tratamentul de intretinere pana pot repeta Colargol-ul.
:-)
0
22-02-2015, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 colargolul.. este eficient in micsorarea cornetelor nazele
2 secretiile din nas.. este alta poveste
legata de produsele alimentare Producatoare de MUCUS.. ( asa si scrii pe google
daca ai consumat Lapte si alte lactate, paine calda, si alte fainoase
nu da vina p ecolargol ca NU este eficient
ai un organism care nu digera corect acele produse producatoare de mucus.
intestinul nu functoneaza corect, nu elimina acel mucus pe cale normala...intestinala..si organismul i.l arunca prin MUCOASELE nazale si faringiene
0
23-02-2015, ora 11:06
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Nu dau vina, no way, poate nu functioneaza la mine, sau, cum am spus, mai am cateva zile de tratament ! Oricum, cred ca cornetele tot hipertrofiate sunt, i mean, la fel ca la inceput. Ceea ce a-ti spus mai sus, nu ii valabil, deoarece, de mult timp, eu aplic o dietoterapie oarecum stricta, foarte sanatoasa, si oricum ar fi ea, painea, pastele, orice alta 'fainoasa ', sunt afara din discutie.:-)
0
25-02-2015, ora 02:06
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Na, va rog a permite un mic feedback : colargol-ul nu a micsorat si nu cred ca o va face vreodata, cornetele nazale !! Ii doar un antiseptic local, ce, in concentratii infime, se foloseste aproape exclusiv la copii, si numai pentru aceasta proprietate ! Sa nu mai socotim faptul ca, la concentratii de 1% sau peste, la dozarea metalelor grele in sange, Ag, compusul din care se produce Colargol-ul, o avut valori mari !!!!
0
25-02-2015, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista mii de copii salvati de operatie pentru vegetatii adenoide (polipi) datorita coargolului
intradevar la Adulti.. este recomandata solutia de 3%.. dar am recomandat rar..fiind suficient si de 1%..
Dar intradevar nu este un panaceu si nu este obligatoriu sa aiba randament de 100 la 100
0
01-03-2015, ora 22:56
HealthKeeper
Nu este medic/terapeut
HealthKeeper
Bineinteles acest fapt ! Eu am contribuit cu un feedback ! :-) Cine este din Craiova, ne putem conversa pe teme ore-listice, avand deja, oarecum vaste cunostinte in acest domeniu, asta bineinteles, din prisma unui cobai care o experimentat multe !:-)
Rinologie, otologie si bineinteles, universal valabilele amigdale, cu intreaga lor regiune continatoare ! :-)
0
08-03-2015, ora 05:26
liana123
Nu este medic/terapeut
liana123
Buna seara. As avea mare nevoie de un rasp de la dvs deoarece sunt f agitata in privinta respiratiei copilului meu. Mentionez ca sotul meu a fost operat de vegetatii adenoide la varsta de 3 ani iar medicul de familie mi a spus ca se pot mostenii. Avem un baietel in varsta de 1 an si 7 luni care este vesnic infundat la nas, mai ales in timpul somnului. De multe ori incepe sa se scarpine la nasuc si respira dintr o data pe gurita. Mentionez ca secretii nazale nu are deoarece incerc sa ii desfund nasucul cu batista bebelusului dar nu aspir nimic. La varsta de 1 an am fost cu el la consult ORL(tocmai de groaza vegetatiilor adenoide)dar medicul mi a spus sa stau linistita ca este ok si ca la copiii mici fosele nazale sunt inguste si poate sa si sforaie cateodata din aceasta cauza.Dar nu pot fi linistita vazand ca fiul meu nu are un somn continuu si linistit fiind mereu deranjat de nasucul infundat, inca de cand era bebelus.Si ziua sta vesnic cu gurita deschisa dar atat medicul pediatru cat si cel Orl mi au spus ca estte micut si ca e doar un obicei al sau si mai incolo se va remedia. De multe ori in somn ii inchid gurita si respira pe nas fara probleme dar dupa un timp se trezeste, se freaca la nasuc, incepe sa planga si respira pe gura. Se poate sa fie vorba de vegetatii adenoide???as putea incerca vreun tratament?pt k sunt ingrozita de ideea operatiei. Oricum am inteles k nu se opereaza la aceasta varsta. In ceea ce priveste vocea nazonala nu se dimte deloc desi a inceput sa vb. Specific ca nu a avut niciodata rosu in gat sau otita(, lucruri care din cate am inteles sunt caracteristice vegetatiilor adenoide)prin urmare nu i am administrat antibiotic deloc pana in prezent. Va multumesc anticipat
0
08-03-2015, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 da este vorba de vegetatii adenoide.. care exista la toti copiii dar la unii cu fon alergic se maresc exagerat in volum
2 am mai scris aici pe forum multe mesaje dspre alimenttaia corecta
cu siguranta are intoleranta la ceva, se poate ajunge sa excludeti complet laptele de vaca, dulciurile din comert, sucurile, fructele citrice..s.a
cititi pe google desore Produse alimentare alergene
3 despre tratamente locale cu aerosoli.. COlargol..si multe altele
deasemenea gasit aici pe forum ( la Boli ORL)
0
08-03-2015, ora 17:41
liana123
Nu este medic/terapeut
liana123
Va multumesc pt raspuns. O sa incerc varianta cu alimentia. In ceea ce priveste laptele de vaca ar ttrebui sa exclud din alimentie si iaurtul si branzeturile sau doar strict laptele de vaca??? Si as vrea sa stiu daca prin respectarea unei alimentatii corecte si aerosoli s ar putea evita operatia. Multumesc mult inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •