Formatiune nodulara hepatica cu caractere de benignitate

28-09-2010
lady_si
Nu este medic/terapeut
lady_si
As dori o parere de la un domn sau doamna dr. chirurg pentru problema mea de la ficat.
Mentionez ca acum 2 sapt. m-am internat la spital cu varsaturi si dureri in hipocondrul drept. Dupa ce am realizat analizele am obtinut urmatoarele:
1. Sangvin - analize uzuale - toate in parametrii normali, VSH, electroforeza, AFT, CA 125, AGHBs, HCV, CEA, CA 153, CA199 - in normalitate;
2.Ecografie abdominala: ficat difuz neomogen la nivelul LSH; restul ok
3. Ecografie tiroidiana: ok
4. Endoscopie: esofag, stomac, duoden - normal;
5. CT cu subs. de contrast: macronodul hepatic localizat la nivelul segm. II-III, procident din contur pe fata viscerala, net si neregulat conturat, discret hipodens spontan, intens iodofil in timp arterial, cu spalare ulterioara in timp venos si parenchimatos.
Aspectul CT pledeaza pentru o leziune de tip benign - cel mai propabil adenom.
Microcalcifiere la nivelul segm. VIII.
Colecist, splina, pancreas, ambii rinichi si gl. SR cu aspect CTin limite normale.
6. IRM cu subs. de contrast: formatiune nodulara hepatica, situata la nivelul LSH, procidenta posterior, ce masoara 8/5cm diametre axiale, cu gadofilie si structura omogene, contur net. Cateva traiecte vasculare prezente spre hilul hepatic.
Fara adenopatii abdominale.
Fara dilatatii CBIH/CBEH.
Fara lichid de ascita.
Splina, pancreas, rinichi, suprarenale cu aspect IRM in limite normale.

Dupa 5 zile de perfuzii si voma mi-am revenit si am fost externata cu tratamentul: hepatoprotect, debridat si recomandarea de a consulta un chirurg.
Dilema mea este : considerati ca este nevoie de o operatie? sau trebuie tinut sub observatie.
Eu am 35 de ani si nici o operatie. Ma hranesc sanatos, nu beau alcool si nu fumez.

Va multumesc anticipat.
Cu respect, Simona P.
3 comentarii
0
05-10-2010, ora 22:47
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
de obicei formatiunile benigne hepatice nu se opereaza, totusi in context clinic se poate decide si altceva. Cel mai bine ar fi sa va prezentati la un medic.
0
23-06-2011, ora 18:38
danusa22
Nu este medic/terapeut
danusa22
BUNA ZIUA,
pentru d-na Simona...
As dori sa stiu care a fost evolutia afectiunii dumneavoastra.ati recurs la operatie sau ati urmat un tratament...
Tatalui meu i s-a dat un diagnostic aproximativ asemanator..
Va multumesc anticipat
0
24-06-2011, ora 13:26
lady_si
Nu este medic/terapeut
lady_si
Nu m-am operat inca. Doctorii din Fundeni ma sfatuiesc sa scot lobul stang, altii zic sa nu ma operez. Pana acum am tinut doar regim alimentar, am luat silimarina de 1000 mg. si am monitorizat tumoarea. Nu a crescut si nici nu a scazut de aproape 9 luni.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: nodulii hepatici

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: