Flegmon, baietel de un an si 10 luni

20-06-2012
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Baietelul meu are 1 an si 10 luni. A facut puroi in gat, pediatra ne-a recomandat augmentin 4ml de 2 ori pe zi si eubiotics, iar pt nasucul infundat apa de mare, sinupret, aerosoli. Dupa 2 zile de tratament a facut febra mai mare ca inainte. Am mers la ORL-ist, ne-a spus ca are deja flegmon si ne-a recomandat Cexyl 3x4ml, gentamicina 2x1/zi, Bioparox si Pivalone. Ce credeti este un tratament bun? Am rezerve in ce priveste Bioparox-ul(as prefera o alternativa naturista). Organismul meu reactioneaza doar la penicilina. Ma intreb daca nu-mi seamana si copilul. Astept cu nerabdare un raspuns. Va multumesc mult!
5 comentarii
0
20-06-2012, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma pronunt in vederea tratamentului fara sa vad copilul
ca si sfat
un copil la asa varsta nu piate sa faca amigdalita pultacee decat daca unul din parinti este purtatorul uni microb virulent / faceti exudate faringiene.
sau ckopilul poate sa aiba probleme cu gatul daca are si probleme gastrice, are reflux gastric, vomita usor.. si este alimentat gresit cu msncare acra, fructe citrice sucuri fres sau acidulate... care irita foartevtare faringele si amigdalek
0
21-06-2012, ora 00:46
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
Va multumesc penru promptitudine! intrebarea mea este daca putem fi purtatori acelui microb fara a avea simptome. Vom face exudate faringiene. Eu am ceva probleme gastrice pe care le-am cam ignorat. Cat despre alimentatia copilului..eructeaza, chiar dupa mesele solide, nu vomita, nu mananca acru, iar fructele le consuma e adevarat sub forma de suc mai mult, facut de mine si intotdeauna cu 1-2 morcovi+mar, sau portocala, sau nectarina. El are amigdalele mai mari de la nastere si probabil polipi. Respira mereu pe gurita, nereusind sa-si inghita saliva. Singurele episoade in care a fost bolnav le-am asociat cu eruptia dentara, cand i s einfunda nasicul si facea febra, in general sub 38, 5, o singura data 40. Astept sfatul dvs. in continuare si va multumesc din suflet!!!
0
21-06-2012, ora 07:27
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
Ce am uitat sa precizez e ca de cand cuinfectia in gat am observat ca i s-a inflamat si un testicul. Chirurgul ne-a spus ca e o acumulare de lichid si ca s-a intamplat din cauza tusei, (insa copilul nu a tusit chiar deloc) si ca va trebui operat.
Aseara am fost cu el la urgenta copii, dorind sa-i administram gentamicina, dupa consultul medicului de garda ni s-a spus ca nu e cazul sa-i fie administrata, ca am facut rau ca am schimbat augmentinul cu cefix. Nu mai inteleg aproape nimic si nu mai stiu unde am gresit si ce trebuie sa facem in continuare. Va multumesc daca puteti sa ma ajutati in vreun fel.
0
21-06-2012, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfatul meu este
1.sa cautati un medic ORL..si sa tratati problemele de nas si gat numai la el
2. sa excludeti in totalitate din alimentatie sucurile fres si fructele citrice.. care au iritat si mucoasa faringelui si amigdalele si mucoasa gastrica
3 cautati dupa vindecarea starii acute... si un medic Gastrolog pediatru..si tratati problema gastrica
nu o sa aveti un gat linistit niciodata daca copilul eructeaza si sucul gastric arde si irita faringele
0
21-06-2012, ora 09:40
Anaboc
Nu este medic/terapeut
Anaboc
Va multumesc mult pentru sfat inca o data. Cel mai greu in acest moment mi se pare a gasi un medic ORL-ist bun, insa nu imosibil. Pacat ca suntetiatat de departe. Sa va dea D-zeu sanatate si puterea de a continua la fel in ceea ca faceti!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.