Fobia de serpi !!!

09-06-2008
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Buna!

Am dat unele sfaturi pe acest forum, acolo unde am crezut ca vorba mea poate sa faca " click".
Dar de aceasta data apelez la cei care sunt in masura sa ma ajute cumva!
Nu stiu de unde si mai ales de ce am frica de serpi!
Eram in scoala primara cand, fiind in vacanta la sat, am fost la rau, si acolo am vazut ptr prima data un sarpe! parca si acuma aud cum unul din prietenii mei de-atunci, ce pescuia, a strigat: sarpeleeee!!!!:(
M-am uitat si eu in râu, sa vad creatura! era negru -argintiu! sclipea frumos in bataia razelor de soare! toti au inceput sa dea cu pietre in el, dar disparu in adancurile apei.
Acea intamplare a trecut fara sa imi lase urme de soc sau vreo sperietura! am mai vazut unul peste cativa ani, insa tot asa, nu am fost impresionata!
Insa nu inteleg cum, caci odata cu trecerea timpului, si ajungand la maturitate, am ajuns sa ma electrizez cand vad unul de jucarie...:(( darmite sa ma pot uita la ei in parcul Zoo, sau la vreo emisiune!
sunt la acel stadiu in care am si cosmaruri.. visez ca se tot apropie reptila de mine, iar eu fac eforturi teribile, ... nu cumva sa ma atinga!
Acasa am 2 porcusori de guineea, carora le cumpar mancare de la magazinele specializate in acest sens! insa cand intru deja pe usa pravaliei - inima incepe sa-mi bata f repede, respiratia mi se accelereaza deoarece constientizez ca la cativa metri departare este coltul rezervat reptilelor.
Cum v-ati vindecat voi de fobia asta? sau cum de aveti curajul ca unii sa aveti terariu cu serpi?
Va rog, cat mai multe mesaje, din care sa invat cate ceva!
Multumesc
Oti
2 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna,

Mi se pare mai important raspunsul la intrebarea "cum fac sa scap de fobie" decat cel la "de ce a aparut asa ceva".
Ca orice fobie, este o "teama irationala".

Mai mult, de cele mai multe ori obiectul fobic (sarpele, la tine) este doar leit-motivul pentru un anumit moment al vietii tale. Suprapus peste anume ingrijorari, stress-uri sau poate doar raspuns la o sugestie primita absolut intamplator din partea cuiva, mai demult, in legatura cu serpii.

Acum, avand in vedere ca serpii sunt catalogati -statistic vorbind- de majoritatea oamenilor ca niste animale respingatoare, sau instinctiv repulsive - tu ce anume ti-ai dori ? Sa ajungi chiar sa iti placa, sa nu mai ai impulsul visceral de respingere vizavi de ei sau... ?
Si cat de important e pentru tine, in viata de zi cu zi sa te imprietenesti cu (ideea de) serpi ?

Toate cele bune,
Andrei
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic ar fi foarte indicat in cazul dv, mai ales daca ati inceput sa nu mai purtati coliere pe gat sau cordoane stranse.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •