Fluconazol 150mg - efecte adverse

11-06-2009
amm
Nu este medic/terapeut
amm
Am fost diagnosticata in urma cu o luna cu candida si mi sa prescris fluconazol 150mg pt mine si prietenul meu si un tratament pt 5 zile cu ovule Klion D 100. Pe perioada tratamentului am respectat toate indicatiile inscrise pe prospecte (fara spalaturi vaginale, fara contact sexual, etc...). In urma primului contact sexual de la tratament (aprox. doua saptamani dupa terminarea tratamentului) miau reaparut aceleasi simptome de acum o luna. Am reinceput tratamentul cu ovule Klion D 100 si as dori sa stiu daca pot lua (impreuna cu partenerul meu) din nou o doza de fluconazol 150mg. Deasemenea as dori sa stiu daca ar trebui sa repet aceasta doza o data pe luna pentru cateva luni pentru a nu mai recidiva. Va multumesc
1 comentarii
0
08-07-2009, ora 17:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Fluconayolul este foarte hepatotoxic si are intr-adevar o multime de efecte adverse printre care si modificari ale calitatii si cantitatii elementelor figurate sanguine )discrazii), dar daca sunteti sanatoasa organismul dumneavoastra poate sa tolereze o doza unica de pana la 150 de mg pe luna, insa un astfel de medicament NU trebuie luat daca aveti afectiuni la nivelul ficatului, rinichilor si stomacului in principal.
De preferat este sa consultati medicul care vi l-a prescris!

Cu multa placere,
NICK:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.