Foliculita si veruci plane

18-06-2012
mari96
Nu este medic/terapeut
mari96
Buna seara! Incep prin a spune ca am 15 ani. Sufar de asa numita boala de piele, 'foliculita', de cand m-am epilat prima oara, adica acum vreo 3 ani. Am fost de doua ori la dermatolog. Prima oara mi s-a recomandat sa ma epilez numai cu crema depilatoare de la Farmec si sa ma dau cu crema de galbenele dupa. Nu a dat rezultate, pentru ca bubitele mi-au aparut pana si de la crema depilatoare. Acum o luna si ceva am fost la un alt medic dermatolog care mi-a prescris un tratament mai complex. Am fost nevoita sa ma dau cu Fucicort, de 2 ori pe zi, timp de vreo doua saptamani. Mi s-a zis ca ma pot epila cu ceara dupa ce termin tratamentul, iar dupa epilare, timp de 2-3 zile sa ma dau cu Triderm crema. Asta am si facut. Si mi-au aparut bubite din nou. Foarte multe chiar. Fiind si vara, am mers la plaja. Parca mi s-au accentuat si inmultit din cauza asta. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ele. Am citit tot ce se putea citi pe internet despre foliculita. Stiu ca ma voi duce din nou la dermatolog si imi va da alt tratament care nu va avea niciun efect...
A doua problema, tot de piele, este legata de verucile plane care se gasesc pe maini si pe frunte. Odata cu tratamentul prescris pentru foliculita, cel cu Fucicort si Triderm, mi s-a dat o solutie, 'Duofilm', menita sa arda verucile. Am folosit-o am impresia ca tot timp de 2 saptamani. Pe langa aceasta solutie, mi-a mai fost dat si Neopreol, pt arsurile cauzate de substanta. Nu m-am dat cand a trebuit cu Neopreol, din cauza faptului ca am inteles gresit indicatiile medicului. Am folosit crema pentru picioare, pe langa Fucicort, pe care il foloseam de 2 ori pe zi. Cand am fost la dermatolog, sa vada cum se prezinta, mi-a zis sa incep sa ma dau cu Neopreol. De vreo saptamana si ceva ma dau zilnic. Verucile mi-au reaparut si semnele provocate de substanta au ramas. Sper ca inca se mai pot vindeca semnele. Cu ce ma mai pot da? Ce parere aveti? Sunt intr-o situatie critica..
Multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: