Flegma in gat cu dificultate la inghitire

02-02-2016
cristalin
Nu este medic/terapeut
cristalin
Buna ziua, domnule doctor!
De cateva zile am o mucoasa, flegma, pe care o scot foarte greu cateodata si foarte putin, cat o boaba de orez, si care ma necajeste la inghitire(senzatie ca ma inec).Am luat pana acum tetraciclina si aspirina, dar fara efecte simtitoare.Amelioreaza, apoi iarasi incepe.Ati scris cuiva:'o mucoasa Faringiana trebuie sa fie hidratata bine, sa nu fie iritata de factori externi( acrituri, acidulate, condimente) si de factori interni( reflux gastric). In acest caz. ea este acoperita de un mucus care ajuta la trecerea bopupui alimentar prin faringe in esofag. acel mucus este fluid si nu il simtim la inghitit
DACA.. mucoasa faringelui este uscata.. se simte un discomfort.. si acel mucus NU mai este fluid.. dar devine Lipicios si nu mai trece spre esofag usor !!!!
UN aparat de aerosoli te.ar ajuta enorm.
daca nu ai tre sa faci Inhalatii si gargara dupa fiecare masa + seara la culcare.
Regim alimentar fara produse care irita faringele.
ACC 200 3 pe zi minim 10 zile '
Mi se potriveste in ultma parte;il simt lipicios si trece greu de esofag.Ce medicament imi recomandati?Mi-am luat ACC 200 si Vospetol;sa imi iau si Bioparox?Tin regim, nu sunt fumator(am baut foarte rece acum o sapt si cred ca de acolo mi se trage).Va rog foarte mult sa ma ajutati.!Va multumesc!Sa imi iau si niste antibiotic(de care?) si bioparox?
2 comentarii
0
02-02-2016, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci investigatii la gastrologie ca sa excluzi posiibillele probleme gastro-esofagiene.
in rest ce ai gasit pe forum ca regim si tratament naturist este valabil
0
02-02-2016, ora 11:59
cristalin
Nu este medic/terapeut
cristalin
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, domnule doctor!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.