Formatiune tumorala pulmonara

10-09-2011
cadmg
Nu este medic/terapeut
cadmg
Buna seara ! Bunicul meu in varsta de 67 de ani a fost diagnosticat cu formatiune tumorala pulmonara lobara superioara stanga, determinari secundare pulmonare, adenopatii mediastinale, leziune nodulara hepatica cu aspect suspect de determinare secundara, litiaza renala stanga...Vreau sa stiu cat este de grav si ce se poate face pentru a-l ajuta.Multumesc
5 comentarii
0
10-09-2011, ora 22:59
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Imi pare rau. Numai Dumnezeu stie. Medicul ce spune?
Multa sanatate!
0
11-09-2011, ora 03:35
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca determinarile secundare (metastazele) se confirma este avansat, deci grav. Tratamentul oncologic pe care il va primi ii poate prelungi viata. Nimeni nu stie cu cat. Pentru a-l ajuta este nevoie sa discutati cu medicul oncolog si/sau medicul de familie despre simptomele bolii si prin medicamente sa incercati sa ii ameliorati starea.
0
11-09-2011, ora 11:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie facuta o bronhoscopie cu prelevarea unei BIOPSII pentru a fi studiata la microscop, sau cel putin sa se gaseasca niste celule maligne in lichidul de lavaj bronhio-alveolar. asta pune diagnosticul definitiv fara de care nu se poate incepe cu succes tratamentul. daca este vorba de cancer (cum dupa toate probabilitatile e), el este in faza metastatica, inoperabil, deci nevindecabil, si se pune problema prelungirii vietii si intarzierii aparitiei/progresiei simptomelor cat mai mult timp, cu tratament care implica citostatice sau iradiere sau combinatii diverse.
imi pare rau!
consultati un oncolog cat mai devreme!
0
11-09-2011, ora 11:39
cadmg
Nu este medic/terapeut
cadmg
A facut si biopsia.descrierea microscopica si concluzia sunt: placarde de epiteliu cilindric, fragmente de mucoasa denudata de epiteliu, cu corionul fibrozat si stazat.Grupuri mici de celule atipii nucleare suspect neoplazice.
0
11-09-2011, ora 16:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e concludenta. ori nu e vorba de o biopsie ci de o citologie, ori trebuie repetata sau prelevata o biopsie dintr-un ganglion de undeva, sau din alta parte, cu examen histopatologic si eventual imunohistochimic. consultul oncologic ce a stabilit ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  •