Formatiune nodulara occipital drept

05-12-2011
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Nepoata mea in varsta de 20 de ani se confrunta cu aceasta problemuta de mai multi ani, dar a inceput sa ii dea importanta doar cand a vazut ca nodulul creste in dimensiuni (de cateva luni).
A mers la ecografie si a primit recomandarea sa se opereze.
Pe buletinul de la eco sunt notate cu scris de mana - urmatoarele informatii (sub rezerva ca e posbil ca eu sa nu fi descifrat corect cuvintele incluse in ghilimele)
Transcriu:
Occipital drept - formatiune nodulara 'ovolara', dim.=17/10/ mm intens hipoecogena, accentuare 'posterioara' de ecou, neomogena cu multiple zone transsonice in interior, perete =1 mm, fara vascularizatie in interior; situata subtegumentar - obs. formatiune abcedata veche cu transformare fibroasa.
Nu isi modifica forma la compresiune.
Incheiat transcrierea.
Data fiind varsta ei frageda, copila e speriata si nici nu vrea sa auda de operatie.
Ce se intampla daca nu se va opera?
Nu se poate trata in vreun fel? Ar putea degenera malign la un moment dat?
Multumesc.
7 comentarii
0
06-12-2011, ora 00:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se poate trata pentru ca nu se stie diagnosticul. "ar putea degenera malign...?" e o intrebare buna, dar presupune faptul ca, desi improbabil, NU este malign chiar in momentul de fata. eu sper ca nu aceasta e cazul, (si probabil ca nici nu e), dar din respect pentru acea infima sansa ca E MALIGN, as recomanda sa se urmeze recomandarile initiale, inclusiv excizia chirurgicala cu examen anatomopatologic. discutam ulterior. numai bine!
0
06-12-2011, ora 17:28
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Multumesc mult pentru raspuns.
Nu stiu ce ne-am face fara feedback-ul oferit de dvs...

Voi incera sa o conving pe nepoata sa vina in Bucuresti pentru operatie in vacanta de primavara.
0
06-12-2011, ora 20:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, cu placere si astea ! de asemenea trebuie sa insist, din nou, pentru o relatie buna cu medicul de familie, care de obicei este si trebuie sa fie medicul principal din viata oricarui om normal. nu puteti sa va bazati deciziile pe concluziile unor discutii pe internet, inclusiv cum sunt cele pe care le aveti cu mine. consultul medica, actul medical in sine, nu pot fi substituite prin nimic, practic.
va urez mult succes si noroc !
0
08-12-2011, ora 22:23
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
E frumos si corect ca insistati! De-acolo se obtine in general doar trimiterea spre alte specializari, iar uneori se ridica din umeri, ca nu e mare lucru si o sa treaca de la sine...
De aceea ne zbatem pe cont propriu si uneori va plictisim pe dvs. cu intrebari.
Daca ati pune un banut taxa la cate intrebari ne-ati raspuns pana acum ati fi adunat o comoara. Asa ea s-a acumulat doar pentru suflet :).
0
08-12-2011, ora 22:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
eu sunt un personaj imaginar care nu exist decat pe internet, deci ce sa fac cu banii ? si oricum, nu am decat 1167 de posturi, cu tot cu acesta, deci... nu cred ca era loc de chiar asa o comoara :D
medicul de familie, in orice tara civilizata unde sanatatea functioneaza, este pilonul principal si baza intregului sistem de sanatate. indiferent cum ar fi acum (caci si acum exista medici de familie si experimentati si competenti si implicati), in viitorul destul de apropiat asa va fi si la noi, avand in vedere noile legi care se pregatesc, reforma din sanatate, coplatile, plafoanele, pachetul minimal de servicii, asigurarile private, etc.
lumea trebuie sa se obisnuiasca sa aprecieze medicul de familie (notiune care, dupa mine, este o sfruntare si care trebuie eradicata din radacini, termen mult mai potrivit fiind cel vechi, de medic generalist) ca fiind cel mai valoros personaj medical din viata lor.
0
26-06-2012, ora 00:12
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
M-am intors pentru a oferi feedback celor care m-au sfatuit sau care s-au interesat de continuarea povestii.
Fata a fost azi operata si concluzia a fost ca este vorba e un chist sebaceic infectat.
A fost curatata si cusuta sub anestezie locala si va lua 10 zile antibiotice.
Noi, apropiatii multumim Domnului ca nu a fost mai grav si ca s-a luat decizia de o opera acum, fara alte amanari pentru ca infectia s-ar fi extins.
Multumim tuturor pentru spijin.
0
26-06-2012, ora 23:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere. mult succes in continuare !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: