Foliculita eozinofilica?

05-06-2015
bolvar
Nu este medic/terapeut
bolvar
Buna ziua,

Va scriu pentru o problema legata de o foliculita recurenta. In primul rand, voi scrie un pic istoricul, deoarece cred ca se poate lega de acest lucru:

La inceputul lui octombrie 2014 am facut prostia de a face sex cu o persoana necunoscuta. Din fericire am folosit prezervativ, dar la oral nu (eu am fost cel care a primit).
Dupa o gramada de analize, cele finale fiind la 5 luni si jumatate de la incident, n-am aflat nimic. Din 3 serii de analize de sange (la vreo 2 luni distanta intre ele), singurele chestii iesite din comun au fost numarul de eozinofile crescut (dublu fata de limita la prima serie de analize, a 2a serie a iesit normal, a 3a serie un pic peste limita doar, cu foarte putin) si Imunoglobulina E (IgE) in a 3a serie de analize foarte putin peste limita (limita era 100, mie mi-a iesit 105).

Acum despre foliculita:

La vreo luna sau 2 de la expunere (chiar nu mai stiu exact) mi-a aparut o mica iritatie sub barbie. Dermato-venerologul mi-a spus ca este o foliculita, mi-a dat Fucidin (unguent cu antibiotic) si nu i-am dat importanta. A trecut dupa vreo saptamana. La vreo luna dupa, a aparut iar. Tin sa precizez ca prezinta mici mancarimi, si daca ma scarpin atunci se inroseste. A trecut. Apoi iar, si iar a trecut. Si acum este a 4a oara cand apare, fix in acelasi loc al barbiei, fix aceeasi dimensiune.

Din toate analizele mele din trecut, singura chestie iesita din comun a fost numarul de eozinofile crescut si foarte putin crescuta si Imunoglobulina E (IgE).

Din cate am gasit pe net, este un tip de foliculita numit foliculita eozinofilica, ce apare recurent si in majoritatea cazurilor prezinta numarul de eozinofile usor crescut precum si imunoglobulina E (exact cazul meu).
Ce ma sperie cel mai mult este ca acest tip de foliculita se gaseste la pacientii HIV pozitiv...
Ultimul test hiv l-am facut la 5 luni jumatate dupa incident si a iesit negativ. La fel si hepatitele, vdrl+tpha si inca cateva analize pe care mi le recomandase medicul.
Am facut programare la dermatolog si ii voi povesti acestea. Ce parere aveti?
2 comentarii
0
05-06-2015, ora 20:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Cateva leziuni de foliculita plus eozinofilie periferica minima plus IgE la limita NU inseamna foliculita eozinofilica. Acest diagnostic se pune prin examen histopatologic. Testul HIV negativ la 5 luni de la o posibila expunere inseamna ca NU aveti HIV.
Mergeti la medic, dar nu va puneti singur diagnostice de pe google.
0
08-06-2015, ora 17:12
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Dupc cum bine a zis Doamna Dr Albu, foliculita cu eozinofile se diagnosticheaza prin biopsie-examen HP. Este o afectiune rara si nu se manifesta prin leziuni la nivelul barbii ci printr-o eruptie generalizata pe corp si membre, care apare la pacientii HIV cu evolutie si imunodepresie mai indelungata; nu este o manifestare de debut in HIV. Din descrierea dumneavoastra pare a fi o foliculita a barbii (o boala frecventa in populatie si din pacate recurenta, in care se trateaza episoadele cand apar si va protejati de soare pentru a scadea riscul de recurenta). Atata timp cat toate analizele de infectii cu transmitere sexuala sunt normale (negative) la 5 luni si nu aveti si nici nu ati avut niciodata leziuni genitale de nici un fel, nu vad un motiv de ingrijorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: