Fontanela inchisa la un bebe de 8-9 luni

01-08-2013
pisi13
Nu este medic/terapeut
pisi13
Buna ziua ma numesc Ramona.Am un bebe de 9 lunite si la ultimul control periodic la 8luni jumate am precizat pediatrei ca simt fontanela inchisa..Dupa ce l-a verificat a zis 'da i s-a cam inchis' si desi imi indicase sa ii dau calciu la 9 luni a zis sa nu ii mai dau si i-a redus vigantolul de la 2pic.la o picatura/zii...Copilul este foarte activ de la 6 luni sta in fundulet iar la 7 luni mergea pe langa pat singurel.Mentionez ca circumferinta la 8-9 luni o are 44cm.Doresc sa stiu daca sunt semne de ingrijorare ca i s-a inchis fontanela cam devreme sau e bine?Multumesc.
5 comentarii
0
01-08-2013, ora 14:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Nu este nici un fel de problema...perimetrul cranian este in limite normale, iar perioada de inchidere a fontanelei anterioare este intre 9-18 luni si chiar 6-24 luni.
Sa va traiasca si sa va bucurati de el...dati-i vigantol in continuare si respectati indicatiile medicului pediatru.
0
01-08-2013, ora 19:39
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. In lunile de vara puteti administra 1 pic/zi de Vigantol. Monitorizarea perimetrului cranian este importanta, la varsta de 1 an valoarea ideala a acestuia fiind de 45 cm. Multa sanatate!
0
18-07-2014, ora 12:18
lacramioara0991@gmail.com
Nu este medic/terapeut
lacramioara0991@gmail.com
buna ziua sunt mama unei fetite de 4 luni, medicul de familie, imi tot repeta ca are fontanela mare, cert e ca ar avea dreptate, ce e de facut
0
18-07-2014, ora 12:27
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Dimensiunea fontanelei anterioare (forma de romb; se determina diametrul longitudinal si diametrul transversal in cm) trebuie corelata cu urmatorii parametri: prezenta/dimensiunea fontanelei posterioare; aspectul suturilor craniene; perimetrul cranian (cm); tonusul fontanelei anterioare; dezvoltarea psiho-motorie a copilului. Dupa stabilirea acestor elemente, in cazul in care se suspecteaza o tulburare a metabolismului fosfo-calcic, se pot efectua teste de laborator pentru elucidarea acestui aspect.
0
18-07-2014, ora 12:44
lacramioara0991@gmail.com
Nu este medic/terapeut
lacramioara0991@gmail.com
multumesc pt raspunsul rapid, maine mergem la 1 control la pediatru, si asteptam rezultate bune speram..sanatate tuturor mamicilor/piticilor si taticilor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul