Focar infectie ochi. Suspect infectie toxocara toxoplasma

20-04-2010
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Buna ziua,

Am urmatoarea problema. In urma unui consult oftalmologie mi s-a spus ca am un focar de infectie la un ochi. Tin sa mentionez ca nu am acasa caini sau pisici. Mi s-a dat sa imi fac analiza pentru Toxocara si Toxoplasma. Le-am facut dar inca nu am primit rezultatul. De asemenea tin sa mentionez ca nu ma supara nimic, nu ma doare ochiul. Doctorul mi-a spus ca am avut noroc ca focarul nu s-a format pe calea vizuala ca altfel orbeam pana acum. Ceea ce m-a cam speriat. Cand am intrebat daca analizele vor iesi bine, ce fac mai departe? A dat din umeri si mi s-a spus sa mai vin la consultatie peste 6 luni ca poate se retrage focarul respectiv.
Ce este de facut?

Multumesc
5 comentarii
0
20-04-2010, ora 09:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este vorba probabil e un diagnostic gresit. Un focar cu infectie la nivelul ochiului se simte !. Analizele sunt in zoua de azi atat de des gresite, contaminate, interpretate sau completate gresit. Sansa este f. mare ca sa primiti diagnostice gresite in ziua de azi si doctorul nu crede niciodata pacientul ci numai analizele.
0
20-04-2010, ora 12:36
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Care este concluzia medicului examinator( corioretinita activa sau cicatrice dupa o corioretinita???)?Trebuie sa vedem rezultatul investigatiilor; in functie de rezultat, se indica si un consult la Parazitologie (in Bucuresti, Spitalul de Boli Infectioase sau Spitalul Colentina) in vederea instituirii unui tratament corespunzator; va recomand si o angiofluorografie si un camp vizual computerizat pentru a aprecia in ce masura este afectat ochiul si daca este vorba despre un focar activ in cazul toxoplasmozei( in cazul unei cicatrici nu se face tratament); numai bine
0
20-04-2010, ora 14:09
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Nu a fost nici o concluzie. A trecut doar suspect toxocara/toxoplasma si atat.
Multumesc pentru raspuns.
0
20-04-2010, ora 16:53
Delia Stoicut
Nu este medic/terapeut
Delia Stoicut
Poate sa fie vorba despre o tumora?
0
21-04-2010, ora 14:33
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! O tumora prezinta anumite caracteristici; ar fi bine sa stim descrierea fundului de ochi; daca intra in discutie diagnosticul de tumora retiniana, pentru confirmare, avem nevoie de angiofluorografie, ecografie oculara, eventual un RMN sau CT de orbite si investigatii sangvine ; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •