Formatiuni chistice la nivelul sinusului frontal drept

15-04-2010
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
In timpul cat eram internat intr-un spital din Iasi pt o problema am facut si un examen ORL pt ca ma durea foarte des capul.Rezultatul examenului a fost ca am rinosinuzita fronto-maxilara.Am facut o radiografie la sinusuri si la rezultat scrie, , Formatiuni chistice la nivelul sinusului frontal drept, ,.Mi-au dat antibiotice de luat si am plecat acasa.Dar tot la fel ma doare capul aproape in fiecare zi si am fost la medicul ORl-ist din orasul meu.I-am prezentat foaia cu rezultatele de la spital, s-a uitat pe ea si mi-a zis ca de fapt nu am ce face daca am chisturileca nu se repara prin punctie si mi-a dat tot antibiotice care nu ma ajuta deloc.Mi-a mai zis ca la 1 an sa fac radiografie ca sa vada daca s-au mai marit chisturile sau nu.Am plecat de la doctor dezamagit ca nu m-a ajutat deloc.Ma gandesc oare daca ma duc la Bucuresti nu ma pot opera pt asa ceva sa-mi curete sinusurile? Spuneti-va si voi parerea ca poate ma ajutati mai mult ca doctorul.
6 comentarii
0
17-04-2010, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intradevar.. u chist a sinusului.. NU este inflamator sau purulent.. si NU se trateaza si nu cedeaza la antibiotic.
trebue o interventie endoscopica.. pentru a drena acel chist !!!
0
02-10-2012, ora 15:46
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
Buna ziua! Am facut azi o radiografie SAF. Rezultate: o punga de lichid( chist) la nivelul sinusului maxilar stang, aparuta in urma unei interventii la stomatolog acum vreo 5 luni( extrctie de masele de minte si sus si jos).Sinusul frontal stang putin dezvoltat pt o persoana de 30 de ani cat am eu. Sinusul frontal drept INEXISTENT. Doamna doctor zice ca asa m-am nascut.Eu m-am cam speriat si de chist si de sinusul ala frontal care cica nu exista... Este cazul sa intru in panica?? mentionez ca am facut radiografia deoarece nu respiram cum trebuie pe nas.aveam cand nara stanga infundata..cand nara dreapta...si cica chistul ala face ca narile sa mi se infunde cate una pe rand...Asa o fi? Multumesc!
0
02-10-2012, ora 16:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu trebuie sa intri niciodata in panica.., indiferent de situatie, nu ajuta. ba dincontra baga orgsnismul in stres si alte probleme hormono-metabolice.
2. nu, nasul nu e infundat de la chist
3. chistul are legatura tot cu radacina dentara si se rezolva la maxilofacial.
0
02-10-2012, ora 17:25
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
Dar ati mai auzit de persoane care sa nu aiba deloc unul dintre sinusuri? ca pe mine asta m-a dat gata.Parca as fi de pe alta planeta...Si ma gandesc ca poate o sa imi influenteze respiratia cumva...pe viitor.
0
02-10-2012, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ha.ha.. citeste ce cam scri s l a punctul 1.. mai sus.
Lipsa sinusului nu afecteaza respiratia si viata... doar da un anumit tembru vocii.. asta fac sinusurile.. rezoneaza vocea
0
03-10-2012, ora 09:15
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
am inteles. Acum nu ma mai simt ca un extraterestru venit de pe alta planeta. Si am inteles si ce rol au sinusurile. M-ati ajutat din nou cu aceasta problema si m-ati ajutat si in urma cu ceva timp referitor la niste probleme cu o rinita vasomotorie...Multumesc foarte foarte frumos..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •