Fornaitul la copil de 1 an

18-01-2012
MinaRobin
Nu este medic/terapeut
MinaRobin
Fiul meu a avut tratament cu Garasone si zyrtec timp de 5 zile pentru ca
fornaia foarte tare si avea secretii nazale cu sange, acum este mai bine dar
nu a scapat de fornait, mai ales in timpul somnului, uneori pare ca se
ineaca, nu mai are sange in nasuc, se vede ca il deranjeaza.am discutat cu medicul pediatru si ne-a recomandat prelungirea tratamentului inca 3 zile, copilul inca mai fornaie, secretii nazale nu are de nici o culoare, dar nu scapam de fornait. Trebuie sa va spun ca acest fornait l-am capatat in urma unui alergen, covoare plusate- latoase, evident le-am scos, inclusiv perne de puf etc, de aceea nu imi explic de ce nu scapam de aceasta fornaiala.
Ce imi recomandati sa fac in aceasta situatie?
Va multumesc mult, cu stima Mina Robin
3 comentarii
0
19-01-2012, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aceasta situatie si in orice alta situatie legata de nas, gat, urechi.. trebuie sa acceptati tratament numai de la un medic ORL..
pediatrii studiaza bolile ORL la un curs de 3 luni

cat priveste problema cu alergia
cei mai mult alergeni sunt in alimente
copilul nu are voie fructe citricem, sucuri, ciocolata.. nimic de magazin cu condimente si coloranti artificiali
Tratamentul local pentru nas.. consta in aerosoli sau inhalatii, spalaturi nazale cu ceai de musetel si Colargol cate 2 pic la 8 ore.. in pozitie culcat.. ca sa ajunga in gat.. acolo se afla polipii care acum sau marit putin in volum
0
05-10-2012, ora 05:14
MinaRobin
Nu este medic/terapeut
MinaRobin
Am un baietel de 1 an si 10 luni, am fost la consult ORL, are polipii de marime medii spre mari, adenoidita cronica, dar are si valul palatin scurt, ceea ce ar complica operatia. Doctorul a spus ca este o anomalie care nu il afecteaza atata timp cat polipii nu sunt scosi. Imi puteti spune mai multe despre valul palatin scurt? Pe internet informatiile despre aceasta malformatie lipsesc, iar teama mea cea mai mare este ca operatia ii poate afecta vorbirea. De asemenea, exista vreun tratament sa tinem polipii sub control?
Copilul este pe tratament pt imunizare cu sirop isoprinosine, cu toate acestea toata luna septembrie a fost racit.
Va multumesc
0
05-10-2012, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, despre cum se tin polipiii la control..sa nu creasca..sunt sute de postari pe acest forum
2 ce inseamna val scurt nu prea inteleg decat daca este o problema congenitala
e bine sa cereti si parerea unui medic ORL.. in clinica universitara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •