Flexare Laba Piciorului

21-09-2015
Love18x
Nu este medic/terapeut
Love18x
Buna ziua,
In urma cu 3-4 ani am suferit o operatie la piciroul stang, pentru ca m am nascut cu o malformatie congenitala la piciorul stang, si am fost nevoit sa ma operez urgent la Mangalia la doctorul Donica.
Am avut fixator pe picior cam 3-4 luni pentru a-mi reface deficitul dintre picioare. acum totul este in ordine joc fobtal zii de zii dar ceva ma framanta si vreau sa imi dati un sfat sau sa ma ajutati.Cand flexez laba piciorului stang nu o pot trage pana sus, sa ridic maxim talpa pot ridica jumate din cat pot cu piciorul drept... Donica mi a spus dupa operatie ca asta se rezolva cu exercitiu. nu am exersat prea mult pentru ca eram un copil si nu gandeam. acum va intreb ce se poate face... de asemenea am gamba stanga cu 5 cm mai mica decat cea dreapta dar aceasta se poate antrena la sala sau foarte multe ridicari pe varfuri si le pot egala. iar laba piciorului stang o am mai mica ca cea dreapta cu 2 cm si as vrea sa merg la el sa ma operez iar, dar imi pasa mult de fotbal si astept sa vad ce imi zice daca voi mai putea juca daca ma operez si atunci decid ce fac, pana atunci daca puteti sa ma ajutati cu nelamurirea mea despre glezna si muschii flexori sau ligamentele care sunt.

PS: Cand m-am operat mi a lungit si tendonul de la calcai dar nu stiu daca la glezna se poate face la fel.
Am 18 ani sunt baiat am 70 de kg si 1, 75 cm practic fotbalul si cu pauze antrenamentul la sala.
3 comentarii
0
21-09-2015, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- diagnosticul initial: Charcot-Marie-Tooth, parapareza spastica, picior stramb congenital varus-equin, hemimelie longitudinala, boala amniotica etc ?
- ce interventii chirurgicale s-au practicat pana acum si la ce varste;
- exista sau nu un deficit neurologic la ora actuala?? Ati practicat un examen neurologic atent si competent, cu cotatie a fiecarei grupe musculare??
- care este parerea chirurgului operator mentionat, care este planing-ul său terapeutic in situatia D-voastra actuala??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-09-2015, ora 21:52
Love18x
Nu este medic/terapeut
Love18x
Diagnosticul initial a fost semipareza pe piciorul stang.
Am facut o operatie la 11 ani prin care mi s a pus un fixator pe picior pentru lungirea piciorului stang.
nu stiu sa explic acest deficit neurologic din ce am cautat. am inteles ca este o nefuctionare a creierului in legatura cu corpul deci nu exista. pot sa imi folosesc membrele egal de la mers pana la alergat. Am facut un rmn dar nu stiu de cotatie.
Parerea chirurgului nu am aflat o inca de asta va intrebam pe Dumneavoastra aici... pentru ca eu stau in Navodari Jud. Constanta iar chirurgul in Mangalia, curand o sa ma duc la un control sa vad parerea lui dar vroiam informativ sa stiu daca se poate face ceva sa nu mi fac sperante.
0
21-09-2015, ora 22:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
A fost vorba despre parapareza spastica??
Deficitul neurologic este, in aceste cazuri, de origine centrala (cerebrala) si se manifesta atat prin fenomene neurologice (pareza/spasticitate), dar si prin tulburari de crestere musculo-scheletala.
Deficitul neurologic poate aparea si ca urmare a interventiei chirurgicale de alungire a membrului (prin elongatia intempestiva a nervilor periferici).
In orice caz, la ora actuala cel mai important este un examen neurologic atent (nu RMN, nu EMG si nici o alta analiza !), cuprinzand o cotatie musculara riguroasa, care va pune in evidenta activitatea fiecarei grupe musculare si va orienta, finalmente, tratamentul corect...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •