Foliculita in zona inghinala

12-03-2012
miha228
Nu este medic/terapeut
miha228
Buna ziua!
Am o problema...probabil comuna, dar care imi da mari batai de cap.
Sufar de foliculita inghinala in cea mai urata forma existenta (fire adanc ascunse sub piele, pungi mari cu puroi la radacina, care nu se retrag si nici nu ies la suprafata, adica nu fac nici un fel de varf).
OK, trebuie sa merg la dermatolog...ei bine am fost, prima data am tratat local cu alcool iodat si un unguent, a trecut (doar buba mare nu si celelalte mai mici), a ramas o pata urata, insotita de o adancitura in piele.
Acum un an, am mers la alt dermatolog deoarece imi iesise o noua punga (nu singura, dar cea mai mare pe care o avusesem pana atunci), la fel am urmat un tratament bazat pe fucidin h, ihtiol, baneocin pudra si alcool iodat, insotit de injectii cu Polidin timp de o luna. Asta nu a pus punct problemei, intr-adevar acea punga cu puroi mare pe care o aveam s-a retras, dar au iesit si altele, mai mici, mai mari...oricum firul nu l-a scos nimeni, a ramas adanc acolo pt ca eu nici nu-l vad, dar simt in continuare galma.
Intrebarea mea este... As putea face ceva acasa? Exista tratamente mai bune? Intr-adevar, am renuntat la ceara, la aparat...imi ies si de la bic, desi dezinfectez si zona, iar dupa epilare aplic baneocin pudra (la recomandarea medicului).
Nu mai am putere sa ma lupt cu asta...poate ar trebui sa ma operez, dar e o suprafata destul de mare afectata...
2 comentarii
0
14-03-2012, ora 08:12
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cred ca daca veti apela la variante de epilare definitiva (laser, IPL) nu va vor mai aparea leziuni de foliculita. Pana atunci incercati sa dezinfectati zona (Clorhexidina spray sau sapun cu betadine), sa dezinfectati lenjeria intima (fiert sau calcat cu fierul cu aburi) si sa utilizati crema epilatoare.
Numai bine,
0
14-03-2012, ora 14:27
miha228
Nu este medic/terapeut
miha228
Multumesc!
Voi incerca si ce mi-ati recomandat... Iar pe viitor sper sa-mi permit si epilarea definitiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.