Foarte mic de statura.

08-08-2010
m252
Nu este medic/terapeut
m252
Sunt baiat am 15 si 2 luni , iar la ultima masurare la cabinetul scolar am fost masurat cu 127 cm inaltimea, cu o greutate de 29 kg. Imi poate spune cineva, este posibil sa am nanism? Pe langa acest lucru sunt extrem de complexat mai ales fata de ceilalti copii, care sun foarte inalti.Inca ceva am si o problema cu organul genital care nu este foarte dezvoltat fiind si foarte scund, imi apare des o senzatie de a urina atat de tare incat nu pot sa ma abtin, insa fara sa am foarte multa urina, in special cand stau langa persoane de sex feminin care binenteles "ma scuipa in cap".Organul pur si simplu mi se inroseste se umfla, fara sa il ating, iar daca il ating cu degetul senzatie devine si mai tare pur si simplu dau drumul unui lichid alb.Acest lucru mi s-a intamplat prima data la cabinetul medical al scolii anul acesta dupa vizita medicala.Acolo am fost oprit pentru problema mea langa alti copii de clasa 2 a.Printre ei era o fata foarte inalta, care credeam ca nu face parte din grupul lor, dar era cu sarafan de clasa a 2 a.Era atat de inalta pe langa mine incat ii veneam la fund stand pe loc repaus , la masurare avea 172 cm la 9 ani.Stand langa aceasta m-a apucat pentru prima data acea senzatie de pipi, la care dupa un minut sau 2 nu am mai putu rezista, pur si simplu mi-am dat drumul pe mine ca un copil, mi-a iesit un lichid alb.Oare pentru ca sunt atat de scund imi apar acele senzatii?
1 comentarii
0
13-08-2010, ora 09:11
m252
Nu este medic/terapeut
m252
Printre altele si graficul meu de crestere din fisa medicala:
6 ani - 104.6 cm

7 ani - 107.2 cm

8 ani - 109.4 cm

9 ani - 111.1 cm

10 ani -114.7 cm

11 ani - 118.2 cm

12 ani - 121. cm

13 ani - 124.7 cm

14 ani - 126.2 cm
iar inaltimea finala de acum 127cm. De 3 luni nu am m-ai crescut deloc, iar in ultimul an nu am crescut decat 2cm . E posibil sa mi se oprit cresterea?Pentru ce varsta corespunde inaltimea mea de acum pentru ca am vazut copii de 7 ani aproape cat mine de inalti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.