Formatiune chistica antero-inferioara

12-10-2009
uca29
Nu este medic/terapeut
uca29
Buna ziua,
In urma unei ecografii sotului meu i-a fost depistata o formatiune chistica. Am facut un CT abdomen superior, va anexez raportul medical:
-splina cu dimensiuni crescute, cu contururi neregulate, boselate, masurand aproximativ 13.5/8 cm diametre in plan axial, neomogena prin prezenta la nivelul polului anterior a unei acumulari cu densitati fluide, neregulat conturate spre parenchimul splenic, atasata splenic inferior si placata pe capsula splenica antero-inferioara, ce prezinta la nivelul zonei de contact tesut solid, neregulat conturat, iodofil,
- acumularea chistica prezinta fine septuri incluse, slab iodofile si contururi spre superior, medial si inferior nete regulate s structura omogena,
-ficat cu dimensiuni usor crescute, masurand aproximativ 16.5 cm in diametrul cranio-caudal, cu contururi nete regulate si structura omogena,
mica splina accesorie polara inferioara splenica, de aproximativ 1.5 cm diametru,
fara adenopatii patologice la nivel abdominal,
Conluzie:
formatiune splenica antero-inferioara, cu caractere CT de benignitate.

Va rog, sa imi spuneti daca exista vreun tratament sau singura solutie este interventia chirurgicala.

Va multumesc!
9 comentarii
0
12-10-2009, ora 18:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, exista tratamente f. bune si vindecatoare, de ex. cu ajutorul homeopatiei..
Mergeti la un medic homeopat cu experienta care va poate ajuta si fara bisturiu si evitati ORICE tratament medicamentos indiferent de numele si prestigiul medicului.

Pt. splina trebuie sa evitati bauturile reci in totalitate si sa consumati multe castane comestibile sau faina din ele.

Pana atunci cumparati de la o farmacie homeopata remediiul homeopat Ceanothus CH7, cate o granula zilnic (se suge, separat de masa) care este cel mai bun remediu pt. splina, , in special pt. splina marita si o poate vindeca destul de rapid.

Remediul are efect imediat si orice pacient care simte dureri in stanga la splina vor remarca ca dispar.

Pt. ficat si vindecare incepeti cat mai repede dieta alimentara ajutatoare si sanataoasa descrisa mai jos, dieta pe care medici homeopati nu o cunosc si nici nu o sa o recomande

Pt. boli de splina puteti folosi si urmatoarele remedii naturiste:


Splina este organul care produce sangele (lucru necunoscut de doctori) si este f. importanta pt. tot sistemul imunitar. O splina bolnava duce la slabirea intregului organism caci de calitatea sangelui depinde sanatatea oricarui organ. Prin vindecarea splinei se vindeca si ficatul. Operatia la splina duce la catastrofe.

Succes !
0
13-10-2009, ora 13:14
uca29
Nu este medic/terapeut
uca29
Mentionez ca in aceasta dimineata a facut si o ecografie, dimensiunea formatiunii chistice este de 10/6.5 cm. Pot folosi acelasi tratament, nu este mult prea mare? Va multumesc!
0
13-10-2009, ora 13:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dimensiunea si problemele mentionate de doctori nu conteaza.
Faceti asa.
0
02-10-2011, ora 14:54
marina maria
Nu este medic/terapeut
marina maria
Am citit mai sus la com si am si eu o intrebare?
Am o fetita de 7 ani si i sa descoperit o formatiune chistica pineara dar cand am efectuat un ecograf sa descoperit ca splina era marita.Poate avea legatura cu chistul?
0
02-10-2011, ora 18:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. improbabil insa.
0
07-12-2011, ora 19:19
andreea_puffy18
Nu este medic/terapeut
andreea_puffy18
nu stiam unde sa scriu despre problema asta si am citit mai sus si as avea si eu o intrebare.am facut un CT si rezultatul a fost ca am o splina accesorie...se poate face sport ???
0
07-12-2011, ora 23:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hah! nu e, intr-adevar, o intrebare potrivita pentru un forum sau o sectiune destinata cancerului. insa, pe scurt, raspunsul este ca da, relativ doar la acest mic detaliu, absolut!
0
09-12-2011, ora 22:30
andreea_puffy18
Nu este medic/terapeut
andreea_puffy18
as fi vrut sa scriu in alta parte am si zis!!! dar nu am stiut unde!!! asa sunt romanii ipulsivi si stiu decat sa comenteze la prima scanteie ;)!oricum mersi de raspuns!!
0
10-12-2011, ora 00:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum adica stiu "decat" sa comenteze la prima scanteie ? te referi la faptul ca ti-am atras atentia ca aici e o sectiune despre CANCER ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •