Folosirea unui timp mai indelungat a Olynth-ului

17-01-2012
Mariana89
Nu este medic/terapeut
Mariana89
Cam de aproximativ de o luna folosesc Olynth. Am citit efectele adverse ale medicamentului inainte sa incep sa-l administrez. In aceasta perioada am facut o pauza de numai vreo 2-3 zile. Iar acum parca sunt dependenta de el... Folosesc cate un puf in fiecare nara o data sau de 2 ori pe zi (cel mai des de 2 ori). Daca se intampla sa nu folosesc o zi, imi curge foarte tare nasul si trebuie sa am servetele permanent langa mine, iar daca folosesc cate un puf, ma simt bine toata ziua. Nu stiu ce sa fac ca sa scap de aceasta situatie... Nu pot sa zic ca sunt racita pentru ca singura problema e nasul. Stiu ca nu trebuia sa-l folosesc mai mult de o saptamana pentru ca provoaca dependenta, insa chiar nu pot sa renunt la el. Am nevoie de niste sfaturi. Va multumesc!
2 comentarii
0
18-01-2012, ora 02:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incercati mai intai solutia "soft": opriti Olynth-ul si folositi spray cu apa de mare (exista mai multe preparate pe piata, difera numai pretul). Folositi frecvent apa de mare, chiar si de 8-10 ori pe zi.

Daca solutia "soft", de prima alegere, nu functioneaza, faceti ceea ce doctorii recomanda sa se faca cu orice drog. Inlocuiti-l cu un alt drog cu timp de actiune mai scurt. Asa cum Heroina se inlocuieste cu Metadona, inlocuiti Olynth cu Bixtonim solutie nazala. Bixtonim-ul da dependenta la fel de mult ca Olynth-ul, insa timpul lui de actiune e mai scurt, permite spatierea administrarii si sevrajul este mai usor.

Astfel, folositi Bixtonim de 4 ori pe zi, si a 5-a oara numai daca este absoluta nevoie. Dupa 4 zile reduceti o treapta, folosind doar de 3 ori pe zi. Dupa inca 4 zile mai reduceti o treapta, folosind doar de 2 ori pe zi. Acelasi lucru dupa inca 4 zile, pana ajungeti sa il eliminati. Daca la o reducere nasul curge in mod insuportabil, reveniti la treapta anterioara, apoi conactati-ma prin mesaj privat sau e-mail: exista solutie, dar imi ia putin mai mult timp sa v-o explic.
0
18-04-2018, ora 07:54
Tracia
Nu este medic/terapeut
Tracia
Foloseste nazonex ca si tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.